Kapat
Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası Nasıl Çözülür?
Windows 0

Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası Nasıl Çözülür?

USB aygıtınızı bilgisayarınıza bağladığınızda USB aygıtı Windows 10 tarafından tanınmadığında bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınızdan Aygıt yöneticisi kısmına girdiğinizde de Bilinmeyen USB Aygıtı (Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu) hatasını görebilirsiniz. Bu hatayı ortadan kaldırmak içinse farklı çözüm yöntemi bulunmaktadır. Peki, Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası nasıl çözülür?

Bilinmeyen USB Aygıtı (Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu) hatasını donanımsal bir problem yüzünden alıyor olabilirsiniz. Sorunu çözmek için yapmanız gereken ilk sey başka bir USB yuvasını denemektir. Sonuç değişmediyse, USB aygıtını başka bir bilgisayarda çalıştırmayı deneyin. Böylece sorunun bilgisayarda mı yoksa USB aygıtında mı olduğunu anlayabiliriz.

Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası Nasıl Çözülür?

Bilinmeyen USB Aygıtı (Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu) hatasının kaynağı donanımsal veya sistemsel olabilir. Bu hatanın kaynağını belirlemek içinse çözüm aşamalarını izlemeniz gerekiyor. Ama öncelikle hataya sebebiyet verecek durumları incelemelisiniz.

 • En son Windows güncellemesindeki bir problemden dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın bazı parçalarında sıkıntı olabilir.
 • Bilgisayarınızın USB aygıtı yapılandırmasında bir hata olabilir.
 • USB aygıtınız bozuk veya virüslü olabilir.
 • USB aygıtının sürücülerinde bir arıza olabilir.
 • BIOS’da güncellemeler yapmanız gerekebilir.

Bu durumlardan herhangi biri yaşanıyorsa mevcut hatayı alabilirsiniz. Hatayı çözmek içinse doğru adımları dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Ünitesini Çıkarın (Laptop Üzerinden)

Başlıkta da belirtiği gibi bu yöntemi sadece dizüstü bilgisayarlarda uygulayabilirsiniz. Birçok hatada bilgisayarınızın güç kaynağını değiştirmek sorunu çözebilir. Aygıt Tanımlayıcısı İsteği başarısız Oldu hatasında da işe yarayan bir yöntemdir.

 1. Dizüstü bilgisayarınıza bağlı olan güç kablolarını çıkarın ve mevcut batarya ile bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. Daha sonra ise USB aygıtını tekrardan bilgisayarınıza bağlayın.

Bu adımları uyguladığınızda hata sonlanıyorsa problem şarj aletinizde demektir. Yeni bir şarj aleti alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı hatayı almaya hala devam ediyorsanız sıradaki adımı uygulayabilirsiniz.

USB Sürücüsünü Kaldırın

Bilinmeyen USB Aygıtı (Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu) hatasıyla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken şeylerden birisi; Aygıt yöneticisi kısmına girerek USB sürücüsünü kaldırmak olacaktır.

 1. Başlat menüsündeki arama kısmını kullanarak Aygıt Yöneticisi uygulamasına girin.
 2. Aygıt Yöneticisine girdikten sonra Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri kısmını genişleterek hata alınan USB aygıtını bulun.
 3. Mevcut hatanın yazılı olduğu USB aygıtına sağ tık yaparak cihazı kaldırın.
 4. Son olarak ise bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemi yaptığınız zaman Windows USB aygıtınıza ait sürücüyü tekrardan yükleyecektir. Sürücü tekrara yüklendikten sonra hata çözülmüş olabilir. Aynı hata hala devam ediyorsa bir sonraki çözüm yöntemini deneyiniz.

Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu Hatası Çözümleri

Sorun Giderme Aracını Çalıştırın

Bilinmeyen USB Aygıtı (Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu) hatasını hala çözemediyseniz sorun giderme aracını kullanabilirsiniz. Sorun giderme aracına erişim sağladıktan sonra Windows’un size sunmuş olduğu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızın başlat menüsünü kullanarak Ayarlar uygulamasını açınız.
 2. Ayarlar uygulamasından Güncelleştirmeler ve Güvenlik kısmına giriniz.
 3. Karşınıza açılacak olan pencereden Sorun Gider seçeneğine tıklayınız.
 4. Ardından ise Ek sorun gidericiler bağlantısına tıklayın.
 5. Karşınıza açılacak olan pencereden ise USB bağlantısı adlı seçeneğe tıklayarak sorun gidericiyi çalıştırın.

Bu adımları uyguladıktan sonra ise yapmanız gereken tek şey Windows’un size sunmuş olduğu talimatları takip etmek olacaktır. Eğer herhangi bir talimat sunulmazsa sorunu çözmek için diğer adımı uygulayınız.

USB Sürücüsünü Güncelleyin

Mevcut hatayı almanızın bir diğer sebebi de USB sürücünüzün hatalı olması olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey USB sürücüsünü güncellemektir. Bu işlemi yapmak içinse Windows Aygıt Yöneticisini veya farklı bir sürücü güncelleştirme yazılımından faydalanabilirsiniz.

 1. Başlat menüsündeki arama kısmını kullanarak Aygıt Yöneticisi uygulamasını açınız.
 2. Aygıt yöneticisine girdikten sonra burada bulunan Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri kısmını genişleterek mevcut USB aygıtınızı bulunuz.
 3. Ardından USB aygıtının üzerine sağ tık yaparak Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayınız.
 4. Sürücü Windows tarafında güncellenemezse üçüncü parti bir yazılım kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu adımı uyguladıktan sonra Windows, uygun bir sürücü bulup USB sürücüsünü güncelleyecektir. Eğer uygun bir sürücü bulunamazsa üçüncü bir parti yazılım kullanarak işlemi tamamlayınız.

Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası Çözüm Yolları

Generic USB Hub Sürücüsünü Güncelleyin

Mevcut hatayı almanızın sebebi hatalı bir USB sürücüsü olabilir. USB sürücüsünü güncellediğiniz halde problem hala devam ediyorsa bu seferde Generic USB Hub sürücüsünü güncelleyiniz.

 1. Başlat menüsündeki arama kısmını kullanarak Aygıt Yöneticisi uygulamasını açınız.
 2. Aygıt Yöneticisine girdikten sonra burada yer alan Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri kısmını genişleterek mevcut USB aygıtınızı bulun.
 3. Generic USB Hub ismindeki USB aygıtına sağ tıklayın, ardından Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.
 4. Windows sürücü güncelleştirme işlemini yapamazsa üçüncü parti bir yazılım kullanmayı deneyiniz.

Bu adımı uyguladıktan sonra Windows, uygun bir sürücü bulup USB sürücüsünü güncelleyecektir. Eğer uygun bir sürücü bulunamazsa üçüncü bir parti yazılım kullanarak işlemi tamamlayınız.

Tak ve Kullan Hizmetini Etkinleştirin

Tak ve Kullan hizmeti Windows’un kullanıcılara sunmuş olduğu bir hizmettir. Bu hizmet, kullanıcının fazla zahmete girişmeden birtakım işlemleri yapabilmesini sağlar. Bu özellik bazen USB aygıtını okurken sorun yaşayabilir ve hatanın kaynağı bu olabilir. Bu sorunu çözmek içinse aşağıda yer alan adımları takip ediniz.

 1. Başlat menüsünde yer alan arama kısmına Hizmetler yazarak uygulamayı çalıştırın.
 2. Karşınıza açılan pencerenin sağ tarafında yer alan Tak ve Kullan seçeneğini bulun.
 3. Tak ve Kullan seçeneğinin üzerine çift tık yaparak hizmetin özelliklerine erişim sağlayın.
 4. Özellikler kısmına girdikten sonra Başlangıç türü seçeneğini devre dışı bırakın. Aynı pencerede yer alan Hizmet durumu seçeneğini de Durdur olarak işaretleyerek ayarları kaydet deyip pencereyi kapatmayınız.
 5. Son olarak ise Başlangıç türü seçeneğini Elle yapın. Hizmet durumu seçeneğinde ise Başlat butonuna tıklayarak işlemi kaydediniz.

Bu değişiklikleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun çözülmediğini kontrol ediniz.

Bilinmeyen USB Aygıtı Hatası sorununa çözüm aradığımız rehberimizin burada sonuna geldik.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir