Kapat
Adım Adım İnternet Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?
Uygulama Çözümleri 0

Adım Adım İnternet Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

Yaygın olarak kullandığımız birçok tarayıcı ziyaret etmiş olduğumuz sitelerin kaydını tutar. Bu kayıtları istediğimiz zaman silme şansımız vardır. Tarama geçmişinizi bilgisayarınızdan ve telefonunuzdan istediğiniz zaman temizleyebilirsiniz. Peki, internet geçmişi temizleme nasıl yapılır?

Her tarayıcıda tarama geçmişini silme işlemi farklılık gösterir. Bu yüzden kullandığınız tarayıcıya göre temizleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer birden fazla tarayıcı kullanıyorsanız hepsinden ayrı ayrı tarama geçmişi temizleme işlemini yapmanız gerekiyor.

İnternet Geçmişi Nedir?

Arama motorları kullanılarak yapılan aramaların belirli amaçlar doğrultusunda neredeyse hepsi kayıt altında tutulur. Dolayısıyla yaptığınız tüm aramaların kayıt altına alınması normaldir. Fakat yasal bir durum olmadığı sürece bu bilgilere yalnızca kullanıcı ulaşabilir.

Web tarayıcı üzerinden yapılan her işlem veritabanı içerisinde saklanır. İnternet geçmişi bilgilerinin içerisinde oldukça fazla veri vardır. Hangi anahtar kelimelerin kullanıldığı, aramanın yapıldığı zaman, hangi sitelerin ziyaret edildiği gibi bilgiler yer alır. Yapılan her aramada daha fazla veri kayıt altına alınırken eski veriler silinmediğini aklınızda bulundurun.

Kayıt altına alınan tüm veriler siz internet geçmişiniz temizlemediğiniz veya herhangi bir ön ayar yapmadığınız sürece 90 gün boyunca saklanır. Tarayıcıyı kapatmak, uygulamayı veya cihazı kapatmak verilerin silinmesine neden olmaz.

İnternet Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

İnternet geçmişi silme işlemi tarayıcılarda kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternet geçmişini silme nedeni kişiden kişiye değişmektedir ama en önemli nedenlerden biri ise özel hayatın gizliliğidir. Bir başka neden ise çeşitli hataları düzeltmektir. Bu gibi sebeplerden dolayı tarama geçmişini temizlemek oldukça önemlidir. Diğer bir yönden ise internet ortamında karşılaştığınız çoğu reklam tarama geçmişinize dahil edilmektedir. Eğer reklamların karşınıza çıkmasından bıktıysanız veya farklı konularda reklamlar görmek istiyorsanız tarama geçmişini silmeniz gerekmektedir.

Bilgisayardan internet geçmişi temizleme işlemi nasıl yapılır?

Bilgisayardan internet geçmişini silme istiyorsanız izleyeceğiniz adımlar oldukça kolaydır. İzleyeceğiniz adımlar kullandığınız tarayıcıya göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden her tarayıcıya uygun adımları dikkatle izlemelisiniz.

Google Chrome için:

Google Chrome tarayıcısına giriş yapın ve sağ üst köşede yer alan dikey üç nokta işaretine tıklayın. Ardından açılan menüde Diğer araçlar kısmına gelin ve alt menüde yer alan Tarama verilerini temizle seçeneğini seçin. Hangi zaman aralığında yer alan verileri temizlemek istediğinizi seçin ve verileri temizleyin.

Mozilla Firefox için:

Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve sağ üstte yer alan üç çizgiye tıklayın. Açılan menünden Geçmişi temizle sekmesine tıklayın. Ardından zaman aralığını belirleyin ve seçmiş olduğunuz verileri silmeye başlayın. Verileri silme işlemini başlatmak için Şimdi temizle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Microsoft Edge için:

Microsoft Edge tarayıcısını açın, ardından Ayarlar ve daha fazlası menüsüne girin. Ardından Ayarlar menüsüne gidin ve daha sonra Gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğini seçin. Göz atma verilerini temizle kısmının altında yer alan Temizlenecek öğeleri seç seçeneğini seçin, zaman aralığını belirleyin ve Şimdi temizle seçeneğine tıklayın.

Yandex Browser için:

Yandex Browser’ı açın, ardından menü simgesine ve Geçmiş sekmesine tıklayın. Sayfanın sağ tarafında bulunan Geçmişi temizle seçeneğine dokunun. Zaman aralığını seçin ve ardından Tarama geçmişini sil yazısına tıklayarak işlemi bitirin.

Opera için:

Opera’yı açın. Sol üst tarafta bulunan Opera simgesine tıklayın. Ardından Geçmiş bölümüne girin. Tarama verilerinizi temizle butonuna tıklayın ve zaman aralığını belirtip Temizle butonuna basarak tarama geçmişini temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Safari için:

Safari’yi açın. En üst kısımdan Geçmiş seçeneğini seçin. Açılan sayfadan Geçmişi temizle butonuna tıklayın. Karşınıza açılır bir pencere çıkacaktır. Açılan pencerede silmek istediğiniz verilerin zaman aralığını seçin ve temizleme işlemini tamamlayın.

Internet Explorer için:

Internet Explorer tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki menü simgesine girin. Ardından açılan menüde Güvenlik kısmına oradan ise Göz atma geçmişini sil ifadesine tıklamalısınız. Açılan pencereden istediğiniz verileri veya tamamını da silebilirsiniz.

Mobil cihazlardan internet geçmişi nasıl silinir?

Günümüzde birçok insan interneti kullanmak için mobil cihazları tercih ediyor. Dolayısıyla da günümüzde internet geçmişi dediğimiz şey artık nerdeyse kişinin telefonuyla özdeşleşmiş durumda. İki farklı işletim sistemi için işlemleri gerçekleştirmek biraz farklılık gösteriyor ama aşağıdaki adımları izlerseniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda internet geçmişini temizlemek kullanılan tarayıcıdan tarayıcıya değişiklik gösterecektir. Çok büyük olasılıkla Google Chrome kullanıyor olacaksınız.

  1. Google Chrome’u açın, sağ üst köşede üç nokta simgesini bulun.
  2. Bu simgeye tıklayın ve ardından menüden Geçmiş yazısını bulun.
  3. Geçmiş sayfasının en alt kısmında Göz atma verilerini temizle kısmına tıklayın ve internet geçmişi verilerinizi silin.

iOS işletim sistemine sahip telefonlarda internet geçmişini temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntem varsayılan tarayıcıya göre değişecektir. Çok büyük olasılıkla Safari kullanıyor olacaksınız.

  1. Safari uygulamasını açın, sağ alt köşede kitaba benzeyen simgeye tıklayın.
  2. Kitap simgesine tıkladıktan sonra ziyaret etmiş olduğunuz sitelerin bir listesini göreceksiniz.
  3. Sağ alttaki Sil yazısına tıklayın ve internet geçmişi verilerinizi temizleyin.

İnternet geçmişini silme işlemi cihazda kullandığınız verilerin silinmesine yardımcı olur. Ancak her zaman Google hesabınızı kullanarak arama yapıyorsanız arama verilerinizin hesabınızda kayıtlı olacağını bilmenizde fayda var. İnternet silme işlemimiz bu kadardı eğer faydalı olduysa veya işinize yaradıysa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir