Kapat
R Nedir? R Öğrenmek Zor Mu? R Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Teknoloji 0

R Nedir? R Öğrenmek Zor Mu? R Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

R Nedir? R programlama dili, istatiksel hesaplamalar ve grafikler için kullanılmaktadır. Ayrıca ücretsiz olarak da kullanılabilmektedir. Kullanıcılar Windows, Mac OS X gibi birçok işletim sisteminde R programlama dilini deneyip kullanabilirler.

Dilin, Java veya C++ gibi yazılım programlarına kıyasla dili oldukça karışıktır. R programlama dilini diğerlerinden ayıran şey ise etkileşimli bir istatiksel ortamı olmasıdır. Ayrıca R oldukça popüler bir programlama dilidir.

R Nedir?

R, 1993 yılında Ross Ihaka ve Robert Gentelman tarafından geliştirilmiştir. R, oldukça geniş istatiksel ve grafiksel bir yapıya sahiptir. Bunun dışında makine öğrenimi algoritmaları gibi birçok algoritmayı da bünyesinde barındırır.

R, yalnızca akademisyenlerin veya yazılımcıların kullanımı için tasarlanmamıştır. Uber, Airbnb, Google ve Facebook gibi dev şirketlerde R dilini kullanmaktadır. R programlama dilinde veri analizi programlama, dönüştürme, keşfetme ve modelleme ve iletim adımlarından geçerek gerçekleşir.

R Öğrenmek Zor Mu?

R ilk çıktığı zamanlar öğrenmesi ve ustalaşması oldukça zor bir dildi. Dili oldukça karışık ve yapılandırmada sorunlar vardı. Bu sorunu çözmek içinse Hadley Wickham çalışmalara bakarak program için tidyverse adında bir koleksiyon paketi geliştirdi.

Bu noktada R programlama dilinde gelişmeler başladı. Verileri kullanmak ve grafik oluşturmak çok daha kolay bir hal aldı. Ayrıca makine öğrenimi için en iyi algoritmaları içeren programlardan biride R programlama dili oldu.

Keras ve TensorFlow gibi paketler, üst düzey makine öğrenimi için geliştirilmiş olan paketlerdir. R, bunun dışında Kaggle’da rekabet oluşturmak içinde oldukça iyi bir algoritma paketine de sahiptir. Ayrıca R diğer dillerle iletişim konusunda da oldukça başarılıdır.

Bunu anlamı ise şudur; R üzerinden Phyton, Java ve C++ işlemleri yapmak mümkündür. Yani veri dünyasına erişim R kullanarak oldukça kolaydır. R programlama diline farklı veri tabanlarını da bağlamak mümkündür. Ve R hala gelişmekte olan bir programlama dilidir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir