Kapat
HD Nedir? Full HD ve Ultra HD (4K) Ne Anlama Geliyor?
Teknoloji 0

HD Nedir? Full HD ve Ultra HD (4K) Ne Anlama Geliyor?

HD kelimesini hemen her gün telefonda, bilgisayarda, televizyonda görmekte ve duymaktayız. Peki HD nedir? HD’nin aslında sadece görüntü değil ses teknolojisinde de var olan bir terim olduğunu bilmemiz gerekir.

Günümüz de teknolojinin bize sunduğu imkanlar sayesinde izleyeceğimiz videonun kalitesini seçmek bizim elimizde. HD dünya çapında telefon, televizyon, bilgisayar gibi panele sahip teknolojik aletlerde kullanılan özelliklerden birisidir. Dolayısıyla bu teknolojik ürünleri alırken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.

HD Nedir?

HD aslında High Definition kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe de ki karşılığı ise yüksek çözünürlüklü demektir. HD kalitesi, aslındaki sinemada ki kalitenin evimizde ki ekranlarla bize sunulmasıdır. Elbette bunun olması için de tekniksel açıdan bir yönü vardır.

Yüksek çözünürlük demek olan HD, standart kaliteli (SD) videodan daha yüksek kaliteli video demektir. Yüksek çözünürlüğün çok geniş çaplı bir kavramken 1980×1080 piksel ve üzerindeki çözünürlüğü ifade etmektedir.

HD televizyonlar piyasaya sürülmeden önce yaygın olarak kullanılan video çözünürlüğü 640×480 (NTCS) ve 720×576 (PAL, SECAM) şeklindeydi. NTSC, ABD ve Japonya’da yaygındı. Avrupa da ise PAL ve SECAM kullanılmaktaydı. HD ortaya çıkınca bunların hepsi SD (satandart definition) altında toplandı.

Bİr görüntü piksel adı verilen küçük noktalardan oluşur. Pikseller ekranda enine çizgiler halinde dizilir. Bunlara görüntü hattı denmektedir. Bu tür hatlarda, standart görüntü 525 hattan oluşur. Bir HD resimse   720 progressive veya 1080 interlaced hattan oluşur.

Bu hat oluşumu HD görüntünün oluşmasını sağlarken bize de daha fazla ayrıntı sunar. Bu da görüntünün daha yüksek kalitede olmasını sağlar. HD kalitesi bunların yanında yüksek bir görüş açısı da sağlamaktadır. 16:9, 4:3 oranına göre daha az kayıplı bir seyir sunar.

Full HD Nedir?

Full HD de bir çözünürlük ifadesidir. Açılımı ise Full HD Definition şeklindedir. Televizyonda ki görüntünün de piksellerden oluştuğunu ve bu pikseller ne kadar sık olursa görüntünün de o kadar kaliteli ve net olacağını bilmek gerekir.

Full HD kaliteye sahip cihazlarda 1980×1080 piksel bulunur. Bu aynı zamanda 1920 yatay piksel, 1080 dikey piksel demektir. Dolayısıyla çok daha fazla piksel ekrana sığdırılır. Bu da görüntünün daha kaliteli, derin ve net olmasını sağlar

Diğer taraftan Full HD ve HD Ready birbirine karıştırılmaması gereken önemli ifadelerdir. Full HD, 1080p görüntü demektir. HD Ready 720p görüntüyü ifade eder. 720p de 921,600 piksel bulunurken, 1080p de 2,073,600 şeklindedir. Bu bile iki görüntü arasında ne kadar fark olduğunu anlatacaktır.

Ultra HD (4K) Nedir?

4K dijital bir çözünürlüktür. Piksel değeri 3840 x 2160’dır. 4K çözünürlükte ortalama 8.3 milyon piksel bulunur. Bu piksel oranı ise Full HD de ki piksel sayısının yaklaşık dört katı kadardır.

3840 x 2160 oranı, 3.840 yatay piksel ve 2.160 dikey piksel demektir. Ancak dikey ve yatay parametrelerin değişmesi ve en-boy oranının farklılaştırılmasıyla telefonlarda da 4K standartına uygun ekranlar kullanılmaya başlanmıştır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir