Kapat
Apache Spark Nedir? Apache Spark Özellikleri Nelerdir?
Teknoloji 0

Apache Spark Nedir? Apache Spark Özellikleri Nelerdir?

Büyük verileri işlemenizi sağlayan açık kaynak kodlu bir tarama sistemi olan Apache Spark nedir? Apache Spark özellikleri ve bilmeniz gerekenler!

Apache Spark, Büyük verileri işlemek için kullanılan bir motordur. Veri akışı, grafik verileri, makine öğrenimi gibi uygulamalar için hızlarının ölçülüp ölçeklendirilmesini sağlar.  Apache Spark’In motoru verileri diğer rakiplerine kıyasla çok daha hızlı işler. Ayrıca Scala, Java, Python ve R gibi popüler yazılım uygulamaları için API içerir.

Apache Spark Nedir?

Apache Spark büyük verileri işlemenizi sağlayan açık kaynaklı bir tarama sistemidir. Tüm boyuttaki verileri hızlı bir şekilde sorgulamak ayrıca bellek içi önbelleğe alma ve optimize çeşitli işlevleri vardır. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse Apache Spark büyük boyutlu verileri işlemek için kullanılan bir sistemdir.

Apache Spark Özellikleri

  • Hızlı İşleme: Apache Spark’ın en önemli özelliklerinden birisi büyük boyutta verileri çok hızlı bir şekilde işlemesidir. Bu sayede de Apache Spark dünya çapında diğer rakiplerine göre çok daha fazla tercih edilmektedir.
  • Esneklik: Apache Spark, pek çok dili destekler ve kullanıcıların Java, Scara, R veya Python kullanarak uygulama yazmasına olanak sağlar.
  • Bellek İçi Bilgi İşlem: Apache Spark verileri sunucuların RAM kısmında saklar. Bu da hızlı bir erişim demektir, dolayısıyla analitiğin hızı önemli ölçüde artmış olur.
  • Gerçek Zamanlı İşleme: Spark, gerçek zamanlı akış verilerini işleme konusunda oldukça kullanışlıdır. Yalnızca depolanan verileri işlemek yerine, gerçek zamanlı verileri de işleyebilir. Bu sayede sonuçlar anlık olarak üretilmiş olur.
  • Daha İyi Bir Analitik: Map ve Reduce işlevlerinin merkezi olan MapReduce’un aksine, Spark MapReduce’den çok daha fazla işlevi bünyesinde bulundurur. Apache Spark, zengin bir SQL sorguları, makine öğrenimi algoritmaları gibi daha birçok şeyi içerir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir