Kapat
Yüklü Ses Aygıtı Bulunamadı Hatası Çözümü
Windows 0

Yüklü Ses Aygıtı Bulunamadı Hatası Çözümü

Birçok Windows 10 kullanıcısı yüklü ses aygıtı bulunamadı hatası ile karşılaşmaktadır. Bu hata bilgisayarınızdan herhangi bir ses çıkışı olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu durum ise bazı kişiler için oldukça büyük bir problemdir.

Bu hata genellikle sistem tepsisinde bulunan ses kontrol sembolünün yanında kırmızı bir çarpı işareti ile gösterilir. Bu hatayı kısa bir sürede çözüp problemi ortadan kaldırmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız adımları takip ederek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yüklü Ses Aygıtı Bulunamadı Hatası Çözümü

Windows 10 Ses Sorun Gidericisini Kullanın

Windows 10, karşılaşacağınız sorunları kolaylıkla gidermek için bünyesinde birçok sorun gidericiyi bulundurur. Sesle alakalı bir problem yaşadığınız zaman ise bunun içinde bir sorun giderici mevcuttur.

 1. Sistem tepsisinde bulunan ses ikonuna tıklayın ve Ses sorunlarını gider seçeneğini seçiniz.
 2. Sorun gidericinin problemi tespit etmesi için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir sorun bulunursa bunu tek tuşa basarak çözebilirsiniz.
 3. Sorun giderici tamamlandıktan sonra sesin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Herhangi bir sorunla karşılaşmamış olsanız bile sürücülerinizi güncel tutmak oldukça önemlidir. Çünkü sürücüler üçüncü taraf ekipmanları kullanmanıza izin verir ve sistemi nen temel parçalarından biridir. Yüklü ses çıkışı aygıtı yok hatasını almanızın sebebi bu olabilir.

 1. Windows tuşu + X tuşlarına aynı anda basarak karşınıza çıkacak olan menüden Aygıt Yöneticisi seçeneğine gidin.
 2. Daha sonra ise Ses, video ve oyun denetleyicileri kısmına tıklayın.
 3. Burada sizi High Definition Audio Aygıtı adlı bir seçenek karşılayacaktır. Bu kısma sağ tuş tıklayarak Sürücüyü güncelleştir deyin.
 4. Windows 10 önce yeni sürücüler olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer yeni sürücüler mevcut ise bunları yüklemek için gerekli yönergeleri takip edebilirsiniz.

Ses Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Ses aygıtını güncellemesi sorununuzu gidermediyse, ses sürücüsünü elle kaldırıp tekrar yüklemek sizin için bir çözüm olabilir. İzlemeniz gereken adımlar oldukça basittir. Bir önceki adımla benzer adımları izleyerek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Windows tuşu + X tuşlarına aynı anda basarak karşınıza çıkan menüden Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçiniz.
 2. İkinci olarak ise Ses, video ve oyun denetleyicileri seçeneğine tıklayınız.
 3. Burada sizi High Definition Audio Aygıtı adlı bir seçenek karşılayacaktır. Bu kısma sağ tuş tıklayın ve ardından Cihazı kaldır deyin.
 4. Son olarak ise cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Şimdi ise Windows 10 ses aygıtı sürücüsünü tekrardan yükleyecektir.

Windows 10’u Son Versiyona Güncelleyin

Bazı kullanıcılar, Windows 10’u en son sürüme güncellemenin bu sorunu ortadan kaldırdığını bildirmektedir. Ayrıca bunu yaparak yeni özelliklere de kullanım erişimi sağlamış olursunuz. Aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi de doğru bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 1. Windows tuşu + I tuşlarına aynı anda basarak ayarlar uygulamasına gidiniz.
 2. Daha sonra ise Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine giriniz.
 3. Windows Update seçeneğindeyken Güncelleştirmeleri denetle kısmına tıklayınız.
 4. Eğer yeni güncellemeler bulunursa Yükle butonuna basarak bu güncellemeyi bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
 5. Windows 10 güncelleştirmesini yükledikten sonra büyük ihtimalle ses sorunlarınız düzelecektir.

Yukarıdaki yöntemleri doğru bir şekilde uyguladıysanız ve hiçbiri işe yaramadıysa, büyük ihtimalle sorunun kaynağı donanımsaldır. Bu, ses cihazınızın zarar görmesinden, kullandığınız aygıtta problem olmasından veya cihazla alakalı bir uyum sorunundan dolayı olabilir. Bu durumda ise ilgili yerlere danışarak sorunun tam kaynağını öğrenip donanımsal bir değişikliğe gidebilirsiniz.

Yüklü ses aygıtı yok hatası hakkında izlemeniz gereken adımlar bu kadardı. Eğer bu makalemizi faydalı bulduysanız, görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir