Kapat
UPS Nedir? UPS Neden Kullanılır?
Teknoloji 0

UPS Nedir? UPS Neden Kullanılır?

UPS nedir? UPS yani kesintisiz güç kaynağı, elektrik kesildiği zaman veya düşük bir voltaj aldığınızda devreye giren yedek bir bataryadır. Küçük çaplı UPS’ler sistemi güvenli bir şekilde kapatabilmeniz için birkaç dakikalık bir güç sağlamaktadır.

Büyük UPS sisteminde ise bu süre birkaç saat civarıdır. Kritik veri merkezlerinde bulunan UPS’ler jeneratör devreye girene kadar sadece kısa bir süre kullanılır. Ayrıca UPS sistemleri herhangi bir kesintide dosyaları güvenli bir şekilde kapatması için programlanabilmektedir.

UPS Nedir?

Uninterruptible power supply (UPS) teriminin anlamı kesintisiz güç kaynağıdır. Bilgisayarın herhangi bir güç kesintisiyle karşılaştığında kısa bir süreliğine daha çalışması için güç sağlayan cihaza UPS denir. UPS sistemlerinin bir diğer özelliği de güç dalgalarına karşı koruma sağlamaktır.

UPS, birincil kaynaktan alınan gücün kesilmesiyle devreye giren bir bataryadır. UPS güç kaybı için bildirim verdiğinde o andaki kullanıcının güvenli bir şekilde işlemleri sonlandırıp bilgisayarı kapatması için birkaç dakikalık bir süresi vardır.

UPS’deki güç bittiğinde bilgisayarın RAM’inde yer alan tüm veriler silinir. Herhangi bir güç dalgalanması da ise UPS devreye girerek bu dalgalanmayı durdurur. Bu yüzden önemli işler üzerinde çalışıyorsanız herhangi bir elektrik kesintisinden korunmak için bir UPS’ye ihtiyacınız vardır.

UPS Neden Kullanılır?

UPS, güç dalgalanmalarından, ani güç kesintilerinden ve ani yüklenmeden verilerinizi zarar görmeden kayıt altına almanız için kullanılır. UPS kullanımının temelde üç kullanım amacı vardır.

Aşırı voltaj yüklemelerinden ve dengesiz akımlardan bilgisayarınızın donanım parçalarının korunmasını sağlar. UPS modellerinin çoğu bu işlevleri gerçekleştirmektedir.

Verilerinizi kaybolmadan ve zarar görmeden kaydetmenizi sağlar. Bir UPS’niz yoksa herhangi bir kapanmada verileriniz zarar görebilir hatta tamamen kaybolabilir.

UPS kesinti süresini önlemenin yanı sıra ağları ve diğer uygulamaları kullanmanızı sağlar. UPS’nin yanında birde jeneratör kullanıyorsanız elektrik kesintisinde UPS’nin jeneratör devreye girene kadar size yeterli süreyi vereceğinden emin olmanız gerekir.

UPS hakkında bilinmesi gerekenler bu kadardı. Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir