Kapat
Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?
Teknoloji 0

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bluetooth Mouse, özellikle dizüstü bilgisayarlarda hem kullanım kolaylığı hem de taşınabilirlik avantajlarından dolayı oldukça mükemmel bir seçimdir. Bir Bluetooth farenin çalışmasında bir problem varsa bu birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Peki, Bluetooth Mouse bağlantı sorunu nasıl çözülür?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bluetooth Sürücüsünü Güncelleyin

İlk olarak Windows arama kısmını kullanarak Aygıt Yöneticisi yazarak uygulamayı açınız. Buradan ise kullandığınız fareyi bulup sağ tıklayarak sürücüyü güncelleştir demeniz gerekmektedir. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sürücü güncelleştirmesi gerçekleşmediyse DriverFix, Driver Easy veya Driver Booster araçlarını kullanarak güncelleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Güç ve Uyku Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarınızdan Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem kısmına girin. Daha sonra ise Güç ve Uyku seçeneğine tıklayın. Bu kısımda bilgisayar uyku modundayken Wi-Fi’ye bağlı kalmasını sağlayan ayarlar kısmındaki tikleri kaldırmanız gerekmektedir.

Bu işlemi yaptığınızda bilgisayar uyku moduna geçtiğinde Bluetooth üzerinden oluşabilecek hataları büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Bluetooth Hizmetini Kontrol Edin

Bu işlemde ilk olarak Çalıştır penceresini açmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basınız. Ardından karşınıza çıkan komut satırına services.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Servisler içerisinden Bluetooth destek hizmeti seçeneğine girin. Başlamamış olarak gözüküyorsa başlatmanız sorunun çözümü için yeterli olacaktır.

Sistem Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Ayarlar kısmından Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına geçiş yapın. Sol tarafta Sorun Gider adlı bir seçenek yer alacaktır. Buna tıklayın eğer sizi boş bir sayfa karşılıyorsa sorun yok demektir. Ancak ek özelliklere erişim sağlamak için Ek sorun gidericiler kısmına girmelisiniz.

Ek özellikleri açtıktan sonra karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır, buradan Bluetooth olanı seçip Sorun gidericiyi çalıştır deyiniz. Ardından talimatları takip ederek işlemi tamamlayın.

Bluetooth Sinyalini Optimize Edin

Sorununuz teknik bir arızadan da kaynaklanıyor olabilir. Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde takip ettiyseniz Bluetooth sinyalinizde bir sorun olmadığına emin olabilirsiniz.

  • Kablosuz farenizi kablosuz alıcısının yakınına yerleştirin.
  • Klavyeniz de kablosuz ise hem klavyeyi hem de fareyi alıcı-vericiden eşit uzaklıkta yerleştir

Windows Güncelleştirmelerini Kontrol Edin

Düzenli güncellemelerin yanı sıra Microsoft Windows Update aracılığıyla yeni sürücüler sunar. Dolayısıyla Bluetooth cihazınız için yeni bir sürücü olma ihtimali vardır. Bu yüzden Windows Update’i kontrol etmelisiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir