Kapat
PCI Nedir? PCI Nasıl Çalışır? Türleri Nelerdir?
Donanım 0

PCI Nedir? PCI Nasıl Çalışır? Türleri Nelerdir?

PCI Nedir? PCI (Peripheral Componet Interconnect), çevre birimlerini anakarta bağlamak için kullanılan ortak bir birimdir. Şu an günümüzde çok sık kullanılmasa da 1995 ve 2005 yılları arasında hemen hemen her bilgisayarda bulunuyordu. Ses kartı, ekran kartı ve ağ kartlarını bağlamak amacıyla kullanılıyordu.

Günümüz teknolojisiyle birlikte artık yeni üretilen bilgisayarlar PCI yerine USB veya PCI Express (PCIe) kullanmakta. Ama bazı masaüstü bilgisayarlarda eskiye yönelik kullanımı kolaylaştırmak için PCI bulunabiliyor. Ancak PCI günümüzde anakarta entegre edilmiş halde. Bu yüzden PCI kullanımı neredeyse bitmiş durumda.

PCI Nedir?

PCI’ın anlamı Perioheral Component Intercoonct’tir. Yani bilgisayara dahili bir bileşen eklemek için kullanılan bir bağlantı merkezidir. Bir PCI kartı bilgisayarın anakartında bulunan bir PCI yuvasına takılarak kullanılabilir.

PCI, ilk olarak Intel tarafından 1992 yılında piyasaya sunulmuştur. Bunun ardından 2000 yılına kadar birçok bilgisayarda 2-5 aralığında PCI kartı bulunmuştur. Her PCI kartı, anakartta açık bir yuva ve çıkarılabilir bir panele ihtiyaç duymaktaydı.

İlk PCI 32-bit olup saniyede 133 megabaytlık veri aktarımı yapabiliyordu. Birkaç yıl sonra ise daha gelişmiş olan 64-bit 66 MHz standardı oluşturuldu ve çok daha hızlı veri aktarımı sağlandı. 2004 yılında tanıtılan PCI express ile birlikte standart PCI tarihe karışmaya başladı.

PCI Türleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

PCL, ilk çıktığı tarihten 2007 yılına kadar bilgisayarlarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir bağlantı birimiydi. En yaygın hali ise 32-bit ve 64-bit seçeneklerinde 66 MHz aktarım hızına sahip olan modeliydi. Şu ana kadar kullanılan PCI modelleri ise şu şekilde;

  • PCI 32-bit, 33 MHz bir aktarım hızına ve 132 MBps çalışma hızına sahiptir.
  • PCI 64-bit, 33 bir aktarım hızına ve 264 MBps çalışma hızına sahiptir.
  • PCI 64-bit, 66 MHz bir aktarım hızına ve 512 MBps çalışma hızına sahiptir.
  • PCI 64-bit, 66 MHz bir aktarım hızına ve 1 GBps çalışma hızına sahiptir.

Bilgisayar bileşenlerinin hızı, gücü ve kapasitesi bilgisayarların ilk icadından bu yana sürekli bir gelişim göstermiştir. Yazılımcılara ise en son geliştirilen bileşenler uygun olarak uygulamalar oluşturmuşlardır. Buna karşılık olarak donanım üreticileri de bileşenlerini geliştirmek ve yenilemek için çalışmışlardır.

Bununla birlikte dikkat edilen bileşenler genellikle işlemci, ekran kartı, ram ve depolama kısmı olurken oldukça önemli olan veri yolu göz ardı edilmiştir. Veri yolu bilgisayarda bulunan bileşenler arasında bir kanal görevi görmektedir. Bu yüzden hızlı bir veri yoluna sahip olmak son derece önemlidir. Buna bağlı olarak da birbirinden farklı veri yolları ortaya çıkmıştır.

Veri yolunun amacı ise oldukça basittir. Bilgisayara bağlamak isteyeceğiniz ekran kartı, sabit disk ve ses kanalları gibi bileşenlerin birbiriyle bağlantılı olmasını sağlayan bir yoldu.

PCI Yuvalarının Avantajları

PCL farklı tasarım kartlarının bilgisayara bağlanmasını sağlayan giriştir. Bu sayede bilgisayarınıza bağlayacağınız Genişletme kartları, geliştirilmiş USB ve geliştirilmiş ses gibi arabirimler sayesinde bilgisayarınıza daha üstün yetenekler kazandırabilirsiniz.

  • Bileşenlerden en büyüğünü PCI yuvasına bağlayabilirsiniz ve bunların her birini anakartta bulunan yerleşik aygıtlarla dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
  • Aynı bilgisayar üzerinde farklı PCI veri yolları kullanabilirsiniz.
  • PCI veri aktarımı, saniyede 1 GBps aktarım hızı sayesinde veri aktarımını hızlandırır
  • PCI, 5 volta kadar güç kullanan aygıtları işleyebilir ve kullanılan pin, birden fazla flag ile değiştirilebilir.

PCI hakkında bilinmesi gerekenler bu kadardı. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir