Kapat
Genel 0

Zabıt katibi nasıl olunur? Katip nasıl olunur?

Zabıt katibi adında yer alan memurluk kadrosu genel olarak bilgisayara veri girişi yapan ve en çok adalet bakanlığı bünyesinde çalışan memurlardır. Zabıt katibi olmak isteyen kişiler neler yapmalıdır ve nasıl zabıt katibi olabilir? Sizlere bu başlıkta zabıt katibi olabilmek için neler yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

Zabıt katibi olmak isteyen adaylar öncelikle klavye bilgilerinin çok iyi olması ve on parmak klavye kullanıyor olması gerekmektedir. Klavye bilgisinin test edilebilmesi için Adalet bakanlığı bünyesinde adliyelerde adaylara klavye bilgilerini test etmek amacıyla uygulamalı sınav yapılmaktadır. Zabıt katibi olmak isteyen adaylar bu sınavlarda bilgisayar ekranı ikiye bölünmüş halde bir kısmında yazı bir kısmında ise adayın yazı yazdığı alan mevcut olup aday 3 dakikada en az 90 kelime yazmak zorundadır.

Eğer 90 kelimeyi geçemezse aday direk olarak başarısız sayılır. 90 kelimeyi geçen adaylar ise KPSS puanlarının %50 si, klavye sınavında en yüksek puan alan adayın 100 puan aldığı varsayılarak puan belirlenir ve bu puanın da aynı şekilde yarısı alınarak adayın puan ortalaması belli olur. Buna göre en yüksekten başlanarak sıralama yapılır, alınacak olan kontenjanın 5 katı aday mülakata davet edilir. Mülakatta adaylara tarih bilgisi, bilgisayar bilgisi ve güncel bilgiler sorulur, bu sorular dahilinde adayın nasıl performans göstereceği ve kendini nasıl ifade edeceği test edilir. Mülakatın ardından adayın puanı belli olur ancak aday puanını öğrenemez, bir ay içinde sonuçlar açıklanır ve adayın kazanıp kazanmadığı ilan edilir.

Zabıt katibi olmak kolay bir işlem değildir, KPSS puanı ve klavye bilgisinin çok yüksek olması gerekmektedir. Mülakat sürecinde de aday başarılı şekilde kendini ifade edebilmesi aranan en temel kriterler arasındadır.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir