Kapat
Google ve Android cihaz üreticileri güçlerini birleştiriyor
Android 0

Google ve Android cihaz üreticileri güçlerini birleştiriyor

 

Google ve arasında Samsung, HTC ve LG gibi şirketlerin olduğu çoğu Android cihaz üreticisi yeni bir anlaşma imzaladı. “Android Networked Cross-License” isimli bu uzlaşma ile güçlerini birleştiren şirketler, Android’in berat haklarının ihlal edilmesi durumunda toplu şekilde haklarını savunacaklar.
 

Özet Olarak, Latincede “uzlaştırma” anlamına gelen PAX kelimesiyle de anılan anlaşma, şirketler arasındaki berat kullanımını da düzene sokacak. Anlaşmayla birlikte sadece Android’in patent hakları korunmayacak, bununla birlikte anlaşmaya dahil olan şirketlerin birbirlerinin patentlerini ihlal etmesi de önlenecek.

 
Keza Bkz.Apple yeni iPhone’lar için kendi grafik işlemcisini üretecek 

Yapılan açıklamaya göre isteyen her şirketin dahil olabileceği uzlaşma, şartları kabul eden şirketlere de Android’in bazı patent haklarının kullanımını ücretsiz olarak sunacak. Şimdilik, üreticilere ücretsiz olarak sunulacak olan bu patentlerin hangileri olduğundan bahsedilmedi.

 

PAX ile Android platformuna dahil almak isteyen, oysa patent ihlali yapma endişesinden ötürü geri duran ufak çaplı şirketlere de fırsat meşhur olacak. Anlaşmanın Android platformu üzerindeki etkisinin iyi yönde olacağı düşünülüyor.

 
Yalnızca yazılım teknolojilerinin patentine karşın olan PAX, Google göre oluşturulan ilk patent anlaşması yok. Google, şirketlerin “dingin olarak” patentlerini savunmasını içeren ve sadece dava etmek adına patent almasını engelleyen anlaşmalar da hazırlamıştı.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir