Kapat
Outlook Şirket Maili Kurma Nasıl Yapılır?
İnternet 0

Outlook Şirket Maili Kurma Nasıl Yapılır?

Outlook şirket mail hesabı kurmak için Office 365, Gmail, iCloud ve Yahoo gibi birçok farklı e-posta türü bulunmaktadır. Gmail ve benzeri üçüncü taraf bir e-posta sağlayıcı kullanıyorsanız bunları Outlook’a eklemeden önce sitelerde bazı ayarlar da değişiklik yapmanız gerekmektedir. Peki, Outlook şirket maili kurma nasıl yapılır?

Outlook şirket maili kurmak istiyorsanız öncelikle şirketinize ait bir mail hesabınızın olması gerekiyor. Daha önceden bir kurumsal mailiniz varsa ya da oluşturduysanız artık POP3 ve IMAP bilgilerinizi kullanarak Outlook şirket maili kurulumunu yapabilirsiniz.

Outlook Şirket Maili Kurma Nasıl Yapılır?

Microsoft Outlook’u Çalıştırın

İlk olarak yapmanız gereken Microsoft Outlook’u açmak olacaktır. Bunu yaptıktan sonra yazılımın içerisinden gerekli olan ayarları yapmanız mümkün. Bilgisayarınızda bulunan Microsoft Outlook uygulamasını açın.

 1. Microsoft Outlook uygulamasını açtıktan sonra Dosya menüsüne girin.
 2. Bu menüye girdikten sonra Hesap Bilgileri adında bir sayfa sizi karşılayacaktır.
 3. En son olarak ise yeni e-posta hesabı eklemek için + Hesap Ekle butonuna tıklayınız.

Manuel Kurulumu Gerçekleştirin

Bu kısımda Hesap Ekle sayfasıyla karşılaşacaksınız. Aslında burada iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki E-posta hesabı seçeneği, diğeri ise Elle kurulum şeklindedir. Bu seçeneklerden ilgili olanı seçtikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 1. Hesap Ekle butonuna tıkladıysanız eğer karşınıza Otomatik Hesap Kurulumu adında bir pencere açılacaktır.
 2. Bu pencerede karşınıza çıkan seçeneklerden Elle kurulum veya ek sunucu türleri seçeneğini seçiniz.
 3. Bir sonraki adımda POP veya IMAP seçenklerinden kendinize uygun olanı seçin.

Hesap Bilgilerinizi Giriniz

Bu adımdaki bilgiler e-posta servis sağlayıcınızın bilgileri olacaktır. Şirket maili oluşturduğunuzda size verilen IMAP ve POP3 bilgilerini eksiksiz bir şekilde kullanmalısınız. Çoğunlukla tercih edilen ise POP3 kurulumudur.

 1. Kullanıcı Bilgileri bölümüne adınızı ve e-posta adresinizi giriniz.
 2. Sunucu Bilgileri kısmında POP3’ün seçili olmasına dikkat ediniz.
 3. Gelen posta sunucusu bölümüne mail.siteadresi.com ve Giden posta sunucusu (SMTP) kısmına ise mail.siteadresi.com yazınız. “Siteadresi” kısmına ise kendi alan adınızı giriniz.
 4. Oturum Açma Bilgileri kısmına mail adresiniz ve şifrenizi girip buradaki işlemi tamamlayınız.

Tüm bunları eksiksiz bir şekilde tamamladığınıza emin olduktan sonra Diğer Ayarlar seçeneğine tıklayınız. Bu seçenek size Genel, Giden Sunucusu ve Gelişmiş şeklinde farklı pencereler sunacaktır. Buradan sizin seçmeniz gereken kısım Giden Sunucusu olacaktır. Burada yapmanız gereken bazı düzenlemeler bulunmaktadır.

Gelişmiş Ayarları Gerçekleştirin

Outlook şirket maili kurma konusunda basit ayarların bulunduğu kısım Giden Sunucusudur. Giden sunucum (SMTP) için kimlik onayı gerekiyor seçeneğini tıklayıp karşınıza çıkan bölümden Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan seçeneğini tercih edin. Son olarak Gelişmiş kısmına geçiş yapınız.

 1. Gelişmiş sekmesinde POP3 ve IMAP için gerekli ayarlamaları yapınız. Buraya alt kısımda verilen rakamları eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız gerekiyor.
 2. POP3 ayarları için Gelen sunucusu (POP3) değeri 110, Giden sunucusu (SMTP) değerinin ise 587 olması gerekiyor. Bunun dışında Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü de kullanınız: seçeneğini Yok veya TLS olarak ayarlama yapınız.
 3. IMAP sunucusu ayarları içinse Gelen sunucusu (IMAP) değeri 143, Giden sunucusu (SMTP) değerinin de 587 olması gerekiyor. Bunun dışında Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü de kullanınız: seçeneğini Yok veya TLS olarak ayarlama yapınız.
 4. SSL kullanmayı tercih edecekseniz POP3 sunucusu ayarları için Gelen sunucusu (POP3) değerinin 995, Giden sunucusu (SMTP) değerinin de 587 olması gerekiyor. Bunun dışında POP3 kısmında Bu sunucu şifreli bir bağlantı (SSL) gerektirir seçeneğinin işaretli olmasına dikkat edin. SMTP kısmında ise Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullanınız: SSL kısmını seçin.
 5. SSL kullanmayı tercih edecekseniz IMAP sunucusu ayarları için Gelen sunucusu (IMAP) değerinin 993, Giden sunucusu (SMTP) değerinin de 587 olması gerekiyor. Buna dışında SMPT kısmında Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: seçeneği SSL olarak seçiniz.

Bu ayarları da eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra tamam butonuna tıklamanız yeterlidir. Bundan sonra ise tekrardan POP ve IMAP Hesap Ayarları penceresine dönüş yapmış olacaksınız. Bu kısımda ileri seçeneğine tıklayınız. Son kısımda ise karşınıza çeşitli görevlerin yer aldığı bir bölüm çıkacaktır. Bunlarda “Tamamlandı” ibaresi bulunuyorsa işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamışsınız demektir. Sayfayı kapatıp Microsoft Outlook şirket mailinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Outlook şirket maili kurma işlemimiz bu kadardı yorumlarda fikirlerinizi ve görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir