Kapat
Rocky'nin Yönetmeni Avildsen Hayatını Kaybetti!
Sinema 0

Rocky’nin Yönetmeni Avildsen Hayatını Kaybetti!

Sylvester Stallone ile özdeşleşen Rocky karakterinin 1977’deki birincil filmini yöneten ve En İyi Yönetmen Oscarı’nı bölge John G. Avildsen hayatını kaybetti.

81 yaşındaki Avildsen’in pankreas kanseri olduğu ve Los Angeles’ta çare gördüğü ünlü Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde vefat ettiği açıklandı. Sinema dünyasının birçok önemli isminin yanında Stallone ve Karate Kid’in yıldızı Ralph Macchio da sosyal medyada üzüntülerini belirten paylaşımlarda bulundu.

Kariyerine Otto Preminger’in ünlü isimlerin asistanlığını yaparak başlatan Avildsen’in 1973’te yönettiği Save the Tiger ile başlayan yükselişi, 1976’da Rocky ile zirveye ulaştı. En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscarı’nı kazanan filmin peşinde Dan Aykroyd ve John Belushi’li Neighbors adlı komedi gibi filmleri yönetti. 1984’te o yılların bir öteki manâlı serisi The Karate Kid’in birincil filmine, sonra ikinci ve üçüncü filmlerine imza attı. 1990’da Rocky serisinin 5. filminde yine kameranın arkasına geçti. Yönettiği son uzun metrajlı film, 1999’da çektiği ve Jean Claude Van Damme’ın oynadığı Inferno oldu. Ama yönetmen, Nate & Al adındaki filmle uzun bir aradan sonradan baştan yönetmen koltuğuna dönmeyi planlıyordu.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir