Kapat
vcruntime.dll Hatası Çözümü Nedir? DLL Hatası Nasıl Çözülür?
Windows 0

vcruntime.dll Hatası Çözümü Nedir?

Bilgisayarınızda bir programı başlatmak istediğinizde vcruntime140.dll hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi DLL dosyasının eksik olmasıdır. Bu dosyayı geri yüklemeniz gerekmektedir. Peki, vcruntime.dll hatası çözümü nedir?

Bir programın çalışması için lazım olan kodlar dinamik bağlantı (DLL) kitaplığında yer alır. Gerekli DLL’lerden biri eksikse Windows bunu yükleminiz için eksik olan dosyanın adında bir hata verir. Bu sorunu kolay bir şekilde çözmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

vcruntime.dll Hatası Çözümü Nedir?

regsvr32 Komutunu Uygulamak

Burada yapacağınız işlem regsvr32 komutunu kullanarak vcruntime140.dll dosyasını sistemden çıkarıp geri yüklemek olacaktır. Bunun içinse iki farklı komut kullanmanız gerekiyor. Tabi öncelikle Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırınız.

 1. Başlat menüsünde bulunan arama kısmına cmd yazın.
 2. Sizi Komut İstemi karşılayacaktır; Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırınız.
 3. Komut İstemi açıldıktan sonra karşınızdaki pencereye regsvr32 /u VCRUNTIME140.dll yazıp Enter tuşuna basın.
 4. Son olarak ise Komut İstemi’ne regsvr32 VCRUNTIME140.dll yazarak Enter tuşuna basınız.

Bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz almış olduğunuz hatanın düzelmiş olması gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak bunu kontrol edebilirsiniz. Eğer aynı hatayı almaya devam ediyorsanız. Diğer adımı uygulayınız.

sfc/scannow Komutunu Uygulamak

System File Checker yazılımını çalıştırmak için bu kısımda da Komut İstemi’ne kod girmemiz gerekiyor. System File Checker sistemde yer alan bozuk dosyaları tamir eden bir araçtır. Yani vcruntime140.dll hatasını almanızın sebebi bozuk dosya ise bu işlem sorununuzu çözecektir.

 1. Başlat menüsünde yer alan arama kısmına cmd yazınız.
 2. Sizi Komut İstemi karşılayacaktır; Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırın.
 3. Uygulama açıldıktan sonra karşınıza çıkan pencereye sfc/scannow yazıp Enter tuşuna basın.

Bu işlem biraz uzun sürebilir, bitene kadar bekleyiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp ve hatayı kontrol edebilirsiniz.

vcruntime140.dll İndirip Yüklemek

Yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramadıysa ve hatayı almaya devam ediyorsanız ilgili dosyayı internet üzerinden indirip tekrar kurmalısınız. Bunun için DLL-files.com veya DLLdosyaindir.com adreslerini kullanabilirsiniz.

 1. İlk olarak hangi programın mevcut hatayı verdiğini tespit ediniz.
 2. Daha sonra ise DLL-files.com veya DLLdosyaindir.com adreslerinden birini kullanarak vcruntime140.dll dosyasını indiriniz. Güvenliğiniz için dosyaya bir virüs taraması yapmayı unutmayın.
 3. Son olarak vcruntime140.dll dosyasını hata veren programa yerleştiriniz.

32-bit sistemler için C:\Program Files (x86)\Microsoft\(hata veren dosya) for Desktop\VCRUNTIME140.dll

64-bit sistemler için C:\Program Files\Microsoft\(hata veren dosya) for Desktop\VCRUNTIME140.dll

Bu işlemi de uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatayı alıp almadığınızı kontrol edin. Büyük ihtimalle hata ortadan kalkmış olacaktır.

vcruntime.dll Sorunu İçin Son Çare

Visual C++ 2015 Redistributable Yazılımını Yüklemek

Aynı hatayı halen alıyorsanız yapabileceğiniz son şey C++ 2015 Redistributable paketini yüklemek olacaktır. Bunu yapmadan önce ise bilgisayarınızdaki C++ 2015 Redistributable yazılımını kaldırmalısınız.

 1. Bilgisayarınızdan Denetim Masası uygulamasını bularak çalıştırın.
 2. Ardından Program Kaldır menüsüne giriş yapın.
 3. Buraya girdikten sonra sizi bilgisayarınızda bulunan programlar karşılayacaktır. Bu kısımdan Visual C++ 2015 Redistributable programını bulun ve kaldırın
 4. Microsoft Visual C++ 2015 adresini giderek Visual C++ 2015 Redistributable yazılımını indirin.
 5. İndirme işlemini başlatmadan önce dili Türkçe olarak seçmeyi unutmayın. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra klasik kurulum işlemini tamamlayın.

İşte bu kadar! Artık vcruntime140.dll hatasını almamanız gerekiyor. Sorununuz hala devam ediyorsa aldığınız hatayı bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir