Kapat
Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?
Teknoloji 0

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayar kullanıcılarının internete bağlanmak isterken karşılaştıkları bu ağa bağlanılamıyor hatası nasıl çözülür?

Bilgisayarlar ve internet ağları bugün birbirinden ayrılamaz iki parça olarak hayatımızda yer alıyor. Bilgisayar kullanımını anlamlı hale getiren internet, kablolu ya da kablosuz olmak üzere iki farklı yol ile bilgisayarlarımıza ulaşıyor. Ancak tüm bu süreçte işler bazen ters gidebiliyor ve kullanıcılar internet bağlantıları esnasında çeşitli hatalarla karşılaşabiliyorlar. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise bu ağa bağlanılamıyor hatası oluyor. Peki bu hata nasıl giderilir? İşte cevabı!

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bu ağa bağlanılamıyor sorunu pek çok farklı sorundan kaynaklanbilmektedir, bu nedenle sorunun çözümü için çoğu zaman kesin bir çözüm yolu sunmak mümkün değildir. Rehberimizde paylaştığımız maddeleri sırasıyla uygulamanız halinde çözüme ulaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

 • Bilgisayarı Yeniden Başlatın
 • Kablolu Bağlantıyı Deneyin
 • Modemi Kapatıp Açın
 • Sorun Gidericiden Faydalanın
 • DNS Ayarlarını Kontrol Edin
 • Ağı Unutun
 • Ağ Ayarlarını Sıfırlayın
 • Üreticiniz ile İletişime Geçin

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bir sorunla karşılaşması halinde pek çok kullanıcının yaptığı popüler uygulamalardan bir tanesi bilgisayarı kapatıp açmaktır. Bu ağa bağlanılamıyor hatasını alan kullanıcıların da uygulayabileceği ilk yöntemlerden bir tanesi bu olmaktadır. Eğer siz de bağlantı problemleri yaşıyorsanız bilgisyarınızı yeniden başlatabilir ve aynı ağa tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Kablolu Bağlantıyı Deneyin

Kablolu bağlantılar kablosuz bağlantılara kıylasa çok daha sorunsuz olmaları ile biliniyor. Sorunun çözümünden ziyade daha çok sorunun kaynağını anlamaya yarayan bu işlem sayesinde sorunun kaynağını tespit etmeniz de mümkün hale geliyor. Eğer sorun kablosuz bağlantıdan kaynaklanıyorsa sıradaki maddeyi uygulamaya geçebilirsiniz.

Modemi Kapatıp Açın

Bilgisayarınızdan sonra yeniden başlatabileceğiniz bir diğer aygıt da modeminiz oluyor. Uzun süreler aktif olarak çalışan modemler ısınma ve çeşitli nedenlerden dolayı kullanıcılara sorun yaşatabiliyor. Modemi kapatmak ve kısa bir süre sonra yeniden açmak bazı sorunların basit çözümlerini sizlerle verebiliyor.

Sorun Gidericiden Faydalanın

Windows işletim sisteminde yer alan sorun giderici karşılaştığınız bağlantı problemlerini kısa süre içerisinde çözüme ulaştırabiliyor. Windows’un en başarılı çalışan programlarından bir tanesi olan sorun giderici ile bu ağa bağlanılamıyor hatasını çözmeniz mümkün.

DNS Ayarlarını Kontrol Edin

Diğer maddelere kıyasla sorunun çözümünde uygulaması en zor işlemlerden bir tanesi DNS ayarlarını kontrol etmek ve yeniden düzenlemek oluyor. Ancak birkaç adımda doğru müdahale ile ayarlarınızı düzenlemeniz ve sorunu çözüme kavuşturmanız mümkün.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ağ ve İnternet Ayarları’na giriş yapın.
 3. İlgili Ayarlar altından Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir menüsüne tıklayın.
 4. Bağlantı problemi yaşadığınız seçeneğin üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i açın.
 5. Açılan ekranda İnternet Protokolü Sürüm 4’e çift tıklayın.
 6. Daha önce girilmiş adresler varsa bunları silin ve DNS sunucusu adresini otomatik olarak al seçeneğini seçin.

Tüm işlemleri sırasıyla uyguladıktan sonra ağa yeniden bağlanmayı deneyin.

Ağı Unutun

Windows’un Ayarlar uygulamasından ya da kısayoldan bağlanmaya çalıştığınız ağı unutun ve daha sonra tekrardan şifrenizi girerek bağlanmayı deneyin.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Sorununuz hala çözülmediyse VPN vb. tüm ağ yazılımları ile birlikte ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için Gelişmiş ağ ayarları menüsü altından Gelişmiş ağ ayarları seçeneğine gidebilir ve Ağ sıfırlama’ya tıklayarak varsayılan ayarlara dönebilirsiniz. Bu işlemin bilgisayarınızda VPN vb. ağ yazılımları mevcutsa bunların ayarlarına zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Üreticiniz ile İletişime Geçin

Tüm bu işlemleri uygulamanıza rağmen ağ bağlantısında hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız bilgisayar ya da modem üreticiniz ile iletişime geçmeyi ve profesyonel destek almayı deneyebilirsiniz.

Sorunun çözümünde rehberimiz faydalı olduysa bizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir