Kapat
Android 0

Nokia 8’in DxOMark puanı şaşırttı

Nokia 9‘un tanıtılması için gözlerin çevrildiği HMD Global, halihazırda Nokia 8 isimli amiral gemisi modeliyle Nokia hayranlarına kaliteli ve saf bir Android deneyimi sunmayı sürdürüyor. Çoğu büyük amiral gemisi modelini test eden ve kamera performanslarını ölçen DxOMark sitesi, bu kez çok beğenilen Nokia 8‘i konuk etti. Ancak sonuç tam bir hayal kırıklığıydı. Telefonda kullanılan Zeiss optik lenslerin kalitesi hesaba katılınca Nokia 8‘in 100 üzerinden yalnızca 68 puan alması gerçekten üzücü.

Huawei ve Apple ikinci sırayı paylaşıyor

DxOMark‘ın en iyi kameraya sahip telefonlar listesinde Leica ile ortaklaşa üretilen Huawei Mate 10 Pro modeli ve Apple’ın iPhone X cihazı ikinci sırayı paylaşıyor. Zeiss‘le yapılan işbirliği neticesinde piyasaya sürülen Nokia 8 ise bu listenin alt sıralarında ancak yer bulabildi. Birinci sırayı ise 100 üzerinden 98 puanla Google’ın Pixel 2 cihazı almış bulunuyor.

Sonuçlar tam bir hayal kırıklığı…

Nokia 8, DxOMark‘ın sıralamasında Lava Z25 ve Gionee S10L modellerinin hemen yanında listelendi. Neyse ki Nokia 8 sıralamada epey eski bir model olan Nokia 808 PureView‘i geçebildi. Amiral gemisinin bu kadar düşük puan almasına sebep olarak kamera yazılımının yetersiz olması gösterildi.

Buna göre otomatik HDR modu düzgün çalışmıyor, yüksek kontrastlı çekimlerde karıncalanmalar oluşuyor ve renklerin doygunluğu gerçeğe uzak bir şekilde işleniyor. Kamera portre moduna alındığı zaman bazı çekimlerde kırmızı göz probleminin yaşanması da ayrı bir skandal gerçekten.

 

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir