Kapat
Oyunlardan Sıkça Duymaya Alıştığımız DLC Nedir?
Teknoloji 0

Oyunlardan Sıkça Duymaya Alıştığımız DLC Nedir?

Piyasaya sürülen birçok oyunda oyun deneyiminizi artırmak için oyuna ekleyebileceğiniz DLC mevcuttur. Ayrıca DLC oyun dünyasında oldukça sık kullanılmaktadır. Peki, DLC nedir?

Oyuncular herhangi bir oyunu satın aldıktan veya ücretsiz olarak edindikten sonra indirebilecekleri ekstra içeriğe DLC denmektedir. Genellikle bu ek içerikler ise ücretli olmaktadır.

DLC Nedir?

DLC’nin Türkçe karşılığı indirilebilir demektir. Herhangi bir oyuncunun oynadığı oyuna ekleyebileceği ekstra dijital bir içeriktir. Oyun içinde çevrimiçi bir şekilde, oyunun kendi web sitesinde veya Steam, PlayStation Store gibi platformlar üzerinden edinilebilmektedir. Genellikle ücretli olan DLC içerikleri bazı zamanlar ücretsiz de olabilmektedir.

Bir DLC içeriği satın aldığınız zaman genel olarak oyun deneyiminizi üst seviyeye çıkaracak özelliklere sahip olursunuz. DLC, oldukça farklı içeriklere sahip olabilir. Bazıları kozmetik olarak değişiklikler içerirken bazı DLC içerikleri ise doğrudan oyunun oynayış tarzına etki etmektedir. Bunun dışında DLC’nin genel amacı oyuna olan ilginin azalmadan sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır.

İndirilebilir içeriklerinin gelmesiyle birlikte genişletme paketi kavramı ortadan kalkmış oldu. Oyun genişletme kavramı genellikle rol yapma ve kart oyunu gibi uygulamalarda mevcuttu. DLC ile birlikte tamamen yeni bir oyun oluşturmadan oyuna içerik eklenebilir hale gelmiş oldu.

DLC genellikle bir oyunun kalıcı olmasını ve tutulmasını sağlayan oyuncuların oyuna para yatırmasıyla kazanç sağlanan bir yöntemdir aslında. İlk zamanlarda konsollarda yaygın olan genişletme paketleri şu an PC oyunlarında da oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle de MMO tarzı oyunlarda.

DLC Örnekleri

  • Ekstra karakter seviyeleri
  • Size oyunda üstünlük sağlayacak silahlar gibi ögeler
  • Silah desenleri ve karakter görünüşleri gibi görsel ögeler
  • Rasgele içeriğe sahip oyun sandıkları
  • Daha uygun fiyata DLC sağlayan pass içerikleri

DLC hakkında kısaca bilinmesi gerekenler bunlardı. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir