Kapat
iPhone Etkin Değil iTunes'e Bağlanın Hatası Çözümü
iOS 0

iPhone Etkin Değil iTunes’e Bağlanın Hatası Çözümü

iPhone cihazlarda parolayı çok fazla yanlış girdiyseniz eğer kilitli bir iPhone’la karşılaşmanız muhtemeldir. Ancak bu sorunu gidermek için her şeyi sıfırlamaya gerek yoktur. iTunes veya iCloud kullanılarak devre dışı kalmış bir telefonu eski haline getirme şansınız vardır. iPhone Etkin Değil iTunes’e Bağlanın hatası çözümü için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

iPhone etkin değil lütfen iTunes’a bağlanın hatası her ne kadar yolun sonu gibi görünse de aslında çeşitli adımlarla bu hatayı çözebilirsiniz. Öncelikle iPhone etkin değildir ifadesinin ne anlama geldiğini incelersek sorunu çözmek çok daha kolay olacaktır.

iPhone Etkin Değil Hataları ve Anlamları

iPhone etkin değil hatalarının karşımıza çıkması farklı sebeplerden dolayı olabilmektedir. Çünkü bu mesajlar birbiri ardına kademeli olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden daha fazla denenme yapmadan önce hatanın ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

 • iPhone etkin değil. 1 dakika sonra tekrar deneyin. – Bu hata sizi endişelendirmesin. İlk hatalarda karşınıza genelde bu uyarı çıkar ama yinede daha kötüsüne doğru yol aldığınızı bilmelisiniz.
 • iPhone etkin değil. 60 dakika sonra tekrar deneyin. – Bu hata işlerin ciddileşmeye başladığını gösterir. Artık son hata kodundan bir adım geridesiniz demektir. 60 dakika bekledikten sonra son deneme hakkınızı da kullanabilirsiniz.
 • iPhone etkin değil. iTunes’a bağlanın hatası işlerin en kötü ve son noktasına geldiğiniz gösterir ama yine de endişelenmeyin, bu hatadan kurtulmak mümkün.

iPhone Etkin Değil Hatasını Neden Alıyorum?

Bu hata genelde telefonun parolasını birçok kez yanlış girdiğiniz için karşınıza çıkıyor. Bunun sebebi ise iPhone’un sizi olası bir bilgisayar korsanlığı girişiminden korunmak istemesidir, bunun içinse kendini kilitler.

Bu girişimleri durdurmak içinse birinin ard arda çok fazla şifre girmesini zorlaştırır. 5 denemeye kadar bir zorluk olmadan devam edebilirsiniz. Altıncı ve yedinci deneme ise sizi oldukça yavaşlatacaktır. Onuncu denemeye ulaştığınızda ise artık başka bir deneme hakkınız yoktur.

 • 6 yanlış tahminden sonra – 1 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 7 yanlış tahminden sonra – 5 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 8 yanlış tahminden sonra – 15 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 9 yanlış tahminden sonra – 60 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 10 yanlış tahminden sonra – iPhone etkin değil. iTunes’a bağlanın.

İphone Etkin Değil Hatasının Oluşmasını Nasıl Önlerim

Eğer bundan sonra bu mesajı görmek istemiyorsanız parolanızı girerken dikkatli olmalı ve unutmayacağınız bir parola seçmelisiniz. Bunun dışında telefonunuz cebinizdeyken kendi kendini açmaya çalışabilir. Bu durumu engellemek içinse ekran kapanma süresini 30 sn olarak seçmeniz gerekir böylece gereksiz denemelerden kurtulmuş olursunuz.

Bu güvenlik adımını kapatma gibi bir seçeneğiniz yoktur. Ancak, güvenlik adımı ayarlarını değiştirmeniz mümkündür. Örneğin, parola 10 defa arka arkaya yanlış girildiği durumda cihaz silinsin gibi ayarlar yapmanız mümkündür.

iPhone Etkin Değil iTunes’e Bağlanın Hatası Çözümü

“iTunes’a bağlanın” hatasıyla karşılaştığınız zaman iPhone’a erişim sağlamak hala mümkündür. Ancak gerekli kurtarma işlemi sonrasında tüm verilerinizi kaybedersiniz. Daha önce yedekleme yaptıysanız son yedeklemedeki verileri geri yükleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Ayrıca telefonunuzu bilgisayara bağlayacak bir USB kablonuzun olması da gerekir. Bu ikisini de tedarik ettikten sonra aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip ediniz.

 1. Telefonu kilitleme düğmesine ve ses tuşlarından birine basılı tutun ve kapatma simgesinin görünmesini bekleyin.
 2. Cihazın kapanması için kaydırıcıyı sürükleyin.
 3. Lightning kablosunu kullanarak cihazı bilgisayara bağlayın ve kurtarma ekranı karşınıza gelene kadar yan düğmeye basılı tutun.
 4. Bilgisayarınızdaki iTunes penceresinin sol üst köşesindeki iPhone simgesine tıklayın.
 5. Artık bilgisayarınızla iPhone cihazınızı eşleştirmiş durumdasınız. Tek yapmanız gereken Restore tuşuna basarak işlemi sonlandırmaktır.

Bu işlemi yaptığını zaman gerekli yazılımlar indirilecektir. İndirme işlemi bittikten sonra ise karşınıza çıkan adımları takip etmeniz gerekiyor. İlk olarak cihazdaki veriyi silip cihazınızı yeni bir iPhone gibi baştan kurulumunu yapmanız gerekiyor daha sonra ise yedeklediğiniz veriler var ise onları geri yükleyebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir