Kapat
Siz Farkında Olmadan Bilgisayarınızı Ele Geçiren Trojan Nedir?
Teknoloji 0

Siz Farkında Olmadan Bilgisayarınızı Ele Geçiren Trojan Nedir?

Kötü amaçlı kişiler tarafından geliştirilen ve farkedilmeden yıllarca bilgisayarlarımızdan verilerimizi çalmaya yarayan trojan nedir?

Son yıllarda oldukça gelişen ve pek çok ihtiyacımıza çözüm üreten teknoloji, beraberinde kötü amaçlı yazılımları da getiriyor. İşte, evde, günün pek çok anında kullandığımız bilgisayarlar siber saldırıların odağında yer alıyor. Kötü amaçlı kişilerin her fırsatta sızmaya çalıştığı bilgisayarlar için bugün pek çok zararlı yazılım ve yöntem bulunuyor. Bilinçli olmayan kullanıcı ise veri çalınmaları ya da veri değiştirilmeleri gibi olaylar karşısında bu saldırıların kurbanı statüsünde yer alıyor. Peki, bilgisayarlarımızı tehdit eden trojan virüsü ne ifade ediyor?

Trojan Nedir?

Truva atı olarak da isimlendirilen trojan virüsü, genellikle e-posta eki ya da kurulum dosyası içerisine gizlenen ve bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmeye yarayan kötü amaçlı bir yazılımdır. Trojan virüsü bilgisayarınıza ve internet ağınıza zarar vermek, bozmak, sızmak gibi amaçlar için kullanılır. Bu virüs türü bilgisayarınızda ve internet ağınızda veri silme, engelleme, değiştirme, kopyalama ve performans düşürme işlemleri yapabilir.

Bilgisayarınız içerisinde kendisini oldukça iyi bir şekilde gizlemeyi başaran trojan virüsü, bilinçsiz pek çok kullanıcının bilgisayarında farkedilmeden hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Dünyanın ilk kötü amaçlı yazılımları arasında yer alan bu virüs türü, ilk olarak 1974 yılında ABD Hava Kuvvetleri raporunda karşımıza çıkmış ve bir yıl sonra Animal Pervade isimli bir programda bulunmuştur. Trjoan virüsünün ilk olarak yerleştirildiği programlardan bir tanesi olan Animal Pervade, bugün virüslerin yerleştirildiği programlar gibi sıradan hayvan temalı bir oyun görünümündedir.

Trojan ya da Turuva atı virüsünden korunmak için lisanslı programlar kullanmak, bilmediğimiz e-posta eklerini açmamak ve internette bilinçsizce dolaşmamak gerekmektedir. Bu virüs bir MP3 dosyasına, program kurulumuna ya da herhangi bir reklama yerleştirilebildiği için oldukça dikkatli olunmalıdır. Tüm dünyada kabul görmüş antivirüs yazılımlarından bir tanesini kullanmak ve işletim sisteminizi her zaman güncel tutmak da uygulayabileceğiniz korunma yöntemleri arasındadır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir