Kapat
Teknoloji 0

Ne Kadar Ömrünüz Kaldı? Yapay Zeka ile Öğrenebileceksiniz!

Scientific Reports tarafından yapılan araştırmaya göre ne kadar ömrümüz kaldığına dair net bir tahmin, yapay zeka desteği ile yapılabilir.

Adelaide Üniversitesi’ndeki bilim insanları, “türünün ilk örneği” olarak öne sürdükleri sıradışı bir araştırma gerçekleştirdiler. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapay zeka kullanarak, bir bireyin ne zaman öleceğine dair %69’luk doğruluk payına sahip olan tahminler yapılmaya başlanacak.

Araştırmalarda kullanılan yapay zeka yazılımına 60 yaşınan altında olan 48 kişinin göğüs hizasından çekilmiş tarama sonuçları yüklendi. Büyük veri yığınlarını tarayan yazılım, toplam 15,957 biyo-belirteç tespit etti ve bu belirteçler kişilerin kalan ömürlerini tahmin etmek üzere yapılan hesaplamalarda kullanıldı.

Araştırmalara katılan Dr. Luke Oakden-Rayner, “Bir hastanın geleceğini öngörmek yararlıdır, çünkü doktorlar en uygun terapileri hata payı olmadan seçebilirler. Biyolojik yaşın doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve bir hastanın kalan ömrüne yönelik tahmin yapılması için doktorların artık vücudun içine bakmaları gerekmeyecek” şeklinde demeç verdi.

Bu araştırmanın ortaya koyduğu yazılım teknolojisi hala geliştirme aşamasında. Fakat konsept niteliği taşıyan bu çalışmadaki %69’luk oran, gün geçtikçe artabilir. Bilim insanları, bu araştırmalar sayesinde kalp krizi gibi aniden ölüme neden olayları çok önceden aydınlatmayı umuyorlar.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir