Kapat
ios11
Haberler 0

Tüm Yenilikleri ile iOS 11

IOS 11’de Neler Yeni?

5 Haziran 2017’de Dünya Genelinde Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılan iOS 11, iOS’un yeni nesil sürümüdür. Apple CEO’su Tim Cook’in sahnede söylediği gibi, güncelleme en iyi ve en gelişmiş işletim sistemini alıyor ve onu 11’e yükseltiyor.

iOS 11, işletim sistemi boyunca arayüz öğelerine ince tasarım değişiklikleri getirir.Metin daha cesur, Hesap Makinesi ve Telefon gibi uygulamalar yeni bir görünüme sahip ve Kilit ekranı ve Kontrol Merkezi tamamen yeniden tasarlandı.

Kontrol Merkezi özelleştirilebilir ve daha geniş bir ayar aralığı eklemek için seçenekler var. Artık birden fazla ekran arasında bölünmüyor ve 3D Touch entegrasyonu genişletildi, böylece Ayarlar uygulamasını açmanıza gerek kalmadan daha fazlasını yapabilirsiniz.

Kilit ekranında olduğu gibi , Bildirim Merkezi ile birleştirildi . Şimdi bildirimlere erişmek için ekranda aşağı doğru kaydırdığınızda Kilit ekranı görüntülenir. Bugün görünüm, bir yan itme ile sunulmaya devam ediyor ve her şey genel olarak aynı görünüyor – artık hiçbir Bildirim Merkezi yok.

Siri daha doğal bir sese sahip ve her zamankinden daha zeki . Siri, kullanıcı tercihlerini öğrenir ve bu bilgiyi birden fazla cihazda senkronize eder, kişisel asistanın sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmasını ve istediğini öngörmesini sağlar. Siri ayrıca İngilizce’yi İspanyolca ve Çince gibi farklı dillere çevirebilir ve Apple Müzik ile daha derin Siri entegrasyonu vardır.

Apple iPad için, Apple her zamankinden daha yetenekli hale getiren bir dizi yeni özellik sundu. Ekranın altındaki a kalıcı Dock’u , uygulamaları başlatmayı ve uygulamaların arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor ve Mac’te Mission Control’e benzeyen, üzerinde çalıştığınız her şeyi bir bakışta görmenizi sağlayan yeni bir Uygulama Değiştirici var.IPad Pro sahipleri için, Apple Pencil daha fazlasını yapar ve Mail ve Notes gibi birkaç uygulama satır içi çizimi destekler.

Sürükle ve Bırak , bir uygulamadaki görüntüler ve bağlantılar gibi içeriği sürükleyip başka bir uygulamaya bırakmanıza, hem iPad’de hem de iPhone’da dosyaları yönetmek için yeni bir Finder tarzı Dosyalar uygulaması sunar . Dosyalar, yerel olarak depolanan tüm dosyaları, iCloud Sürücüsünde, uygulamalarda ve Dropbox ve Google Drive gibi üçüncü taraf bulut hizmetlerinde listeler.

IPhone’da tek elle kullanılan klavye ve iPad’de sayıları ve sembolleri daha hızlı yazmak için “Flick” seçeneği gibi yeni klavye özellikleri var ve yerleşik Apple uygulamalarının çoğunda yeni işlevler ve özellik güncelleştirmeleri var.

Notlar, aranabilir el yazısı ve belge tarama , Harita kazanım şerit kılavuzu, hız limiti bilgileri ve alışveriş merkezleri ve hava limanları için kapalı haritalar içerirken, Apple Music arkadaşlarınızın neyi dinlediğini ve kendi müzik paylaştığınızı görmenizi sağlayan yeni bir özellik içeriyor. Fotoğraflar’daki Hatıralar özelliği her zamankinden daha akıllıdır ve Kamera uygulamasında Portre Modu ve Canlı Fotoğraflar yeni yeteneklerle geliştirilmiştir .

HomeKit şimdi hoparlörleri destekliyor ve çok odalı işlevsellik içeren yeni bir AirPlay 2 protokolü var. Rahatsız Etmeyin , bir araç hareket halindeyken sürüş , sessizleştirme bildirimlerini kapsayacak şekilde genişletildi ve Mesajlar, Mesajlar uygulamaları ve çıkartmalara erişmeyi kolaylaştıran yeni bir Uygulama Çerçevesi ile geliştirildi.

Mesajlar, bir iMessage aracılığıyla arkadaşlarınızla ve ailenizle doğrudan para göndermenizi sağlayan kişiden kişiye yeni bir Apple Ödeme özelliği için de destek oluyor ve iMesajlar iCloud’da saklanacak ve her iki özellik de gelecekteki bir iOS 11 güncellemesi ile gelecek. Fotoğraflar ve videolar, yeni HEIF ve HEVC formatlarını benimseyerek daha az alan kaplarlar .

App Store, iOS 11’de tamamen yenilenmiştir ve şu anda uygulamalar ve oyunlar için iki ayrı bölüm bulunmaktadır. Ayrıca yeni uygulamalar ve oyunları keşfetmeyi kolaylaştırmak için yeni bir içeriği günlük olarak sunan yeni bir “Bugün” görünümü var.

Apple, CoreML ve ARKit’in de içinde bulunduğu birkaç yeni API sayesinde Apps daha da fazlasını yapabilirsiniz . CoreML, geliştiricilere makine öğrenme araçları sağlarken, ARKit geliştiricilerin uygulamalarına karmaşık ve zengin ayrıntılarla zenginleştirilmiş gerçeklik özellikleri oluşturmalarını sağlar.

iOS 11, 19 Eylül 2017’de halka arz edildi ve şimdi iPhone 5 ve sonraki sürümleri, iPad mini 2 ve üstü, iPad Air ve sonrası, tüm iPad Pro modelleri ve altıncı nesil iPod touch’da.

Beta’lar

Apple, yazılımın altın bir ana (GM) sürümü ile birlikte, geliştiricilere IOS 11’in on betasını ve genel beta test cihazlarına dokuz tanesini ekti .IOS 11’in GM sürümü, 19 Eylül Salı günü halka sunulacak nihai yazılımı temsil etmektedir.

Tasarım Değişiklikleri

IOS 11’in duyurulmadan önce, söylentiler tasarım değişiklikleri yapmasını önerdi. Tasarım diline eksiksiz bir elden geçirme yapmadık, ancak işletim sistemi genelinde ince tasarım güncellemeleri var.

Birçok yerleşik uygulamalar, Apple’ın iOS 7’den bu yana baskın olan ince fontlardan uzaklaştığı ve daha koyu çizgilerle ve daha kalın yazı tipleriyle rafine edilmiştir. Telefonlar ve Hesaplama gibi bazı uygulamalar, daha koyu yazı tipleri ve yuvarlak düğmeler sans sınırlarıyla yeni tasarımlara sahiptir. Hatırlatıcılar ve Takvim gibi diğerleri tamamen değişmeden kalır. Mesajlar, Podcast’ler ve Apple News gibi diğerleri daha küçük tasarım düzeltmeleri yapıyor.

Kontrol Merkezi ve Kilit ekranı gibi önemli UI öğeleri en önemli güncellemeleri gördü.

KONTROL MERKEZİ

IOS 10’da Apple, ekranın alt kısmından yukarıya doğru hızlıca kaydırarak erişilen Kontrol Merkezi’ni birden çok pencereye böldü. IOS 11’de tek bir birleştirilmiş pencereye geri döndü ve kabarcık stili simgeleriyle tamamen yeni bir görünüme kavuştu. Temel ağ seçenekleri ve Apple Müzik kontrolleri için iki üst bölüm, ayrıca ses düzeyi ve parlaklık için kaydırıcılar bulunur. Dönme kilidi, Rahatsız Etmeyin ve diğer seçenekler için daha küçük simgeler mevcuttur.

Sadece büyüdükçe ekranın alt yarısını ele almak yerine, Kontrol Merkezi artık tüm iPhone ekranını devralıyor. Kontrol Merkezi artık ekranın yarısı ile sınırlandırılmadığından, daha geniş bir işlev yelpazesine erişebiliyor ve bu da özelleştirilebiliyor.

Ayarlar uygulamasında, Kontrol Merkezi’nde hangi özelliklere erişmek istediğinizi seçmek için bir bölüm bulunur ve mevcut pek çok seçenek vardır. Örneğin, Düşük Güç Modu Kontrol Merkezi’ne eklenebilir ve Apple TV uzaktan kumandasını ekleme seçeneği de vardır.

 • El feneri
 • kronometre
 • Hesap makinesi
 • Kamera
 • Erişilebilirlik Kısayolu
 • Alarm
 • Apple TV Uzaktan Kumanda
 • Sürüş Sırasında Rahatsız Olmayın
 • Kılavuzlu Erişim
 • Ev
 • Düşük Güç Modu
 • Büyüteç
 • notlar
 • Ekran Kaydı
 • Kronometre
 • Yazı Boyutu
 • Sesli Notlar
 • Cüzdan

İsterseniz tüm seçenekleri Kontrol Merkezi’ne veya yalnızca kullanım alışkanlıklarınızla en alakalı olanı ekleyebilirsiniz.

Yeni özelleştirme seçenekleriyle birlikte Kontrol Merkezi genişletilmiş 3D Touch erişimine sahiptir. Simgelerden birindeki bir 3D Touch, ek seçenekler getirir. Örneğin, Müzik simgesiyle, oynatma denetimlerine varsayılan olarak erişilebilir ancak bir 3D Touch ile daha büyük bir oynatma penceresi şarkı bilgisi ve daha ayrıntılı denetim seçenekleri ile açılıyor.

 

3D Touch seçenekleri yalnızca basit bir açma / kapama düğmesinden daha karmaşık olan tüm Kontrol Merkezi ayarları için kullanılabilir.

Kontrol Merkezi, iPhone’daki görüntüyü tamamlarken iPad’de farklı şekilde çalışır. Ekranın altından bir hızlıca kaydırma, Kontrol Merkezi’nin ekranın sağ tarafında hem manzara hem de portre modunda bulunduğu App Switcher’ı açar.

KİLİT EKRANI

Kilit ekranı ve Bildirim Merkezi, iOS 11’de bir öğeye birleştirildi. Bildirimlerinize erişmek için iPhone’unuzun veya iPad’in ekranının üstünden aşağıya çektiğinizde, şimdi ayrı bir Bildirim Merkezi penceresi yerine gelen Kilit ekranı .

Kilit ekranında, cevapsız bildirimler belirgin şekilde görüntülenirken, daha önce gördüğünüz son bildirilere ekranın ortasındaki ikinci bir yukarı kaydırma çubuğuyla erişilebilir. Ekranın ortasından ikinci bir yukarı kaydırma sizi Ana ekrana geri getirir.

Bildirim Merkezi “Bugün”, ev widget’larının Kilit ekranından ve Giriş ekranından sağa sürükleme ile erişilebilir olmaya devam ettiğini görüntüler.

Siri ile Yenilikler

Siri, her iOS yinelemesiyle iyileşir ve iOS 11 de bir istisna değildir. Siri, gerçek insan konuşmasını daha yakından taklit etmek için tasarlanmış daha gerçekçi erkek ve kadın sesleriyle güncellendi. Apple, Siri’nin yeni ses seçeneklerine daha iyi telaffuz ve daha etkileyici bir ses ile derin öğrenme sağladığını söylüyor.

IOS 11’de Siri, tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için cihaz içi öğrenme özelliğini kullanıyor ve kişisel asistanınızın bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini daha iyi tahmin edebilmesi için ilgi alanlarınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Siri, bu bilgileri tüm iOS ve Mac cihazlarında senkronize ediyor, böylece kullandığınız ürünü ne olursa olsun Siri deneyimi aynı.

Cihazlar arası Siri senkronizasyonu, Siri’yi daha hızlı bir şekilde daha akıllı hale getirecek yeni bir özelliktir ancak Apple, bu işlevi etkinleştirirken gizlilik göz önüne alındı. Paylaşılan veriler yalnızca cihazlarınız tarafından okunabilmesi için uçtan uca şifreleme mevcut.

Bu yeni Siri özellikleri, Siri’nin Apple News’de Safari tarama alışkanlıklarına dayalı olarak istediğiniz bir konu önermek gibi şeyler yapmasına veya web üzerinde kaydettiğiniz bir randevu için bir Takvim hatırlatıcı önerir. Ya da siz yazarken Siri, son zamanlarda görüntülediğiniz – filmlerin veya yerlerin adları – temel alınarak şeyler önerebilir. Siri ayrıca okuduğunuz şeyleri temel alarak Safari aramaları önerebilir veya bir arkadaşınıza yolda olduğunuzu bildirirseniz, Siri QuickType önerileri kullanarak tahmini varış zamanınızı önerebilir.

Siri’yi kullanırken, iOS 11’de ekranın alt kısmında yeni bir simge fark edebilirsiniz. Şimdi Siri’den İngilizce’yi Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çevirmesini isteyebilirsiniz. Apple çeviri dillerini önümüzdeki aylarda genişletmeyi planlıyor.

Apple Müzik geliştirmelerinin bir parçası olarak, Siri, müzik zevkinize varmayı öğrenebilir ve Siri’ye bazı müzik çalmasını istediğinde seveceğiniz içeriği anında ortaya çıkarabilir. Siri, iOS 11’de “Bu şarkıda kim büker?” Gibi Müzikle ilgili trivia’ya da cevap verebilir.

Ayarlar uygulamasında bulunan yeni Erişilebilirlik seçenekleriyle, Siri’nin sorgularını yüksek sesle söylemek yerine yazabilmenizi sağlayan yeni bir “Sinden yazın” özelliği açabilirsiniz.

Son olarak, geliştiricilerin uygulamalarına Siri entegrasyonu eklemesine olanak tanıyan SiriKit API, daha fazla türdeki uygulamalarla çalışır.SiriKit daha önce sürüş planlaması, bankacılık, mesajlaşma, fotoğraf arama, VoIP aramaları ve araba kontrolleri ile sınırlıydı ancak fatura ödemeyi, görev yönetimi ve iOS 11’deki QR kodlarını kapsayacak şekilde genişletildi.

Dosyalar Uygulaması

IOS 11’de iCloud Drive uygulaması yok, çünkü Mac’te Finder uygulamasını taklit etmek üzere tasarlanmış daha kapsamlı bir “Dosyalar” uygulaması haline geldi. Dosyalar, yerel olarak iPhone veya iPad’de saklanan tüm içeriği, iCloud içeriğini, uygulama içeriğini ve Dropbox, Box, One Drive, Google Drive gibi diğer bulut hizmetlerinde depolanan içeriği barındırır.

Dosyalar iyi organize edilmiş ve bir iOS cihazında depolanan tüm içeriğe hızlı erişim sunar. Mac için Finder gibi arama yapılabilir, yeni erişilen dosyaların tümünü görüntülemek için bir bölüm bulunur ve etiketleri, yay yüklemeyi, iç içe geçmiş klasörler ve favorileri destekler.Organizasyon amaçlı bir dosyaya bir etiket eklemek, dosyayı seçtiğiniz etiket rengine sürüklemek kadar basittir.

Geliştiriciler, uygulamalarına Dosyalar entegrasyonu ekleyebilir, bu nedenle ayrı uygulamalar Dosyalar uygulamasında listelenir; bu da belgeler, fotoğraflar, videolar ve diğer uygulamalar arasında içerik aktarma işlemlerini her zamankinden daha basit hale getirir.

Dosyalar hem iPhone’da hem de iPad’de bulunur ve birçok kullanıcı genellikle Dosyalar klasörüne erişmeyecektir ancak iOS’daki dosya yönetiminin çoğu otomatiktir, bu, profesyonel kullanıcılar için güzel bir özelliktir.

iPad için iOS 11

iOS 10, iPad’i büyük oranda görmezden gelen bir işletim sistemi güncellemesi idi, ancak Apple, iOS 11’de tableti tam bir PC değiştirmesi olarak kullanmak isteyen kullanıcılara hitap eden iPad’in yalnızca bir dizi özelliği ile bunu telafi etti. Yeni Files uygulamasına ek olarak, iOS 11’de iPad kullanıcılarının uzun zamandır istediği birkaç yeni işlev daha var.

RIHTIM

IPad’deki Dock, iOS 11’de genişletildi ve Mac’teki limana çok daha benziyor. IOS 11’den önce, Dock’a yalnızca Giriş ekranından erişilebilir, ancak artık kalıcıdır ve herhangi bir uygulamada çekilebilir.

En alttaki iPad ekranından hızlıca hızlıca kaydırmak, iPad’de yaptığınıza bakılmaksızın Dock’u artıracak ve favori uygulamalarınıza erişmenizi ve aralarında geçiş yapmayı çok daha hızlı yapıyor. Dock, Handoff kullanırken kullanıcıya en son kullanılan uygulamayla ve Süreklilik ikonlarıyla birlikte 13 uygulamayı tutabiliyor.

Dock, çoklu görev amaçları için kullanılabilir. Bir uygulama kullanırken Dock’u açıp daha sonra Dock simgesini yukarı doğru sürüklerseniz yeni bir pencere açılır. İkincil pencere hızlı bir görev için kullanılabilir ve daha sonra uzaklaştırabilir veya Bir Slayt Üzerine veya Bölme Görünümü penceresine çekilebilir. Slayt Geçme veya Bölme Görünümü zaten kullanılıyorsa açık pencereler Bağlantı İstasyonundan bir uygulama simgesini sürükleyerek değiştirilebilir.

UYGULAMA DEĞİŞTİRİCİ

Yeni geliştirilen Dock, uygulamalar arasında geçiş yapmak için hızlı bir yöntem sunarken, Apple da iOS 11’de yenilenen bir iPad Uygulama Değiştirici’yi de içerdi. Ana Ekran düğmesine iki kez hafifçe vurmak veya yukarı doğru iki kez basmakla erişilebilen Uygulama Değiştirici, Görev Mac üzerinde kontrolü. Dock’u ve en son kullanılan uygulamalar ile ön planda olan uygulamaların karo görünümünü gösterir.

App Switcher, Control Center’ın iPad’de bulunduğu yerdir. Kontrol Merkezi simgeleri App Switcher ekranının sağında bulunur ve iPad kullanıcılarına uygulamalara erişmek ve ayarları tek bir konumda değiştirmek için akıcı bir yol sunar.

App Switcher hakkında başka önemli bir şey var – bölünmüş ekran iş akışını kesmek zorunda kalmadan üçüncü bir uygulamaya hızla erişebilmeniz için geçerli Split View veya Slide Over multi-tasking pencerelerinizi korur.

SÜRÜKLE VE BIRAK

Yeni bir Sürükle ve Bırak özelliği, uygulama içi paylaşım sayfalarında zahmet etmeden metin, bağlantı, fotoğraf, dosya ve daha fazlasının bir uygulama arasında aktarılmasına olanak tanır. Bir dokunma ve tutma parmakla sürükleme işlemi başlatılırken, başka bir parmak Dock’u başlatmak veya sürüklenmekte olan öğenin bırakılabileceği başka bir uygulamayı açmak için Giriş ekranına erişmek için kullanılabilir.

Sürükle ve Bırak, özellikle iPad’in ekranındaki iki açık uygulama arasında dosyaları sürüklemek için basit olan Bölünmüş Görünüm modunda kullanışlıdır. Birden çok öğe aynı anda sürüklenebilir ve bırakılabilir.

QUİCKTYPE KLAVYE

IPad’deki klavye artık kaydırma tuşlarını kullanmak zorunda kalmadan numaraları ve simgeleri girmenin bir yolu olarak flamalar kullanıyor.Tuşların tümünde artık hem harf hem de sayılar / semboller görüntülenir ve tuş üzerindeki harf yerine bir sembol veya sayı yazmak için aşağı doğru hızlıca kaydırma veya “fiske vuruş” kullanılabilir.

Bu şekilde sembolleri ve rakamları yazmak basit, sezgisel ve kaydırma tuşunu kullanmaya zaman ayırmaktan daha hızlıdır. Bir tuşu basılı tutmak aksan işaretli özel karakterler sunmaya devam ediyor. Yeni fiske vurma özelliği, 12.9 inç iPad Pro hariç tüm iPad modellerinde mevcuttur.

APPLE KALEMİ

IPad Pro modelleri için Apple Kalem desteği, standart bir kalem veya parmak gibi işletim sisteminin herhangi bir yerinde çalışmasına izin veren yeni özellikler ve işlevlerle genişletildi. IOS’un önceki sürümlerinde, Apple Kalem, yalnızca belirli uygulamalar içinde kullanılabilir, ancak iOS 11’de sistem genelinde destek var.

ANINDA İŞARETLEME

Anında İşaretleme, iPad üzerinde esasen Apple Kalemi kullanılarak açıklama yapılmasına izin veren bir özelliktir.

Örneğin bir ekran görüntüsü almak, ekranın köşesinde küçük bir simge getirir ve simgeye dokunulduğunda, ekran görüntüsünün basit çizim araçlarını kullanarak düzenlenebileceği bir İşaretleme arabirimi açılır. Benzer bir özellik, herhangi bir belgeyi bir PDF’ye dönüştüren ve ardından İşaretleme’yi açan yeni bir “PDF ile İşaretleme” Paylaşım Sayfası seçeneği aracılığıyla diğer tüm belgeler için de kullanılabilir.Yazdırılabilecek herhangi bir şey, “PDF ile İşaretleme” özelliğini kullanabilir.

Bu İşaretleme özellikleri iPad’de Apple Pencil ile kullanılmak üzere tasarlanmıştı, ancak bir parmak da işe yarıyor – Apple Kalem’e gerek yok. Anında İşaretleme iPhone’da da mevcuttur; burada parmak veya kalem düzenleme için kullanılabilir.

SATIR İÇİ ÇİZİM VE ANLIK NOTLAR

Apple Kalem ile aklınıza iki özellik eklendi – Anlık Notlar ve Satır Çizimi. Anında Notalar ile, iPad Pro’nun Kilit ekranında Apple Kalem üzerine bir dokunuş otomatik olarak yeni bir not belgesine başlamanıza izin veren Notes uygulamasını açacaktır.

Satıriçi Çizim, Notlar ve Posta’da mevcuttur ve basit çizimlerin bir notun veya bir e-posta mesajının içine eklenmesine izin verir. Satır içi Çizim ayrıca Apple Kalemi’ni de göz önünde bulundurarak tasarlanmıştı ve Inline Drawing seçenekleri Apple Kalem’ini kullanırken otomatik olarak açılır, ancak kalem olmadan hem iPad’te hem de iPhone’da da çalışır.

IOS 11’de Uygulama Güncellemeleri

MESAJLAR VE APPLE PAY

IOS 10’da, Apple, Mesajlar ve bir iMessage App Store uygulaması başlattı. IOS 11’de, ilanlara, uygulamalara ve etiketlere erişmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlanan metin girişinin altında yeni bir Uygulama Çekmeceği bulunur.

Tüm yüklü uygulamalar ve çıkartmalar Uygulama Çekmece’de bulunur ve dokunarak seçilebilir ve kaydırma çubuklarıyla kaydırılabilir.Uygulama Çekmecesi’ndeki ilk simge, yeni uygulamaları indirmek için Uygulama Mağazasını açar.

App Çekmecesi ile birlikte, Mesajlar, önemli bir yeni Apple Ödeme özelliğinin evidir – eşler arası ödemeler. Apple Pay Messages uygulamasını kullanarak, şimdi Square Pay veya Venmo gibi uygulamalara benzer şekilde, Apple Pay’ı ve bağlı bir borç veya kredi kartını kullanarak para gönderebilir ve alabilirsiniz. Bu sonbaharda Peer-to-Peer ödemeleri başlayacak .

Para Standart parmak izi kimlik doğrulamasını kullanarak Mesajlar’a gönderilebilir ve alınan para, Cüzdan’da bulunan yeni bir Apple Pay Cash kartında mevcuttur. Bu kart, Apple Pay’ın kabul edildiği Apple Pay satın alımlarını yapmak için kullanılabilir (Apple Pay’da saklanan diğer kredi veya bankamatik kartlarına benzer şekilde) veya bir banka hesabına aktarılabilir.

Mesajlar’ı kullanarak para göndermek için iPhone SE, iPhone 6 veya üstü, iPad Pro, iPad 5. nesil, iPad Air 2, iPad mini 3 veya üstü ve Apple Watch’i içeren bir Apple Pay uyumlu cihaz gereklidir. Şahıslar arası ödemeler, şu andaki Birleşik Devletlerle sınırlıdır.

Eşler arası birçok para transfer hizmeti gibi, bir banka kartı kullanıldığında para gönderme ücretsiz olur, ancak bir kredi kartı kullanırken yüzde 3 ücret uygulanır.

İleride gelecekteki bir iOS 11 güncellemesinde gelecek olan iCloud özelliğinde yeni Mesajlar var. Başlangıçta, özellik bu iOS 11 ile birlikte gidecek ve hatta erken betalarda yer almıştı, ancak Apple beşinci beta sürümünde çekti . ICloud’da depolanan mesajlar, yeni cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlarda senkronize edilir ve daha az depolama alanına sahip olurlar. Özellik etkin haldeyken, yalnızca en yeni sohbetler bir aygıta depolanarak değerli depolama alanı boşaltılır ve iPhone yedeklemelerini daha hızlı hale getirir.

İletiler ayrıca iki yeni Ekran Efekti “Echo” ve “Spotlight” ı da içerir. Eko, bir arkadaşa gönderilen her mesajı tekrar tekrar tekrar doldurarak ekranı dolduracak şekilde tasarlanırken, Spotlight görsel spot ışığı efekti aracılığıyla bir mesaja vurgu ekliyor.

NOTLAR

Yukarıda özetlendiği gibi, Notes, Apple Kalem ile çalışan Bir Anlık Not seçeneği ve basit çizimler ve resimlerle notlara açıklama yapmak için Satır İçi Çizim özelliğine sahiptir.

Notlar, bir belgeyi algılar ve tarar, kenarları kırpar ve belgenin düzenlenip kaydedilmesine ve paylaşılmasına izin vermeden önce eğim veya parlamayı kaldıran yeni bir Belge Tarayıcı içerir. Yeni Document Scanner, üçüncü parti belge tarama uygulamalarını etkin bir şekilde değiştirebiliyor.

Notes artık el yazınızın tanınması için yeterince akıllıdır ve ilk defa aranabilir hale getirir. El yazısı içeriği, daktilonuzdaki içerik gibi, Spotlight aramaları için çalışacak ve böylece, çektiğiniz notları hızla bulabileceksiniz.

HARİTALAR

Apple, birkaç kapalı harita şirketi satın aldı ve iOS 11’de bu teknoloji kullanıyor. iOS 11, seçkin alışveriş merkezlerinin ve dünyanın her tarafındaki havaalanlarının kapalı haritalarını desteklemekte ve restoranların, banyoların ve diğer ünlü iç mekanlar için simgelerle her konumun tam düzenlerini sergilemektedir.

Kapalı haritalama teknolojisi açılışta bir avuç alışveriş merkeziyle ve havaalanıyla sınırlıdır ancak Apple, zaman içinde önemli ölçüde destek bulacağını söylüyor.

Haritalar, hangi şeritte olmanız gerektiğini söyleyerek ani bir dönüş veya çıkıştan kaçınmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış şerit rehberliğini kazanıyor ve şimdi bulunduğunuz yolun hız sınırını görüntülüyor.

APPLE HABERLERİ

Apple News, Apple News editoryal personeli tarafından seçilen bir haber öyküsüne ev sahipliği yapan “Spotlight” adlı yeni bir sekmeye sahip. Spotlight, her geçen gün yeni bir konuyu içeriyor ve o konuyla merkezli hikayeleri vurguluyor. Apple, Spotlight’ı “editörlerimiz tarafından seçilen özellikler, fotoğraflar ve videolarla günün hikayesine derin bir dalış” olarak tanımlıyor.

Spotlight’ın “Sizin İçin” bölümünde artık Siri’nin Safari ve uygulama kullanımınıza bağlı olarak önerilen içeriği gösterecektir.

APPLE MÜZİK

Apple Müzik’te, hizmet ilk kez piyasaya çıktığında Connect hesabı oluşturmanızı gerektiren “Bağlan” özelliği nihayetinde aşağıdaki sanatçıların ötesine geçti. IOS 11’de, çalma listelerini arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve arkadaşlarınızın çalma listelerini görmenizi sağlayan bir Apple Müzik profili yapabilirsiniz.

Profiliniz Apple Müzik’in “Sizin İçin” bölümünde bulunur ve dokunduğunuzda takip ettiğiniz arkadaşlarınızın profillerini görebilirsiniz. Oradan ne dinlediklerini görebilirsiniz. Profiller herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi genel veya özel olarak ayarlanabilir.

KAMERA

Canlı fotoğraflar, hareketsiz fotoğraflara biraz hareket sihir ekleyen özellik, iOS 11’de daha da iyi. İlk kez Canlı Fotoğraf’ın en iyi görünen bölümünü seçmek için bir kaydırıcı kullanabilirsiniz. Canlı Fotoğraflar aslında kısa videolardığına göre, bir videodan en iyi fotoğrafı çekmek gibi bir şey.

Bu, anahtar fotoğrafın bulanık olabileceği görüntüler için hoş bir değişikliktir, zira görüntünün bulanık olmayan bir bölümünü seçebilirsiniz.Hareketli Fotoğrafları yalnızca hareketli bir bölümünü korumak için kırpmak için bir seçenek var, ve yeni Döngü, Sıçrama ve Uzun Pozlama seçenekleri var.

Döngü, bir Canlı Fotoğrafın sürekli olarak bir GIF benzeri şekilde dönmesine neden olurken, Bounce aynı şeyken ileriye ve geriye doğru.Uzun Pozlama, görüntünün video bölümünü uzun pozlama fotoğrafına dönüştürdüğü için daha sınırlı bir kullanıma sahiptir; ancak suyun taşınması gibi bir görüntünün sadece bir bölümünün hareket ettiği yerde yararlıdır.

Portre Modunu destekleyen iPhone’lar için iOS 11 önemli geliştirmeler getiriyor. Görüntü kalitesi iyileştirilmiş, düşük ışık performansı daha iyi ve Portrait Mode görüntüleri optik görüntü sabitlemeyi destekliyor. Flash, Portre Modunda ilk kez çalışıyor ve HDR’yi daha iyi aydınlatma ve parlama ekleme filtreleri için destekliyor.

Canlı Fotoğraf çekebilen bir cihazda iOS 11’de FaceTime yaparken, sohbet sırasında Canlı Fotoğraf çekmek için yeni bir düğme var.

HEVC ve HEIF
Dahili olarak, fotoğrafların ve videoların depolanma şekli güncelleniyor; bu, resimlerin ve videoların iPhone’larda ve iPad’lerde daha az alan kaplayacakları anlamına geliyor. Video için, Apple HEVC veya H.265 video kodlamayı uyguluyor ve bu da 2 kat daha iyi sıkıştırma ile sonuçlanıyor. JPEG resim formatı aynı zamanda yarım boyutlu fotoğraflara izin veren HEIF (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi) olarak değiştiriliyor.

Fotoğraflar ve videolar iCloud’da daha az depolama alanına sahip olacak ve yeni depolama biçimleri olsa da, iOS cihazlarından gönderilen fotoğraflar ve videolar diğer cihazlarla uyumlu olmaya devam ediyor, böylece içeriği arkadaşlarınızla paylaşmaya devam edebilirsiniz. Bu yeni formatlar, Apple’ın A9 çipi veya daha yeni olan en yeni cihazlarında bulunur.

FOTOĞRAFLAR

Daha önce her bir iOS veya Mac cihazına özel olan Fotoğraflar’daki yüz tanıma, artık tüm cihazlarınızla senkronize edilir. Bu, her bir kişinin bir kere olduğunu yalnızca Fotoğraflara söylemek zorunda olduğunuz anlamına gelir ve bu bilgileri Mac’ler, iPhone’lar ve iPad’ler arasında senkronize eder.

Photos, yeni Anı Türlerini (otomatik olarak oluşturulan otomatik slayt gösterileri olarak anılacaktır) yüzey oluşturmak için daha iyi makine öğrenme tekniklerinden yararlanmaktadır. IOS 11’de, diğer yeni montajların yanında, büyüyen Evcil hayvanlar, etkinlikler ve çocuk hatıraları görürsünüz. Hatıralar bir cihazın yönünü de tanır ve bir slayt gösterisini manzara veya portre modunda bir araya getirebilir.

Bir fotoğrafı düzenlerken, Canlı, Canlı Sıcak, Canlı Soğuk, Silvertone, Dramatik ve benzeri birçok yeni filtre seçeneği bulunur. Daha eski filtrelerin çoğu yeni seçeneklerle değiştirildi. Fotoğraflar ayrıca GIF’ler için daha iyi destek içerir. GIF’ler artık bir Photoshop uygulamasında bir iPhone veya iPad’de görüntülendiğinde oynatılıyor ve ayrıca yeni bir “Animasyonlu” klasöre kaydediliyor.

Fotoğraflar’da ayrıca, bir fotoğrafı eşlik eden bir Apple Watch için saat yüzüne çevirmek daha kolay olacak şekilde tasarlanmış yeni bir Özel Paylaşım Sayfası seçeneği de var.

SAFARİ

Safari, web sitelerinin reklamları yayınlamak amacıyla sizi birden çok sitede izlemesini önlemek için tasarlanmış yeni bir özelliği vardır.Gördüğünüz reklamları azaltmaz, ancak reklamverenlerin tarama yaptıklarınızla ilgili verileri toplamasını zorlaştıracaktır.

Safari, Siri ile yeni yollarla da entegre olur ve Siri’nin web tarama tercihleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine, kişisel asistanınızın yazdıklarınızı daha iyi tahmin etmesine veya Apple News’e göz atmak gibi şeyleri yaparken görmek isteyebileceğiniz bilgiler hakkında daha fazla bilgi vermesine izin verir.

SAĞLIK

IOS 11’de, Sağlık uygulamasında toplanan veriler iCloud’a yüklenebilir, böylece birden çok cihazda erişilebilir hale gelir ve verilerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesini sağlar. Sağlık verilerini iCloud’a yüklemek isteğe bağlıdır ve varsayılan olarak kapalıdır. Ayarlar uygulamasının iCloud bölümünde açılabilir.

EV

Ev uygulaması ve HomeKit, konuşmacılar için destek kazanmaktadır. Apple’ın HomePod’u gibi HomeKit uyumlu hoparlörler HomeKit ile arayüz kurabilir, böylece Home uygulamasını konfigüre etmek ve kontrol etmek için kullanılabilir.

AirPlay 2
Yeni AirPlay 2 özelliği, uyumlu hoparlörlere çok odalı ses desteği ekleyerek, Sonos’un işleyişine benzer şekilde, müziklerin bir evdeki tüm bağlı hoparlörlerde çalınmasına imkân tanıyor. Beats, Bose, B & O ve Bowers & Wilkins gibi büyük hoparlör üreticileri HomeKit’i desteklemeyi planlıyor. Apple TV, Apple Music uygulaması veya Siri aracılığıyla yeni AirPlay 2 özelliğini kullanarak evdeki tüm sesi de kontrol edebilecek. Geliştiriciler AirPlay 2’yi destekleyen uygulamaları yapabilecek, bu nedenle Apple Music ile sınırlı kalmayacak.

Diğer iOS 11 Özellikleri

SÜRÜŞ SIRASINDA RAHATSIZ OLMAYIN

Aracınızın Bluetooth veya WiFi’ye bağlandığında iPhone’daki tüm gelen bildirimleri kapatan yeni bir ” Rahatsız Etmeyin, Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin ” özelliği ile birlikte Rahatsız Etmeyin genişletildi. Özellik dağınık sürüşü azaltmak içindir.

Rahatsız Etmeyin Sürüş sadece bildirimlerin sesini kapatmakla kalmaz, aynı zamanda gelen mesajları da insanlara arabada olduğunu bildiren hızlı bir notayla yanıt verir. Bununla birlikte, acil durum metinleri aracılığıyla izin vereceksiniz ve arabada bir yolcu iseniz, devre dışı bırakılabilir. Bu özellik isteğe bağlıdır, bu yüzden isterseniz kapatmayı seçebilirsiniz.

QUİCKTYPE TEK ELLE KLAVYE

IPhone’un klavyesinde emoji veya dünya simgesine dokunursanız, tüm tuşları sola veya sağa kaydıran tek elle kullanılan bir klavye seçme seçeneği bulunur. Bu, başparmak ile birlikte verilmek üzere tasarlanmıştır.

OTOMATİK KURULUM

IOS 11’de, yeni bir iPad veya iPhone’u satın aldığınızda, Otomatik Kurulum aracılığıyla sahip olduğunuz bir iOS cihazına veya Mac’e yakın tutarak çok daha hızlı bir şekilde ayarlanabilir. Otomatik Kurulum, kişisel ayarları, tercihleri ​​ve iCloud Anahtarlık şifrelerini yeni cihazınıza otomatik olarak aktarır.

APP STORE YENİDEN TASARIM

App Store, tamamen elden geçirildiğinden iOS 11’de tamamen farklı görünüyor. Oyunlar ve Uygulamalar kendi bölümlerine ayrılmıştır ve yeni uygulama içeriğini her gün görmek için tasarlanmış yeni bir “Bugün” bölümü vardır.

Günümüzde, bir uygulamanın seçimi, geliştiricilerle yapılan röportajlar, uygulama eğitimleri ve diğer pek çok şey ile birlikte bir Günün Uygulaması ve Günün Oyunu bulunmaktadır. Bireysel uygulama sayfaları da incelemelere ve videolara genel bir bakış sağlayarak yeniden tasarlandı ve geliştiricilerin yeni uygulama içi satın alma veya düzeyleri vurgulama gibi şeyleri yapmalarına olanak tanıyan seçenekler var, böylece kullanıcıların favori uygulamaları en sevdikleri uygulamalarda yeni özellikler kazanmaları durumunda bilgilendirilebilecek .

OS 11, geliştiricilerin kullanıcıların incelemeleri için sorabileceği süreyle ilgili sınırlamalar, yorumları tamamen kapatma seçenekleri ve bir uygulamadan çıkmayı gerektirmeyen uygulama incelemeleri için yeni bir arayüz de dahil olmak üzere önceden duyurulan App Store özelliklerini içerir. Geliştiricilere para kazanmanın yeni bir yolunu vermek için uygulamalarda oluşturulabilecek yeni bir özellik olan ipuçlarını kapsayan yeni App Store kuralları da bulunmaktadır. İpuçları, uygulama içi satın alma işlemleri gibi ele alınır ve Çin’deki uygulamalarda yaygındır.

Çerezler ve Gizli Özellikler

iOS 11, yeniden tasarlanan Denetim Merkezi deneyiminden iPad’e özgü bir dizi yeni özelliğe kadar değişen işletim sisteminde büyük değişiklikler getiriyor ancak bu önemli değişikliklerin hepsiyle birlikte onlarca küçük değişiklik de var beta’ya eklendi.

Aşağıda, işletim sistemi güncelleştirmesinde saklı olan küçük ancak yine de önemli değişikliklerden bazılarını özetledik.

– Kullanılmayan Uygulamalardan Çıkar – Ayarlar uygulamasında, bir süredir kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak kaldıracak yeni bir seçenek var. Uygulamanın yeniden yüklenmesi durumunda, kaldırılan uygulamalarla ilgili dokümanlar ve veriler kullanılabilir kalır.

– Birleştirilmiş Siri ve arama ayarları – Ayarlar uygulamasında Siri ve Arama için artık daha mantıklı bir düzen olan tek bir sekme bulunur. Ayrıca, bir cihazda indirilen her bir uygulama için Siri önerileri arasında geçiş yapma seçenekleri de vardır.

– Gözden geçirilmiş depolama yönetimi – “Depolama ve iCloud Kullanımı” sekmesi artık yalnızca “iPhone Depolama” ve bir cihazda bulunan depolama alanının bir bakışta görünümü ile birlikte depolama alanını iyileştirme önerileri (eski konuşmaları otomatik silme gibi) içermektedir , büyük Mesajlar eklerini temizleme ve Mesajlar’ı tüm cihazlarınız arasında eşitleyen yeni bir özellik olan iCloud’a kaydetme.

– Hesaplar ve şifreler – Ayarlar’da, tüm iCloud ve Mail hesaplarına, Keychain’de saklanan uygulama ve web sitesi şifrelerine yalnızca Touch ID ile kimlik doğrulama yapıldıktan sonra erişilebilmesini sağlayan yeni bir “Hesaplar ve Parola” bölümü var. Parolalar, Ayarlar uygulamasının Safari bölümünde de mevcuttur.

– Safari Ayarları – Ayarlar uygulamasında Safari için ek gizlilik seçenekleri mevcuttur. Yeni bir iOS 11 özelliği olan “Siteler Arası İzlemeyi Önlemeye Çalışın” seçeneği vardır ve Kamera ve Mikrofon Erişimi için seçenekler vardır.

– Emergency SOS – Ayarlar uygulamasında, kullanıcıların Uyku / Uyandırma düğmesine beş kez basıldığında hemen 911’i arayacak olan bir “Otomatik Arama” özelliğini açmasına izin veren bir Acil Durum SOS seçeneği vardır. Sleep / Wake (Uyku / Uyandırma) düğmesine beş kez basmak, bir şifre girilene kadar Dokunmatik Kimliği devre dışı bırakır .

– Kamera QR kodu tarama – Kamera uygulaması otomatik olarak QR kodlarını algılar ve Safari’yi belirli bir web sitesine açma gibi işlemleri yaparak uygun şekilde yanıt verir.

– Şifre Otomatik Doldurma – Üçüncü parti uygulamalar için şifre otomatik doldurma seçenekleri artık mevcut.

– AirPod Ayarları ve Sonraki Parça – AirPods, artık sol ve sağ AirPod için ayrı ayrı çift dokunuşla özelleştirilebilir. Örneğin birisi Siri’ye erişmek için ayarlanabilirken, bir başkası bir sonraki parçayı çalmaya ayarlanabilir. Sonraki İzle ve Önceki İz, iOS 11’de şarkı atlamayı kolaylaştıran iki yeni ayardır.

– Yüklemeler için otomatik duraklatma – Fotoğraf senkronizasyonu ve benzeri diğer güncellemeler, pil ömrü az olduğunda otomatik olarak iOS 11’de duraklatılır.

– Akıllı Ters Çevirme – Ayarlar uygulamasının Erişilebilirlik bölümündeki Erişilebilirlik> Ekran Donanımları> Renkleri Ters Çevir altında, “Akıllı Ters Çevir” için yeni bir seçenek var. Akıllı Ters Çevir, görüntülerin, ortamın ve bazı uygulamaların haricinde ekranın renklerini tersine çevirir. Kullanıcıların umduğu Dark Modu’na oldukça benzer, ancak tüm UI öğelerini kapsamaz.

– WiFi şifre paylaşımı – Bir kablosuz ağa ait bir şifreyi bilen bir iOS cihazı, yeni şifre paylaşımı yoluyla iki cihaz birbirine yakın olduğunda bu açılır pencereyi açarak iOS 11’deki başka bir cihazla paylaşabilir .

– Video ses kaydırıcısı – Bir videoyu izlerken ve ses seviyesini ayarlarken dahili iOS ses seviyesi kaydırma çubuğu artık ekranı engeller.Bunun yerine, videonun sağ üst köşesinde küçük bir kaydırıcı var.

– Konum Hizmetleri – iOS 11’de, “Uygulamayı Kullanırken” konum hizmetleri gizlilik ayarı tüm uygulamalar için kullanılabilir. Daha önce, geliştiricilerin uygulamak için ihtiyaç duyduğu bir ortamdı. Bu, Konum Servisleri üzerinde daha iyi bir kontrolün olduğu anlamına gelir.

– GIF’ler Fotoğraflar uygulamasında, Kamera klasörüne kaydedilen GIF’ler artık açıldığında animasyon yapıyor. Ana albüm görünümünde hala var, ancak çalınırken düzgün şekilde çalışacaklar.

Gizli şarj sesi – Bazı gizli ve kullanılmayan şarj sesleri iOS 11’e gömülmüştür; bazıları, iPhone 8’de gelecekte gelecekteki bir kablosuz şarj işlevi seti için tasarlanmış yeni bir şarj sesi olabilir diye düşünmüşlerdir.

uygunluk

iOS 11, iPhone 5 ve sonraki sürümleri, iPad mini 2 ve üstü, iPad Air ve sonraki sürümleri, tüm iPad Pro modelleri ve altıncı nesil iPod touch da dahil olmak üzere A7 çipine veya daha fazlasına sahip tüm cihazlarda çalışacak.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir