Kapat
İşletim Sistemi Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Fonksiyonları
Teknoloji 0

İşletim Sistemi Nedir? Avantajları, Dezavantajları ve Fonksiyonları

Her bilgisayarda bulunan ve bilgisayarın çalışması için gerekli en temel yapı birimi olan işletim sistemi nedir? İşte cevabı!

İşletim sistemi (OS), bir kullanıcı ile bilgisayar donanımı arasında ki ilişkiyi kuran birimdir. Bir işletim sistemi, dosya yönetme, bellek kontrolü, süreç yönetimi, harici ve dahili donanım parçalarını kontrol etme gibi tüm temel görevleri üstlenen bir yazılımdır.

Tüm bilgisayar sistemleri programları çalıştırmak için en az bir işletim sistemine ihtiyaç duyar. Tarayıcılar, oyunlar, uygulamalar gibi programları çalıştırmak için bir işletim sitemi gereklidir.

İşletim Sistemi Nedir ve Neden Kullanılır?

İşletim sistemi, bir ön yükleme programıyla, bilgisayar da yer alan tüm uygulamaları yönetmek amacıyla yüklenen bir yazılımdır. Uygulamalar, tanımlanmış bir arabirim aracılığıyla hizmet isteklerinde bulunarak işletim sisteminden yararlanmak isterler. Buna ek olarak kullanıcılar eğer isterlerse bir işletim sistemiyle doğrudan etkileşimde bulunabilirler. Bunu komut satırı arabirimi (CLI) ya da grafik kullanıcı arabirimi (GUI) yardımıyla gerçekleştirebilirler. Bu iki yöntemde işletim sistemiyle etkileşim halinde olmak için gereklidir.

Bir işletim sistemi özellikle bilgisayar yazılımı ve yazılım geliştiriciliği açısından son derece önemlidir. Bir işletim sistemi olmadan, her uygulamanın temel düzeydeki işlevleri işlemek için çok kapsamlı kodları içermesi gerekir.

Mevcut olan çeşitli donanımlar incelendiğinde bu durum, her uygulamanın boyutunun büyük oranda artmasına ve yazılım geliştirmeyi oldukça zahmetli bir hale getirecektir. Bundan dolayı işletim sistem, uygulamaların donanımla ilgili herhangi bir detayı bilmeye ihtiyaç duymadan uygulamaların donanımla etkileşime girmesini oldukça kolaylaştırır.

İşletim sistemi kurulumu tamamlandıktan sonra, işletim sistemi hizmetlerinin donanım ortamına uyarlanması için kapsamlı bir aygıt sürücüsü kitaplığı kullanılır.

İşletim Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayar donanımını yönetmekle yükümlü bir yazılımdır. Donanım, sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak ve mevcut programların sistemin çalışmasına müdahale etmemesini sağlamak için önemlidir. Bu anlamda işletim sisteminin avantajlarının yanında dezavantajları da vardır.

İşletim Sisteminin Avantajları

 • Soyutlama oluşturarak donanım ayrıntılarını gizlememize yardımcı olur.
 • Kullanımı oldukça kolaydır.
 • Bir kullanıcının uygulamaları ve programları çalıştıracağı ortama altyapı oluşturur.
 • Bilgisayar sisteminin standart kullanıma elverişli olmasını sağlar.
 • Uygulamalar ve donanım arasında bağlantı köprüsü oluşturur.
 • Bilgisayar sistem kaynaklarını kullanmak için oldukça kolay bir format sunar.
 • Sistemin donanım ve yazılım gibi tüm bileşenlerine aracılık yapar.

İşletim Sisteminin Dezavantajları

 • İşletim sisteminde herhangi bir aksaklık olduğu zaman sisteminizdeki tüm içeriği kaybetme ihtimaliniz var.
 • İşletim sisteminin yazılımı, maliyeti yönünden küçük kuruluşları zorlayacak ekstra yük anlamına gelir.
 • Asla tamamen güvenilir değillerdir.
 • İşletim sisteminin iyi performans göstermesi için çok fazla kaynağa ihtiyaç duyar.
 • İşletim sistemi çok yer kapladığı için depolama alanında size sorun yaratabilir.

İşletim Sisteminin Fonksiyonları Nelerdir?

Bir işletim sistemi bize üç temel şey sunar. Bir CLI/GUI aracılığıyla kullanıcı arayüzü sunar, uygulamayla donanım arasında kolay bir iletim sunar. Genel olarak ise bunlar API aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Kullanıcı Arayüzü: Tüm işletim sistemleri, işletim sistemini ve temel donanımını kurmak, yapılandırmak ve sorunları gidermek amacıyla kullanıcılara bir arayüz gerektir. Kullanılabilir durumda iki ana kullanıcı arabirimi bulunmaktadır: CLI ve GUI.

Uygulama Yönetimi: İşletim sistemi, her uygulamanın başlatılmasını ve çalışmasını gerçekleştirir. Bu, genelde çeşitli görevlerin mevcut işlemcilere zamansal olarak paylaştırılması kısmını üstlenir.

Cihaz Yönetimi: Bir işletim sistemi, bilgisayarın donanım aygıtlarına erişimi bulunan uygulamaları yönetmekten sorumludur. İşletim sistemi donanımı tanıdığı ve tanımladığı uygulamaların, donanım ve aygıtları kullanması için ilgili sürücülerle bağlantı kuracaktır.

Kaynak Yönetimi: İşletim sisteminde birden fazla kullanıcı paralel olarak isteme eriştiği zaman işletim sistemi kaynak yöneticisi olarak çalışır. İşlevi ise kullanıcıya donanım sağlamaktır. Bu sayede sistemdeki yük azalmış olur.

Süreç Yönetimi: Planlama ve sürecin yürütülmesini sonlandırılmasını içerir. İşletim sistemleri aynı anda birden çok işlemi yerine getirebilecek güçlü yapılardır. Bu esnada CPU programlaması gerçekleşir ve tüm görevlerin birçok algoritma tarafından yürütüleceği anlamına gelir.

Depolama Yönetimi: Depolamanın yönetimi için kullanılan mekanizmasıdır. Tüm veriler, depolama yöneticisi tarafından belirlenen sabit disklerde depolanır. Bu işleme sabit diskin kendisi de dahildir.

Bellek Yönetimi: Öncelikli belleğin yönetimini ifade eder. İşletim sistemi, ne kadar bellek kullanıldığını, kim tarafından kullanıldığını ve hangi işleme ne kadar bellek ayırılması gerektiğini gibi tüm işlem ve analizleri yapar.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir