Kapat
Gündem 0

SanDisk, dünyanın en küçük 1 TB USB-C sürücüsünü tanıttı

Las Vegas‘ta düzenlenen CES 2018 fuarında birbirinden muhteşem teknolojik ürünler görücüye çıkmaya devam ediyor. 12 Ocak’ta sona erecek olan fuar kapsamında SanDisk de dünyanın en küçük 1 TB’lık USB-C sürücüsünü tanıttı.

Aslında 1 TB’lık USB’nin geliştirilmesi pek de yeni bir gelişme değil, hatırlanacağı üzere Kingston daha önce 2 TB’lık DataTraveller flaş diskini piyasaya sürmüştü. Türkiye’de de satılan bu ürünün boyutu aşağıdaki gibiydi:

Görüldüğü üzere inanılmaz kaba ve büyük boyutlu bir USB. Oysa SanDisk‘in ürettiği 1 TB’lık USB-C sürücüsü, bugüne kadar üretilen en küçük hacimli 1 TB’lık disk olma özelliğini taşıyor. Bu yönüyle bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer önemli fark da SanDisk’in normal USB çıkışı yerine yeni nesil USB-C çıkışını tercih etmiş oluşu. Malum, USB-C çıkışlı diskler geleneksel USB 3.0 disklere kıyasla çok daha hızlı dosya transferini mümkün kılabiliyor.

Öte yandan USB-C portuna sahip Android cihazlara bu diski takabilmek de yine imkânlar dahilinde. Hatta doğru ara kabloyu bulabilirseniz iPhone veya iPad‘e bile 1 TB‘lık SanDisk flaş diskini takabilirsiniz.

Kötü haber…

Gerçekten SanDisk‘in ürettiği 1 TB‘lık USB depolama birimi muhteşem gözüküyor. Ancak kötü haber şu ki, kendisi hala bir prototip. Yani an itibariyle çalışıyor, ama henüz satışa hazır değil. Bu yüzden modelin ne fiyatı, ne de tahminî çıkış tarihi netleşmemiş.

Fikir vermesi açısından, Kingston‘un kaba görünümlü 2 TB’lık USB’sinin Amazon’da an itibariyle 1,400$‘a satıldığı bilgisini paylaşmış olalım.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir