Kapat
xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?
Windows 0

xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Xinput1_3.dll, bilgisayarınızda grafiksel herhangi bir işlem yaparken ihtiyaç duyduğunuz oldukça önemli bir dosyadır. Dosyanı bozuk olması bazı programları çalıştırmaya çalışırken xinput1_3.dll hatası almanıza sebep olabilmektedir.

Bilgisayarınıza grafiksel yeni bir program yükleyip çalıştırdığınız zaman, xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yoktur, aşağıdaki adımları izleyerek bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Directx’in En Güncel Sürümünü Kurunuz

 1. İlk olarak buraya tıklayarak DirectX’in en güncel sürümünü bilgisayarınıza yükleyin.
 2. DirectX yükleme işlemini tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 3. Daha sonra ise yüklemiş olduğunuz uygulamayı tekrar açarak sorun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
 4. Sorun halen devam ediyorsa bir sonraki adımı uygulayın.

Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Bu adımda yapmanız gereken tek şey uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırıp kurulum işlemini tekrar yapmak olacaktır. Dikkat etmeniz gereken detay ise uygulamayı tekrar yüklerken DirectX sürümüyle ilgili bir seçenek görürseniz tik işareti atmayı unutmamalısınız.  Bunu yaptığınız zaman uygulama ile alakalı olan DirectX sürümü yüklenmiş olacak ve hata sonlanacaktır.

Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleyin

Xinput1_3.dll hatasını hala almaya devam ediyorsanız yapmanız gereken bir diğer şey ekran kartı sürücüsünü güncellemek olacaktır. Bunun içinse ekran kartınıza ait olan web sitesini ziyaret etmelisiniz.

 • NVIDIA şirketine ait bir ekran kartı kullanıyorsanız buraya tıklayarak ekran kartı sürücüsünü güncelleyin.
 • AMD marka bir ekran kartı kullanıyorsanız buraya tıklayarak ekran kartınızı bulup güncelleyin.
 • Intel’ dahili olan grafik işlemcisini kullanıyorsanız buraya tıklayarak güncellemeyi otomatik olarak kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Xinpit1_3.Dll Dosyasını İndirmelisiniz

Önceki uyguladığınız adımların hiçbiri işe yaramadıysa yapmanız gereken son işlem sistem dosyalarında doğrudan değişiklik yapmak olacaktır. Bunun içinse temiz bir dosya bulup mevcut olanla değiştirmelisiniz.

 1. İlk olarak bu linkte yer alan adrese gidin.
 2. Ardından 32-bit veya 64-bit seçeneklerinden sisteminize uygun olanı seçin ve dosyanın sağında bulunan indirme butonuna tıklayın.
 3. İnen arşiv dosyasını açın ve xinput1_3.dll dosyasını SysWoW64 klasörüne atın.
 4. Ardından aynı şekilde bu dosyayı System32 klasörüne de atarak işlemi tamamlayın.

Bu işlemi oldukça dikkatli yapmalısınız. Çünkü bu dosya dışında farklı bir dosyada değişiklik yaparsanız oldukça karışık sorunlarla karşılaşabilir, kimi zaman sisteminizde geri döndürülemeyecek sorunlara yol açabilirsiniz.

Tüm adımları eksik bir şekilde tamamladıysanız artık xinput1_3.dll hatasını ortadan kaldırmış olacaksınız. Eğer hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız adımları kontrol edebilir, gözden kaçırdığınız bir şey olmadığından emin olabilirsiniz. Bir sonraki rehberimizde görüşmek üzere!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir