Kapat
Modem Wi-Fi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?
Teknoloji 0

Modem Wi-Fi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wİ-Fİ, internete bağlı kalmanız için geliştirilmiş mükemmel bir teknolojidir. Ancak güvenli bir şekilde korunmayan bir Wİ-Fİ bağlantısı kişisel verilerinizin korunması açısından oldukça risklidir. Modeminizin parolasının sizin kontrolünüz altında olması, ağınızı ve verilerinizi korumak için oldukça önemlidir. Peki, modem Wi-Fi şifresi değiştirme nasıl yapılır? İşte cevabı!

Parolanızı değiştirmek aynı zamanda size ait olan ağın istemediğiniz kullanıcılar tarafından kullanılmasını engelleyecektir. Wİ-Fİ şifrenizi değiştirmek için modeminizin sayfasına girmek, mevcut bilgilerinizi kullanarak, kablosuz ayarlar menüsünden Wİ-Fİ şifrenizi değiştirmeniz gerekir.

Modem Wi-Fi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan birçok model ve marka vardır. Eğer bu modellerden birini kullanıyor iseniz diğer adımlara hiç gerek kalmadan sadece aşağıdaki adımları izleyerek kolay bir şekilde Wİ-Fİ şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • TP-Link: 192.168.1.1 adresine girin. Daha sonra Kablosuz ve ardında Temel Ayarlar kısmına gelin. Bu noktada SSID şifre alanına modem şifrenizi girebilirsiniz. SSID isim değiştirme alanını kullanarak Wi-Fi isminizi de değiştirmeniz mümkün.
 • Huawei: 192.168.1.1 adresini girin.  Daha sonra Yerel Ağ > Ağ Ayarları > Kablosuz Ağ Şifreleme kısmına gelin. Buradan kolaylıkla modem adını ve kablosuz bağlantı adını belirleyebilirsinzi. Ayrıca kablosuz şifresini kullanarak Wi-Fi şifresini değiştirebilirsiniz.
 • Zyxel: 192.168.1.1 adresine girin. Daha sonra Ağ Ayarı > Kablosuz kısmına gelin. Burada SSID şifre kutusuna girerek modem şifresini görebilirsiniz. SSID isim değiştirme alanını kullanarak Wi-Fi isminizi de değiştirmeniz mümkün.
 • ASUS: 192.168.1.1 adresine girin.  Daha sonra Kablosuz kısmına gelin. Burada SSID kutusu modem isminizi değiştirmek için, WPA Pre-Shared Key kutusu ise Wi-Fi şifresini değiştirmek içindir.
 • AirTies: 192.168.1.1 adresine girin.  Daha sonra Kablosuz > Kablosuz Ağ Ayarları kısmına gelin. Bu sayfada SSID şifre kutusuna yeni modem şifrenizi, SSID isim değiştirme kutusuna ise Wi-Fi isminizi yazabilir ve güncelleyebilirsiniz.

Modeminizin Yapılandırma Sayfasını Açın

Öncelikle bir internet tarayıcısı kullanarak modeminizi yapılandırma ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken bilgisayarınızı kullanmak sizin için çok daha kolay olacaktır ama mobil cihazdan da yapmanız mümkündür. Ayrıca Wİ-Fİ şifrenizi bilmiyorsanız bir Ethernet kablosu kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

 • Genel olarak modem adresleri bellidir. 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1 seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz. Genelde modem adresi 192.168.1.1 budur ama modeminize göre de değişiklik gösterebilmektedir.
 • Eğer yukarıdaki seçeneklerden hiçbiriyle modeme erişemediyseniz modeme giriş yapmak için bir yol daha vardır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
  • Başlat menüsüne cmd veya Komut İstemi yazarak, Komut İstemi uygulamasını açın.
  • Buradan Komut İstemine ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Burada aktif olan bütün bağlantıları göreceksiniz. Default Gateway yerini bulmanız gerekir. Bu adres modeme girmek için ihtiyacınız olan kodu size verecektir.

Modeminizin Kullanıcı Adı ve Şifresini Girin

Tüm modemlerin kendine ait bir kullanıcı adı ve parolası mevcuttur. Bu bilgiler olmadan modemde düzenleme yapmanız maalesef mümkün değildir. İlk kez modemi yapılandırıyorsanız büyük itimalle kullanıcı adınız admin ve şifreniz admin, password, ttnet, superonline, turktelekom veya boş olacaktır.

 • Eğer modem şifrenizi unuttuysanız bu durumda yapmanız gereken modemi fabrika ayarlarına sıfırlamak olacaktır.
 • Bunun için modemin açma kapama düğmesine 30 saniye boyunca basılı tutun ve bırakın. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına sıfırlanmış olacaktır.

Kablosuz Kısmına Giriş Yapın

Modeminize giriş yaptıktan sonra buradaki ayarlar kısmı kafanızı karıştırabilir. Ama bu kısımda gitmeniz gereken yer Kablosuz menüsüdür. Eğer arayüzü ingilizce olan bir modem kullanıyorsanız bu kısmı Wireless olarak göreceksiniz. Veya Wireless Settings, Wireless Setup yazılarını da görebilirsiniz.

 • Eğer Wireless kısmında birden fazla seçenek görüyorsanız Wireless Security kısmına giriş yapmanız gerekmekte.
 • Modem ara yüzünde Kablosuz seçeneği olan modellerde bir alt seçenek bulunmamaktadır.

Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Modemin kablosuz ayarlarına eriştikten sonra Password (Şifre) alanına belirlediğiniz Wi-Fi şifresini girmeniz gerekmektedir.

 • Şifre oluştururken olabildiğince güçlü ve bulunması kolay olamayan bir şifre seçmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. Bunun için a-z, A-Z, 0-9 ve !?%$ gibi terimlerden yararlanabilirsiniz.
 • Şifrenizi oluştururken minimum 8 karakter kullanınız. Böylece şifrenizin güçlü olmasını sağlarsınız.

Güvenlik Türünü Seçmeyi Unutmayın

Kablosuz ağ güvenliği için üç farklı tür vardır: WEP, WPA ve WPA2. En güvenli ağ içinse WPA2 kullanmanız gerekir. Eğer cihazlarınız çok eski ise WPA2’ye bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda ise WPA kullanabilirsiniz.

Güvenlik türleri arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da WEP protokolüdür. Bu protokolü seçmeniz son derece önemlidir. Çünkü bir WEP şifresinin kırılması pek de zor olmayan bir iştir. Ve birkaç dakika içerisinde modeminizin arayüzüne erişim sağlandığını göreceksiniz. Wİ-Fİ şifre değiştirme işlemi bu kadardı eğer faydalı bulduysanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir