Kapat
Adım Adım Yandex Kurumsal Mail Nasıl Kullanılır?
İnternet 0

Adım Adım Yandex Kurumsal Mail Nasıl Kullanılır?

Hem mobil hem de masaüstü cihazlardan e-postalarınızı kolay bir şekilde kontrol etmek ve yönetmek istiyorsanız Yandex kurumsal mail kullanabilirsiniz. Şirketlerin ve markalar sınırsız mail çeşitliliğine sahip oldukları için genellikle Yandex kurumsal maili tercih ederler.  E-postalarınızı silmek, okunmamış olarak işaretlemek veya dosya haline dönüştürmek gibi birçok işlemi kolayca yapmak için Yandex kurumsal mail ilk seçeneğiniz olabilir. Peki, Yandex Kurumsal Mail nasıl kullanılır?

Adım Adım Yandex Kurumsal Mail Nasıl Kullanılır?

Yandex Hesabı Açın

Yandex’in sunduğu kurumsal mail hizmetlerinden yararlanmak için bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekir. Bir Yandex hesabı ile sınırsız Yandex’in sunduğu sınırsız imkanlardan yararlanabilirsiniz. Yandex hesabı açma işlemini aşağıdaki adımları izleyerek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 1. https://connect.yandex.com/ adresine gidin
 2. Ardından sağ üst köşede bulunan Giriş Yap butonuna tıklayınız.
 3. Karşınıza Giriş yap ve Hesap Oluştur şekinde iki farklı seçenek çıkacaktır. Hesap Oluştur seçeneğine tıklayın ve gerekli adımları takip ederek işlemi tamamlayın

Yandex Connect Sayfasına Gidip Oturum Açın

Yandex Connect aracılığıyla Email, Disk ve Wiki gibi özellikleri kullanma imkanına sahip olursunuz. Alan adınızla bağlı olacak e-postalar sayesinde kurumsal mail tabanı oluşturabilirsiniz. Bir Yandex hesabına sahipseniz Yandex Connect’in sunduğu hizmetleri kullanabilirsiniz.

 1. Yandex hesabınızı kullanarak oturum açın ve https://connect.yandex.com/ bağlantısına girin.
 2. Ardından sağ üst köşede bulunun Try it butonuna tıklayınız.
 3. Daha sonra ise önemli yetkilendirmelerin yapılması için şirket adını girip Sign Up butonuna tıklayınız.

Etkinleştirme İşlemini Gerçekleştirin.

Yandex Connect ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra son adımınız kurumsal servisleri bağlamak olacaktır. İhtiyaç duyduğunuz tüm servislere ulaşma imkanına sahip olacaksınız. Etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra Tracker ve Kurumlar için Mail otomatik olarak aktif hale gelecektir.

 1. Yandex Connect içerisindeki basit kurulum ayarlarını gerçekleştirdikten sonra son aşama etkinleştirme olacaktır.
 2. Tracker ve Kurumlar için Mail seçeneklerinin dışında bir Etkinleştir butonu da göreceksiniz, bu butona tıklayarak bu işlemi de tamamlamış olacaksınız.

Yönetim Paneline Giriş Yapın

Yandex Connect üzerinden gerçekleştirmeniz gereken işlemleri yerine getirdikten sonra karşınıza pek çok servisin bulunduğu bir geniş bir sayfa açılacaktır. Bu kısımda Admin Panel seçeneğini bulmanız gerekecek.

 1. Yandex Connect’in sunduğu seçeneklerden Admin Panel olanını seçiniz.
 2. Admin Panel sizi kurum ayarlarınızı ve verilerinizi yönetebileceğiniz sayfaya yönlendirecektir.

Alan Adları Kısmına Girin

Yandex Connect içerisinde bulunan Yönetim paneline girdikten sonra sizi Все сотрудники yazılı bir sayfa karşılayacaktır. Bu kısımda sol menüyü kullanarak gerekli işlemleri tamamlamanız gerkiyor.

 1. Все сотрудники sayfasından Kurum profili başlığına girmeniz gerekmekte.
 2. Burada bulunan Alan adları kısmına tıklayarak burdaki işlemide tamamlayabilirsiniz.

Web Hosting Hizmetinizde Yapacağınız İşlemler

Webmaster Panelinden Gerekli Ayarları Yapınız.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde tammladıysanız şu an Webmaster panelinde bulunmanız gerekiyor. Burada yapmanız gereken işlem ise alan adı eklemek olacaktır. Böylece sitenizin hangi kolaylıkta bulunduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Yandex kurumsal mail ayarlarına da erişebilirsiniz.

 1. Webmaster panelinden Alan adı ekle butonuna tıklayınız.
 2. Karşınıza Yeni alan adı girebileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Bu pencerede bulunan boş kısma alan adınızı giriniz.

Alan Adı Doğrulamasını Yapınız.

Alan adını ekledikten sonra doğrulama işlemini yapmanız gerekmekte. Yapmanız gereken işlem ise sitenizin DNS kayıtlarında, meta etiketinde ya da HTML dosyasında gerekli değişiklikleri yapıp onaylama işlemini tamamlayınız.

 1. Alan adı doğrulama başlığının altında bulunan çeşitli seçeneklerden kendinize en uygun olanı kullanarak onaylama işlemini tamamlayın.
 2. Genellikle tercih edilen ise Meta etiketidir. Meta etiketini kopyalayıp sitenizin <head> kısmına geçirmeniz gerekiyor.

MX Kayıtlarını Düzenleyin

Yandex kurumsal mail kurma işlemlerinin en önemli kısmı burasıdır. MX kayıtlarını Yandex’in size gösterdiği yolları takip ederek düzenlemeniz gerekmekte.

 1. Alan adı ekleme ve doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra yapmanız gereken iş sizi biraz uğraştıracaktır.
 2. Yapmanız gereken işlem ise Yandex’in DNS yönetimi adı altında bulunan kayıtları alan adı veya hosting panellerinden birine eklemeniz gerekiyor.
 3. Sitenizi kurmuş olduğunuz cPanel’i açın ve Etki Alanları menüsünün alt kısmından Zone Editor kısmına giriş yapınız.
 4. Karşınıza çıkan pencereden alan adının karşısında bulunan Yönet butonuna tıklayınız.
 5. Daha sonra ise + Kayıt Ekle butonuna tılayın ve tip kısmından MX’i  seçin. Öncelik kısmına 10 yazıp, hedef yer kısmına mx.yandex.net bağlantısını yapıştırın. Son olarak ise Kayıt Ekle butonuna tıklayın.
 6. Şimdi ise son defa + Kayıt Ekle kısmına tıklayın ve tip kısmından TXT’i seçin. Kayıt kısmına ise v=spf1 redirect=_spf.yandex.net yazısını ekleyin. Son olarak ise sağ tarafta göreceğiniz Kayıt Ekle butonuna basın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir