Kapat
Android 0

Vivo ekrandan parmak izi okuyan ilk telefonu tanıtacak

Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo, ülkemizde resmî olarak satılmıyor olsa da yurt dışında hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip. Şimdilerdeyse ünlü teknoloji firması dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çoğu haber sitesi tarafından “Vivo, Dünya devlerine ders verdi” başlığıyla haberleştirilen bu yenilik 10 Ocak tarihinde, yani yarın teknoloji severlere tanıtılacak.

12 Ocak‘a kadar sürmesi planlanan CES 2018 fuarında yeni akıllı telefon modelini tanıtmaya hazırlanan Vivo, dünyanın ilk ekranın altından çalışan parmak izi okuyuculu cihazını geliştirdiğini duyurdu. Hatırlanacağı üzere Vivo firması geçtiğimiz yıl Şangay‘da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC) etkinliğinde cihazın prototipini tanıtmıştı. Görünüşe göre Çinli Vivo şimdilerde bu cihazın final sürümünü geliştirmeyi başarmış. Yarın da herhangi bir sıkıntı çıkmazsa bu yenilikçi teknolojiye sahip akıllı telefon modelinin kamuoyuna tanıtımı gerçekleştirilecek.

“Geleceğin kilidini aç” sloganıyla aşağıdaki fotoğrafı paylaşan Vivo, ekrana gömülü parmak izi okuyucu sensörünü başarıyla geliştirdiğini de müjdelemiş oldu. Şuan için akıllı telefon modelinin ismi bilinmiyor, ancak tahminler X20 Plus UD olacağı yönünde. Model isminde yer alan “UD” ibaresi “under display”, yani “ekran altı” kelimelerinin kısaltması.

Daha önce de analist Patrick Moorhead, Vivo‘nun Synaptics şirketiyle çalışarak ekrana gömülü parmak izi okuyucu teknolojisini geliştirdiğini duyurmuştu. Samsung ve Apple gibi dünya devi markalar varken böylesi yenilikçi bir teknolojiyi geliştirmenin Vivo‘ya nasip olması da hayli manidar doğrusu.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir