Kapat
Syntax Synatx Higlihter ve Syntax Error Nedir?
Teknoloji 0

Syntax Synatx Higlihter ve Syntax Error Nedir?

Syntax Highlighter ve Syntax Error nedir? Syntax, Türkçe manasıyla söz dizimi anlamına gelir. Programlamalarda kullanılan dil kurallarının tamamını içerir.

Syntax, yazılan bir metni tamamıyla inceleyen bir bilim dalıdır. Türkçe’de nasıl tüm cümlelerin bir öge dizilişi, bir yazım kuralı varsa programlama dilinde de aynı şekildedir. Programlamada kullanılan tüm dillerin bir kural ve düzeni vardır. Bu kural sayesinde de her şey makinalar ve insanlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Kuralların uyulmadan yazılan bir kod algılanamaz ve hatayla karşılaşırız. Bu hataya ise Syntax Error denmektedir. 

Syntax Error Nedir?

Synatx Error’un karşımıza çıkmasının sebebi ise kod yazımında yapılan bir yanlışlıktır. Örneğin kod yazarken yanlış yerde veya yanlış kullanılan sembol buna yol açarken, eksik kullanılan bir komutda Syntax Error ile karşılaşmanıza sebep olabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse kodlama sırasında yaptığınız en ufak yanlışlık bile programda karışıklığa neden olacağından Syntax error hatası almanıza yol açar.

Bu hataları en aza indirmenin yolu ise Syntax Highlighter kullanmaktır. Bu editörü kullandığınız zaman hatalar en aza düşecektir.

Syntax Highlighter

Çok basit programlar oluştururken bile çok uzun kodlar yazmak zorunda kalabiliyoruz. Bu durum tabi ki de hatalara ve karışıklıklara yol açacaktır. Bu durumlarda ise Syntax Highlighter editörü kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Sıradan bir editör kullanmak hata yapmanıza sebep olacak ve yaptığınız hataları bulmak içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Saydığımız tüm şeyler kodlama kullanarak proje tasarlayan herkesin başına gelmiştir. Bu sebepten dolayıda birçok kişi kod yazarken Syntax Highlighter’ı kullanmaktadır. Bu editör sayesinde ise kodları birbirinden ayırmak çok daha kolay olacaktır. Syntax Highlighter, aynı Word programındakine benzer bir şekilde hatalı kodu farklı bir renkte göstererek sizi uyaracak, bunun yanında kodları tanınabilirliği açısından da kodları gruplandırarak farklı renklerde size gösterecektir.

Syntax Highlighter sayesinde yapılan kodlama hatalarını daha kolay fark edebilecek ve Syntax Error hatası alma ihtimaliniz oldukça düşecektir. Bu sayede de zaman anlamında büyük bir tasarruf yapmış olacaksınız.

Syntax hakkındaki bilgiler kısaca bu şekildeydi. Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.  

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir