Kapat
IT Nedir? Bilgi Teknolojisi Sorumluluk Alanları Neler?
İnternet 0

IT Nedir? Bilgi Teknolojisi Sorumluluk Alanları Neler?

IT Nedir? IT yani Information Technology, anlayacağınız üzere bilgi teknolojisi demektir. IT donanım, yazılım, internet vs. alanlarda çalışan kişileri ifade eder. Artık birçok şirket bu alanları yönetmek için IT departmanlarına sahiptir.

IT, bilgisayar programlama, ağ yönetimi, bilgisayar mühendisliği gibi pek çok mesleği bünyesinde barındırır. Artık yaşamımızın her alanında yer alan teknoloji sayesinde IT terimi de oldukça duyulur bir hale gelmiştir.

IT Nedir? Bilgi Teknolojisi Sorumluluk Alanları Neler?

IT, aslında yazılım, donanım ve yönetim gibi bilgisayar kullanarak yapılan tüm işleri barındırabilmektedir. IT alanında çalışan bir kişinin amacı bilgisayarların insanların ihtiyaçlarına göre daha iyi bir hal almasını sağlamaktır.

Günümüzde hemen hemen her şirketin teknolojiyi kullanır hale gelmiş olmasıyla birlikte her şirkette bir bilgi teknolojileri departmanı yer almaya başladı. Bu departmanlar ise bilgisayar bilimcileri, sistem analistleri, bilgisayar mühendisleri ve bilgisayar programcıları olmak üzere dört geniş ana dala ayrılıyor.

Bilgi teknolojisinin asıl tanımı ise teknolojinin sorunlarını geniş ölçekte çözmektir. Bilgi teknolojileri departmanında çalışan bir üyenin herhangi bir sorunu çözmek için başkalarıyla çalışması gerekir. Bir bilgi teknolojileri departmanının temel sorumluluk kısımları bulunmaktadır:

  • Bilgi Teknolojileri Yönetimi: Bilgi teknolojileri sistemlerinin etkin ve düzgün bir şekilde çalışması bu alana girer. Ayrıca kuruluşun ihtiyaçlarına yönelik politika ve süreçlerin yönetimine denir.
  • Bilgi Teknolojileri Operasyonları: Bilgi teknolojileri operasyonları, departmandaki çalışmaların günlük rutinlerini içerir. Bu kısım ayrıca teknik destek, ağ bakımı, güvenlik testleri gi şeyleri de içermektedir.
  • Donanım ve Altyapı: Bu, bir bilgi teknolojisi departmanında yer alan fiziksel bileşenlerin tümünü kapsamaktadır. Router, server, telefon sistemleri ve dizüstü bilgisayarlar gibi kişisel cihazlara ait işlemleri içerir.

IT hakkında bilinmesi gerekenler kısaca bu kadardır. Görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir