Kapat
VDSL Nedir? Nasıl Çalışır? VDSL Açılımı
Teknoloji 0

VDSL Nedir? Nasıl Çalışır? VDSL Açılımı

Very High Speed Digital Subscriber Line, kısa adıyla VDSL nedir? Nasıl çalışır? İşte bilmeniz gerekenler!

VDSL veya açılımıyla Very High Speed Digital Subscriber Line (Very high bit rate DSL veya Very high data rate DSL olarak da bilinmektedir), İnternet sağlayıcısının daha kısa bir mesafede bakır kablolar yardımıyla daha hızlı bir internet sağlamak için kullandığı bir yoldur. VDSL genellikle kullanılmakta olan ADSL gibi asimetrik bir ağ sağlayıcısıdır. İndirme hızları yükleme hızlarından daha yüksektir.

Geniş bant sağlayıcıları, VDSL’nin ADSL gibi ağ hizmetlerinden daha kararlı ve hızlı bir yapıda olduğunu söylemektedirler.  VDSL aslında ADSL ve ADSL2+ ile benzer bir çalışma sistemine sahiptir. İnternet erişiminizi sağlamak için bakır telefon altyapısından faydalanır.

VDSL Nedir? Nasıl Çalışır?

Farklı VDS türleri, hızları artırmak için VDSL vektörleme ve çift bağlama tarzında teknolojiler kullanmaktadır. Hızları iki katına çıkarmak içinse tek bağlantıda aynı anda iki hat kullanılır. Bu tüm modemlerde aynı olmayabilir ve aynı standartları da desteklemez. Bu nedenle VDSL kullanmak istiyorsanız tam donanımlı bir VDSL modemi kullanmanız gerekmektedir.

VDSL kullanmak size, ADSL kullanmaktan çok daha hızlı ve iyi bir deneyim sunar. Diğer bir taraftan ise VDSL2 kullanarak 100 Mbps değerindeki hızlara ulaşabilirsiniz. Ancak sağlayıcınızın yaptığı kısıtlamalar sizin için sorun olabilmektedir. VDSL hızınızı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Aşağı kısımda ise bunlardan önemli olan birkaçı yer alıyor.

  • İnternet dağıtım noktasına ile aranızdaki mesafe.
  • Modeminizin performansı.
  • VDSL/VDSL2 gibi VDSL türü.
  • Bağlantının çift bağlantılı bir hat mı yoksa tek bağlantılı bir hat mı olduğu.
  • Çevresel koşullar.

VDSL hakkında kısaca bilgiler bunlardı. Yorumlarda fikirlerinizi belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir