Kapat
Derin Öğrenme Destekli Süper Örnekleme DLSS Nedir?
Teknoloji 0

Derin Öğrenme Destekli Süper Örnekleme DLSS Nedir?

DLSS, NVIDIA’nın sahip olduğu oldukça önemli bir grafik özelliğidir. Daha yüksek kare hızı ve çözünürlüğü daha az GPU kullanarak bizlere sunar. Peki DLSS nedir?

NVIDIA’nın 2018’de bizlere sunmuş olduğu Turning nesli ekran kartları birçok önemli özelliği de beraberinde getirdi. Ancak derin öğrenim süper örnekleme veya diğer bir adıyla DLSS diğer özelliklere nazaran daha geri plandadır.

NVIDIA DLSS Nedir?

DLSS yani derin öğrenim süper örnekleme, yapay zekâ teknolojisini kullanarak ek bir güç veya işleme gerek duymadan bizlere daha yüksek çözünürlüğe sahip bir görüntü sunar. NVIDIA’nın algoritması bu işlemi bir süper bilgisayar kullanılarak oluşturulmuş yüksek görüntü dizelerinden faydalanarak yapar.

Bu, aynı zamanda görüntüleri olduğunda daha güzel bir şekilde gösterilmesini de sağlar. Ancak bunu yaparken herhangi ekstra güç kullanımına ya da GPU’nun daha fazla kullanılmasına gerek yoktur. DLSS, FPS’den ödün vermeden daha yüksek çözünürlüğe sahip bir görüntü olur.

Bunun yapılmasını sağlayan ise, NVIDIA’nın RTX serisinde bulunan yapay zekâ destekli Tensor çekirdekleridir. 2. nesil Tensor çekirdeklerinin kullanıldığı RTX 30 serisi ile birlikte çok daha yüksek performans alınmaya başlanmıştır.

DLLS Tam Olarak Ne Yapar?

DLSS, NVIDIA’nın yapay zekâ üzerinde yapmış olduğu çalışmaların sonucunda ortaya çıkmış grafiksel bir özelliktir. Kısaca daha iyi bir oyun deneyimi oluşturmak için tasarlanmış bir algoritmadır. Oyunu daha düşük bir çözünürlükte başlatıldıktan sonra DLSS devreye girerek daha yüksek bir çözünürlük oluşturmaya çalışır.

Buradaki asıl olay. 1440p’de oyunları 4K’da çalışıyormuş gibi göstermek. DLLS’nin temel amacı oyunlarınızdaki çözünürlüğü, ekstra bir GPU kullanımına ihtiyaç duymadan 4 katına kadar çıkarmaktadır.

Bunu yaparken oluşabilecek hatalar ve yapaylıklar oluşabilmektedir fakat DLSS, daha iyi bir görüntü oluşturmak için bu hatalardan ders çıkaran bir yapıya sahiptir. Ayrıca NVIDIA DLSS üzerindeki geliştirme çalışmalarını son hızla sürdürmektedir.

Final Fantasy XV gibi ilk DLSS oyunlarında 5-15 FPS’lik bir artış gözlenirken yeni sürümlerle birlikte FPS değerinde %50 oranında bir artış gözlemlenmiştir.

Peki  NVIDIA’nın bu yapay zekalı grafik teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir