Kapat
Teknoloji 0

Microsoft’un yapay zekası çok güzel çeviri yapıyor

Microsoft’un Çinceden İngilizceye çeviri yapması için geliştirdiği yapay zeka resmen bir insan gibi iyi çeviriyor.

Gelecek dönemlerde hayatımızın tam anlamıyla bir parçası olacak yapay zeka her geçtiğimiz gün daha fazla gelişiyor. Çeviri geleneksel olarak, bir insanın dokunuşlarıyla olabilecek bir durumdu. Ancak, Microsoft’un yeni yapay zekası Çinceden İngilizce’ye çeviri konusunda çok başarılı. Teknoloji devi olan Microsoft’un bir diğer hedefi Çinceyi anlık olarak İngilizce haberlere çevirebilmek oluyor.

Yapı bakımından Çince çok zor ve çok uzun sürede öğrenilen bir dil. Anadili Çince olmayan birinin haber okuması 3bin farklı karakter kombinasyonu ezberlemesiyle gerçekleşir. Daha önceki çeviri işlemlerinde ciddi hatalar ortaya çıkmakta ve alay konusu oluyordu. Ancak Microsoft’un yeni geliştirdiği yapay zeka ile beraber bu durum artık ortadan kalkıyor ve bir insan gibi çeviriyor.

Yapay zekanın gelişim aşaması, profesyoneller tarafınca çevrilmiş 2 bin cümle örneğinden kaynaklanmakta. Bir dili çevirmek için ilk olarak sisteme geçirilmesi çok karmaşık bir olaydır. Ancak insanlar ruh hali ve kimle iletişim kurduklarına bağlı olarak farklı kelimeler kullanmakta. Bu bakımdan çeviri çok daha zor bir hale geliyor. Ama Microsoft, yapay zekasıyla çok başarılı bir şekilde bu durumun üstesinden geliyor.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir