Kapat
2021 Yılında En Çok Zamlanan Teknolojik Ürünler
Teknoloji 0

2021 Yılında En Çok Zamlanan Teknolojik Ürünler

Aralık ayı geldi ve 2022 yılına sayılı günler kaldı, bu yıl da pandemi ve dolar kurundaki değişikliklerden dolayı 2021 yılı tüketiciler için oldukça zorlu geçti. Otomobillerden akıllı telefonlara kadar birçok üründe fiyat artışları yaşandı. Bizde sizler için 2021 yılında en çok zamlanan teknolojik ürünler listesi hazırladık!

2021 Yılında En Çok Zamlanan Teknolojik Ürünler

Ekran Kartları

2021’in başlarında başlayan çip krizi ekran kartlarını oldukça etkiledi. Kripto para madenciliğine girişimin artması ve stokçulukla birlikte ortalama bir ekran kartının fiyatı neredeyse 4 katına çıkarak rekor kırdı. Örneğin 6GB kapasiteli RTX2060 serisi bir ekran kartı ortalama 6 bin TL civarıyken şu an 14 bin TL’den alıcı buluyor.1 senelik zam oranı ise %268 olarak belirlendi.

Akıllı Telefonlar

Günümüzde hayatımızın en vazgeçilmez teknolojik ürünlerinden biri olan akıllı telefonlarda ne yazık ki en çok zamlanan ürünlerden biri oldu. Örneğin 2021 yılının başında ortalama 10 bin TL’ye satılan iPhone 12’nin fiyatı şu an ise 14 bin TL civarında.

Bilgisayarlar

Pandemi ile birlikte uzaktan eğitim ve evde çalışma zorunlu bir hale geldi. Bu da özellikle bilgisayar ve tablet üreticilerinin işine yaradı. Tablet piyasasının genişlemesi ve burada da yaşanan çip kriziyle birlikte fiyatlarda oldukça arttı. Örnek vermek gerekirse 13.3 inçlik 8GB RAM kapasiteli M1 çipli bir MacBook Air sene başında 9500 TL’ye satılırken şu an ise 16-17 bin TL gibi bir fiyat etiketine sahip.

Oyun Konsolları

Pek çok kişi tarafından zevkle oynanan oyun konsolları, video oyunlarını oynamanın ucuz yollarından biri. Ancak bu durum ülkemiz için pek geçerli değil. Sebebi ise döviz kurunda yaşanan ani değişimler ve vergiler. Özellikle 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmüş olan PS5 ve Xbox Series X/S, 2021 yılının sonlarına doğru ciddi zamlarla karşı karşıya kaldı.

Sene başında 7500 TL’lik bir fiyatla satışa çıkmış olan PlayStation 5 şu an yaklaşık olarak 13 bin TL gibi bir fiyata sahip. Ortalama zam ise yüzden 40’larda.

En Çok Zamlanan Teknolojik Ürünler Diğerleri

Televizyonlar

Televizyonlarda 2021 yılında yaşanan zamlardan en çok etkilenenler arasında. 4K televizyonların yaygınlaşmasıyla birlikte televizyonlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar rekor bir zamla karşı karşıya kaldı. Özellikle panel maliyetlerindeki artış bu zamları etkileyen ilk şey oldu. Örneğin 4800 TL’lik bir fiyatla satılan Samsung 50TU8000 şu an ise 7900 liralık bir fiyata sahip. Buda yüzde 68’lik bir zam demek oluyor.

Elektrikli Scooterlar

Modern çağda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan elektrikli scooterlar, dijital kiralama şirketlerinin yaygınlaşması ve ulaşımda sağladığı kolaylık nedeniyle popüler bir ulaşım aracı haline geldi. Sene başında 3800 TL fiyatından satılan Xiaomi Mi Pro 2 şu an yüzde 55’lik bir zamla 5900 TL’den alıcı buluyor.

Bonus: Otomobiller

Günümüzde yeni bir araba almak pek çok kişinin hayali olmuş durumda. Ancak kurda yaşanan dalgalanmalar ve vergiler nedeniyle fiyatlar oldukça yükselmiş durumda. İkinci el araba almak isteyenler içinse durum pek farklı değil.

2021 ocak ayında Wolksvagen Polo 1.0 181 TL iken şu an resmî web sitesindeki fiyatı 387 bin TL yüzde 112’lik bir zamla beraber 206 bin TL gibi büyük bir fiyat artışı söz konusu.

Peki siz bu zamlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir