Kapat
Mobil 0

Ekran Kırılması Tarihe Karışıyor

Çoğumuzun en büyük problemlerinden birisi akıllı telefonlarımızın ekranının kırılmasıdır. Bu konuda yaşanan son gelişmelerle beraber artık akıllı telefonlarımızın ekranı kırılmayacak. Akıllı telefon ekranları konusunda araştırmalar yapan araştırmacılar, kırılma olasılığı çok düşük olan bir meteryal geliştirdi.

Araştırmalaın bulduğu malzemele tabletlerde ve akıllı telefonlarımızda sürekli yaşadığımız gerçekten tamiri çok masraflı olan ekran kırılması problemine çözüm üretecek. Bulunan malzeme “Mucize malzeme” olarak tanımlanıyor.

Japonya Malzeme Bilimi Entitüsü’nden, Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nden, Queen’s Üniversitesi’nden, Kaliforniya Üniversitesi’nden ve Stanford Üniversitesi’nden gelen bilim insanlarıyla kurulan bir bilim insanı ekibi, elektriği daha hızlı şekilde ileten ve oldukça hafik olan yeni dinamik hibrit cihazları meydana getirebilme adına beraber çalışıyor. Geliştirilen malzemeler dayanıklı ve üretimi kolay malzemelerdir.

Çalışmalarına devam eden ekip en son yarı iletken olan C60 moleküllerini hBN ve grafen gibi malzemelerle bir araya getirerek benzersiz bir malzeme teknolojisi geliştirmeyi başardı. Bu malzeme akıllı cihazlar konusunda bir devrim niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmacılar yaptıkları açıklamalarında materyallerin kombinasyonlarının nasıl çalıştığı hakkında da bilgi verdi.

Araştırmacıların açıklamalarına göre C60 güneş ışığını elektriğe çevirmede, hBN ise grafene elektrik uyumluluk, istikrar ve izolasyon şarjı sağladığını belirtti. Bu kombinasyonları kullanarak yapılacak olan tablet ve akıllı telefonlar özelliklerin karışımlarından faydalanacak. Yeni geliştirilen malzeme likona benzer özellikler gösteriyor. Fakat akıllı telefonlarda kullanılmak için gerekli olan bütün özelliklere sahip.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir