Kapat
İşletim Sistemlerindeki 64 Bit ve 32 Bit Farkı Nedir?
Windows 0

İşletim Sistemlerindeki 64 Bit ve 32 Bit Farkı Nedir?

Bir bilgisayar kullanıcısı için en önemli olan şeylerden biri de işletim sistemidir. Bu yüzden işletim sisteminin özellikleri oldukça önemlidir. Peki kullandığınız işletim sistemlerindeki 64 bit ve 32 bit farkı nedir?

İşletim Sistemlerindeki 64 Bit ve 32 Bit Farkı Nedir?

Bu farkı anlaşılır bir şekilde açıklamak gerekirse şöyle denilebilir: 2 adet bardağınız var ve elinizde de 2 bardaklık su bulunmakta siz bu suyu bir bardağa boşaltmaya çalıştığınız zaman bir bardağı boşa gitmiş olacaktır ama bu suyu iki bardağa bölüştürürseniz iki bardak suyunuz olacaktır.

32 bit işletim sistemleri maksimum 4 GB Ram destekler. Yani bilgisayarınız 32 bit ise ve 8 GB RAM’iniz varsa siz bu RAM’in sadece 4GB’ını kullanabilirsiniz. Ayrıca 32 bit işletim sistemi 2GB RAM’i sadece sistem için ayırdığı için geriye sadece 2GB’ınız kalacak. Bu yüzden 4GB’tan daha yüksek bir RAM’iniz varsa 64 bit işletim sistemi kullanmalısınız.

64 bit işletim sistemlerindeki tüm işaretçiler 8 bayttır bu sayede 32 bit işletim sistemine göre %30 daha fazla performans sergiler. 64 bit işletim sistemleri çok 32 bite kıyasla çok daha az enerji harcarlar ama uzun veri adreslerine sahip olmalarından dolayı çok daha fazla yorulurlar. Buda 64 bit sistemlerinin kötü yanlarından biridir.

Yani kısaca açıklamak gerekiyorsa 4GB üstü bir RAM kullanıyorsanız 64 bit bir işletim sistemi kullanmak sizin için çok daha sağlıklı ve performanslı olacaktır.

64 bit ve 32 bit işletim sistemlerinin farkı bu kadardı görüş ve fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir