Kapat
igfxtray.exe Nedir? Başlangıçta Gerekli Mi?
Windows 0

igfxtray.exe Nedir? Başlangıçta Gerekli Mi?

Bilgisayarınızda oldukça fazla sayıda sistem dosyası vardır. Bazen bu dosyaları kötü amaçlı bir yazılım sanıp kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunlardan biriside igfxtray.exe’dir. Peki, igfxtray.exe nedir?

igfxtray.exe dosyasını kötü amaçlı bir yazılım sanıp kaldırmak oldukça sık karşılaşılan bir durum. igfxtray.exe Intel’ın sunmuş olduğu sistem için gerekli bir dosyadır.

igfxtray.exe Nedir?

İgfxtray.exe aslında bir dosyadan çok modüldür. Intel tarafından Intel Common User Interface’in kullanımı için tasarlanmıştır. Bu dosya, Graphics Media Accelerator Driver dosyasının temel yapı taşlarından biridir. Bu anlamda da dosyanın herhangi bir kötü amacı olmadığını anlayabiliriz.

İgfxtray.exe, Intel Graphics yapılandırmasına ulaşmayı ve Intel simgesinin görüntülenmesini sağlamaktadır. Yani bu uygulama ayarlar arasında daha hızlı geçiş yapmayı sağlamaktadır.

igfxtray.exe Başlangıçta Gerekli Mi?

İgfxtray.exe başlangıç için çok da gerekli değildir. Bu yazılım, Intel Graphics yapılandırma yardımcı programınıza hızlı bir şekilde erişmeniz için gereklidir. Yani ayarlarınızı sık sık değiştiren bir kullanıcı değilseniz igfxtray.exe dosyasını kullanmanıza gerek yoktur.

igfxtray.exe Dosyasını Devre Dışı Bırakmalı Mıyım?

RAM sıkıntınız yoksa ve güçlü bir bilgisayarınız varsa igfxtray.exe dosyasını devre dışı bırakmanıza pek gerek yoktur. Eğer aksi bir durum varsa bu dosya çok önemli değildir. Devre dışı bırakmanız sizin için bir sorun yaratmayacaktı. Devre dışı bırakmak içinse aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Görev yöneticisini çalıştırarak başlangıç kısmına giriş yapınız.
  2. Bu kısımdan igfxtray uygulamasını bulup, sağ tık yaparak devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu adımları uyguladıktan sonra igfxtray.exe dosyası artık çalışmayacaktır. Ayrıca bu işlem bilgisayarınızda azda olsa bir performans artışı yaşatacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir