Kapat
Saf Android deneyimi neler vadediyor?
Android 1

Saf Android deneyimi neler vadediyor?

 
Android telefon sahibiyseniz “Saf Android” kavramını temsil eden Stock Android, Pure Android veya Vanilla Android terimlerini duymuş olmalısınız. Stock ROM ya da Saf Android’in ne olduğu konusunda hafıza sahibi olmayanlara karşın olarak hazırlanan bu yazıyla konuyla ilgili esas bilgilere yer vereceğiz.
 
Öncelikle Stock ROM, Pure Android ROM ya da Vanilla ROM’un yaklaşık olarak benzer olduğunu, böylece bu makalede “Saf Android” terimini kullanacağımızı belirtelim. Google kadar geliştirilen Saf Android, bütün Android telefonlarda yüklü olan işletim sisteminin temelini oluşturuyor.
 

Saf Android Nedir? 

Saf Android, Google kadar herhangi bir değişim yapılmadan sağlanan Android’in dokunulmamış saf sürümüdür. Nexus, Google Pixel ve Android One programı dahilindeki General Mobile gibi üreticilerin akıllı telefonları Saf Android sürümüyle geliyor. Samsung, HTC ya da LG gibi akıllı telefon üreticileri ise bu saf sürümü kendilerine özel arayüz ve uygulama entegre ederek modifikasyondan geçiriyorlar.
 
Saf Android, işletim sistemini çalıştırmak için gereken ya da yalnızca Google’ın Android kullanıcıları için kayda değer olduğunu düşündüğü önemli uygulamalar ve araçlarla birlikte geliyor. Bu da Saf Android’in sistemi yavaşlatacak herhangi bir tema veya düşüncesiz uygulamalarla (bloatware) gelmediği anlamına geliyor.
 

Emniyet Konusuda Bir Adım Önde 

Nexus, Google Pixel, bazı Motorola modelleri ve General Mobile marka cihazların dışındaki yaklaşık olarak tüm akıllı telefonlar revize edilmiş Android işletim sistemiyle ile birlikte sunuluyor. Mesela Samsung cihazlarda TouchWiz, Sony’lerde Xperia, HTC’lerde ise Sense UI ve güya arayüzler yer alıyor. Bu üreticiler, Saf Android’i temel alarak işletim sistemini kendilerine kadar özelleştiriyorlar.
 

Saf Android’in Faydaları

  • Diğer arayüz giydirilmiş veya kişiselleştirilmiş Android ROM’lara kıyasla fazla süratli
  • Gereksiz uygulama (bloatware) içermediği için daha fazla depolama alanı sunar
  • Diğer Android cihazlara kıyasla güncellemeleri daha süratli şekilde alır
  • Bataryayı şipşak tüketen hiçbir üçüncü parti uygulamaya sahip değil
  • Sistem kaynaklarını tüketen hiçbir üçüncü parti uygulama içermez
  • Diğer kullanıcı arayüzlerine kıyasla daha temiz bir görünüm sunar
  • Güvenlik yamaları ve güncellemeleri öncelikli olarak seri şekilde alır
  • Yeni özelliklere çabuk şekilde sahip olur
  • Saf Android, aracısız olarak Google’dan geldiği için her zaman nitelikli olduğundan muhakkak olabilirsiniz
  • Hata düzeltmelerini hızlı şekilde ilk olarak sizin almanızı sağlar
 
Bir Takım avantajlara sahip olmakla birlikte, Saf Android’in bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajlar aralarında nitelik eksikliği, kişiselleştirme seçeneklerinin yetersizliği vs gibi konular var.
 
bu nedenle üreticiler, Saf Android’i esas alıp ihtiyaçlarına kadar özelleştirerek tüketiciler için yararlı olduğunu düşündükleri yeni özellikler, uygulamalar ve araçlar entegre ediyorlar. Fakat bunların da sistem kaynaklarını tükettiği, cihaz hafızasında yer kapladığı ve RAM kullanımını arttırdığı da bir reel.
 
Saf Android ve faydaları konusunda data sahibi olabilmeniz için hazırlanan bu makaleye karşın konuyla ilgili halen aklınıza takılan birşeyler varsa açıklama bölümüne yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir