Kapat
Yazılımcılar Arasında Meşhur Olan GitHub Nedir?
İnternet 0

Yazılımcılar Arasında Meşhur Olan GitHub Nedir?

Oldukça popüler olan ve birçok kullanıcıya sahip bir programlama kaynağı GitHub nedir? Github, programlama ve kod paylaşımı için kullanılan bir sitedir. Birçok büyük şirket ve kuruluşlarda GitHub’u aktif bir şekilde kullanmaktadır.

2020 yılının verilerini göz önünde bulunduracak olursak kaynak kodu barındırma konusunda en büyük site GitHub’dır. 100 milyondan fazla depo ve ortalama 40 milyon kullanıcıyla birlikte GitHub, şu an en güçlü platformlardan biri konumunda.

GitHub, dünya çapında bir hizmet vermektedir. Gelişim ve küreselleşme için tüm kullanıcılar GitHub’ı kullanabilmektedir.

Git Nedir? GitHub Nedir?

Git, bilgisayar dosyasındaki değişimleri takip etmek amacıyla kullanılmakta olan bir kontrol sistemidir. Bu işlevi sayesinde programlama dünyasında oldukça popüler bir yere sahiptir. Her büyüklükteki proje için Git kullanılabilmektedir.

Git, bir proje ekibinin üyeleri arasında koordineli bir iş akışı sağlamak için son derece önemlidir. Proje dosyalarının takibini yaparak hem programcılara hem de dier kullanıcılara kolaylık sağlar.

GitHub, web tabanlı olup oldukça büyük bir Git deposudur. Şu an ise dünyadaki en büyük kodlama topluluğu GitHub’dır. Burada paylaşmış olduğunuz bir kod ya da proje oldukça ilgi görebilir ve diğer kullanıcılar tarafından geliştirilebilir. Programcılar değişiklik yapmak içinse komut satırı arayüzü olan Git’i kullanırlar.

GitHub, iş birliğini kolaylaştırmak için programlama dünyasında bir numaralı sitedir. Ayrıca her ekip üyesi Dünya’nın farklı farklı yerlerinden aynı proje için birlikte çalışabilirler. Ayrıca bir çalışma yapıyorsanız daha önce buna benzer çalışmaları da incele şansınız olur.

GitHub’ın Özellikleri

GitHub aslında kullanıcıların sürüm kontrolü ve iş birliği için Git’i kullandığı ortak bir alandır. Ayrıca oldukça kullanışlı bir arayüze sahiptir. Bu sayede yeni başlayanlar bile GitHub’ı kullanarak programlama dünyasına adım atabilirler. Bunun dışında GitHub sayesinde Git’i kullanmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur.

  • Kolay Proje Yönetimi: GitHub, bir proje için çalışan yönetici ve geliştiricilerin projeyi kolay bir şekilde yürütebildiği, takip edebildiği ve geliştirebildiği yerdir.
  • Paketlerle Artırılmış Güvenlik: Paketler isteğe göre sadece ekip için veya tüm kullanıcılar için paylaşılabilir. Ayrıca bu paketler erişimi bulunan kişiler tarafından indirilerek istenildiği şekilde kullanılabilir.
  • Etkili Ekip Yönetimi: GitHub, tüm ekip üyelerinin birbiriyle koordineli bir şekilde hareket etmesini ve aynı sayfa üzerinde kalıp işleri yürütmesini sağlar.
  • Geliştirilmiş Kod Yazma: Pull request özelliği, kuruluşların yeni kodları geliştirme, önermesine, incelemesine büyük katkı sağlar. Ekip üyeleri bir kod hakkında değişikliğe gitmeden önce tartışabilirler.
  • Artan Kod Güvenliği: GitHub, bir projenin, kodun veya programın güvenliğini sağlamak için oldukça sağlam bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde güvenlik açıklarını tespit edip analizini yaparak güvenliği sağlayabilir. Geliştirme ekipleri, yazılım tedarik zincirini tamamen güvende tutmak için birlikte çalışmaktadırlar.
  • Kolay Kod Barındırma: GitHub’da birbirinden farklı milyonlarca depo bulunmaktadır ve her depoda kodu barındırmanızı ve yayımlamanız için size yardımcı olacak araçları mevcuttur.

Github Nasıl Çalışır?

GitHub’ın kullanıcılara sunmuş olduğu birçok özellikten en önemli olanları şu üçüdür; forking (çatallanma), pull request ve merging’dir (birleştirme). Bir projede forking yapmak orijinal projede değişiklik yapmadan onun üzerinde istediğiniz gibi çalışma yapmanız demektir.

Yaptığınız değişiklikleri tamamladıktan sonra ise proje sahibine bir pull request gönderebilirsiniz. Pull request sayesinde proje sahibi değişiklikleri inceleyebilir ve sizinle iletişime geçebilir. Proje sahibi yaptığınız değişikliklerden memnun kalırsa değişikliği onaylayabilir ve sizinle çalışmak isteyebilir.

Peki siz bu programla dünyasının zirvesindeki GitHub hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir