Kapat
Adım Adım Monitör Hz Ayarı Nasıl Yapılır?
Teknoloji 0

Adım Adım Monitör Hz Ayarı Nasıl Yapılır?

Monitörlerde bulunan tazeleme hızı (hertz), ekranda bir saniyede gösterilen kare sayısını ifade eder ve 60, 120, 144, 165, 240 şeklindeki değerlerle devam eder. Monitörlerin Hz özelliğini doğru tam anlamıyla kullanmak için Hz ayarlama işlemini yapmanız oldukça önemli ve gereklidir. Peki, adım adım monitör Hz ayarı nasıl yapılır?

Günümüzdeki teknolojinin gelişmesiyle birlikte, daha iyi performans sunan ürünlere yönelim arttı ve özellikle oyuncular yüksek tazeleme hızı sunan ekranlar tercih etmeye başladı. Monitörlerde bulunan ekran tazeleme hızının öneminden bahsetmek gerekirse; mesela bir oyun oynarken oyundan 90 FPS alıyorsunuz ama monitörünüz 75 Hz ekran tazeleme hızına sahip. Bu durumda 90 FPS almanızın pek bir önemi kalmıyor çünkü ekranınız saniyede en fazla 75 kare gösterebiliyor. Bu yüzden de oyun esnasında görüntüde kırılmalar meydana geliyor. Ancak monitörünüzün size sunduğu Hz değerini alamamanız mümkün. Bunun için doğru bir bağlantı seçmeli ve gerekli bazı ayarları yapmalısınız.

Doğru Bağlantı Tercihleri Nelerdir?

Günümüzde çoğunlukla tercih edilen 144 Hz monitörleri göz önünde bulundurursak, bağlantı kurarken HDMI veya DisplayPort kabloları kullanmanız gerekiyor. Kullanılan kablo kalitesi de performansı etkileyeceğinden dolayı kaliteli bir kablo tercih etmenizi öneririz. Doğru bağlantı kablosunu seçtikten sonra yapmanız gereken en önemli şey monitör Hz ayarlarını kontrol etmek olacaktır. Bunun içinse aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım Adım Monitör Hz Ayarı Nasıl Yapılır?

Monitör Hz ayarını yapmak aslında oldukça basit bir işlemdir. Sizde aşağıda sıralanan adımları doğru bir şekilde takip ederek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  1. Bilgisyarınızda bulunan ‘’Ayarlar’’ kısmına giriniz.
  2. Sistem menüsüne giriş yapıp sol tarafta yer alan kategorilerden ‘’Monitör’’ seçeneğine tıklayınız.
  3. Sizi karşılayan ekrandan ‘’Gelişmiş görüntü ayarları’’ seçeneğine tıklayarak açılacak olan pencereden ‘’Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcısı özellikleri’’ seçeneğini tıklayın, eğer başka bir ekrana daha sahipseniz bu kısımdan onu seçiniz.
  4. Karşınıza çıkan küçük pencereden ‘’Monitör’’ sekmesine gelerek ‘’Ekran yenileme sıklığı’’ tercihini monitörünüzün size sunduğu seçeneğe getirerek ‘’Tamam’’ seçeneğine tıklayın ve işlemi tamamlayın. Artık monitörünüzün size sunduğu Hz değerini kullanabilirsiniz.

Monitör Hz ayarlama işlemi bu kadardı. Eğer rehberimizi faydalı bulduysanız düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir