Kapat
Android Cihazlarda Hard Reset Nasıl Yapılır?
Android 0

Android Cihazlarda Hard Reset Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla yanlış bir şekilde yapılan veya nasıl yapılacağı bilinmeyen telefon sıfırlama işlemi aslında oldukça kolaydır. Ancak bu işlem ikiye ayrıldığı için bazı karışıklıklarla karşılaşılıyor. Telefon sıfırlama işlemi genel olarak ya yeni bir ikinci el telefon aldığınızda ya da telefonunuzu elinizden çıkarmak istediğiniz zaman yapılan bir işlemdir. Peki hard reset nedir? Hard reset nasıl yapılır?”

Telefonunuzu sıfırlamak istediğinizde yalnızca fabrika ayarlarına sıfırlamak işinize yaramayabiliyor. Çünkü bu şekilde bir işlem uygulandığında silinen verilere çeşitli yazılımlarla tekrar ulaşılabiliyor. Bunun için yapmanız gereken işlem hard reset olacaktır.

Hard Reset Nedir?

Mobil cihazlar üzerinde uygulanabilen hard reset işlemi fabrika yarlarına sıfırlamaktan daha farklıdır. Hard rest işlemini uygulamadan önce, telefonunuzda ki tüm verilerin ve bilgilerin tamamen silineceğini unutmamalısınız. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse telefonunuz kutusundan yeni çıkmış gibi olacaktır. Bu yüzden bu işlemi uygulamadan önce sisin için önemli olan verileri ve bilgileri yedeklemeniz sizin için iyi olacaktır.

Android Cihazlarda Hard Reset Nasıl Yapılır?

Hard Reset işlemini uygulamadan önce geride hiçbir şey kalmayacağını hatırlatmakta fayda var. Hard reset işlemini uygulamakta kararlı iseniz aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  1. İlk olarak yapmanız gereken işlem, telefonunuzun şarjının tamamen dolu olduğundan emin olup telefonu kapatmak olacaktır.
  2. Ardından ses açma, home tuşu ve güç tuşuna üçlüsüne aynı anda basmanız gerekmektedir. Bu tuşlar cihazınızın modeline göre farklı kombinasyonlarda olabilir.
  3. Cihaz logosunu gördükten sonra güç tuşuna basmayı bırakın ve diğer iki tuşa birkaç saniye daha basılı tutunuz.
  4. Kurtarma modu (recovery mode) ekranı karşınıza çıktıktan sonra tuşlara basmayı bırakabilirsiniz.
  5. Ses açma kapama düğmelerini kullanarak Wipe Data/Factor Reset bölümüne gelerek güç tuşuna basınız.
  6. Son olarak ise karşınıza çıkan menüde ses kısma tuşunu kullanarak Yes–Delete All User Data kısmına gelip güç tuşuna basınız.

Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız telefonunuz verileri silmeye başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra ise recovery menüsünden reboot system now seçeneğini güç tuşunu kullanarak aktif hale getiriniz. Ardından cihazınız yeniden başlatılacak ve hard rest işlemi tamamlanacaktır.

Hard reset işlemi bu kadardı. Eğer faydalı bulduysanız fikirlerinizi veri görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir