Kapat
Webinar Nedir? Webinar Ne İçin Kullanılır?
Genel 0

Webinar Nedir? Webinar Ne İçin Kullanılır?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte işlerimizi yapma şeklimizde oldukça değişti. Yemek siparişi, alışveriş gibi çoğu zahmetli işi artık internet sayesinde oturduğumuz yerden kolaylıkla yapabiliriz. Bunlara Webinar yani web konferansı da dahil. Peki, Webinar nedir?

İnsanların uzun yollar gitmesini gerektiren konferanslar veya etkinlikler artık internet sayesinde seyahat etmeden yapılabiliyor. Webinar sayesinde herhangi bir dert tasa olmadan ev rahatlığıyla toplantılara, konferanslara ve etkinliklere katılabilirsiniz.

Webinar Nedir?

Webinar terimi web konferansı anlamına gelmektedir. Webinar, web ve seminar kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Yani bir Webinar düzenleneceği zaman bunun bir konferans olduğunu bilmelisiniz.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, internet tabanlı programlar sayesinde dünyanın dört bir tarafındaki insanlarla etkileşime geçebileceğiniz bir konferanstır. Webinar’ın amacı mümkün olduğunca karşılıklı konuşmayı gerçekleştirmek olduğundan canlı konuşmaları aratmaz.

Ayrıca Webinar’da yapılan etkinlikler veya konferanslar kaydedilebilir, daha sonra ise istenilen kişiyle de paylaşılabilir. Bu sayede Webinar’a katılamayan kişilerde daha sonra bunun tekrarını izleyebilir.

Webinar Ne İçin Kullanılır?

Webinar’ın asıl amacı bir şeyleri göstermek veya anlatmaktır. Ancak bunlar Webinar’ı bu şekilde kullanmak zorundasınız demek değildir. Webinar’ın bazı kullanım amaçları şunlardır.

  • Ürünlerin Piyasaya Sürülmesi: Birçok işletme, yeni ürünlerini tanıtmak ve göstermek için bu Webinar’ı kullanmaktadır. Apple bunlardan biridir.
  • Ürün Tanıtımları: Webinar, ürünlerin veya hizmetlerin nasıl çalıştığını göstermek amacıyla da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede hem daha fazla ilgi çekmiş hem de daha fazla katılımcıya ulaşılmış olur.
  • Eğitim Çalışmaları: Yeni bir çalışanı işe aldığınızda veya dünyanın farklı yerlerinde ki kişilere eğitim vermek istiyorsanız, Webinar bu işi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca maliyeti de oldukça düşük olacaktır.
  • Düşünce Liderliği: Birçok düşünce lideri, mesajlarını ve fikirlerini görüşlerini ve fikirlerini geniş kesimlere duyurmak için Webinar kullanır ayrıca bu konferansı da daha sonra çeşitli platformlarda paylaşır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir