Kapat
NFC Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?
Teknoloji 0

NFC Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonlarda sıkça karşımıza çıkan NFC nedir? NFC, Android Pay veya Apple Pay gibi temassız hizmetlerin çalışmasını sağlayan bir teknolojidir. NFC’nin diğer bir anlamı ise yakın alan iletişimi demektir.

NFC Nedir ve Nasıl Çalışır?

NFC tam olarak nedir? NFC yakın alanda kullanılabilen bir veri aktarımı yönterimidir. Bunun dışında bu teknoloji herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan çalışır. Manuel bir işlem yapmadan çalışan bu teknolojinin kullanımı oldukça kolay ve hızlıdır.

Bu teknoloji oldukça basittir. NFC, Radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisinden yola çıkarak geliştirilmiştir. Bu teknoloji kablosuz bir şekilde başka bir çiple eşleştirildiği zaman küçük boyutta veri aktarımı yapmaktadır.

Oldukça az güç kullanan bu özellik, herhangi bir eşleştirme kodu kullanmaz. NFC aslında cihazlarımız veya kartlarımızdan faydalanarak bizi tanımlamaktadır.

NFC Nasıl Kullanılır?

Temassız ödemeler için kredi kartlarında bulunan NFC özelliği yeni bir özellik değildir. Asıl yeni ve teknoloji olan bu özelliğin akıllı telefonlarda hatta akıllı saatlerde yer almasıdır.

Birçok mobil işletim sisteminin NFC hizmeti sunan uygulamaları mevcuttur. Android tarafında en popüler uygulama ise Android Pay’dır.

Apple tarafında ise iPhone 6’dan sonraki modellerde NFC özelliği yer almaktadır. Ancak kullanım olarak kısmen sınırlıdır. Kullanıcılar bunu kullanmak için kredi kartlarını cihazlarıyla eşleştirmeli daha sonra NFC özelliğini kullanabilmektedir. Buda Android Pay’le hemen hemen aynıdır.

NFC özelliğine sahip bir cihaza sahip iseniz temassız ödeme işlemini istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Bu işlem için cihazınızı temassız ödeme yapacağınız santrale yaklaştırmanız yeterlidir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir