Kapat
Genel 0

Mimar nasıl olunur? Mimar olmak için ne yapmalıyım?

Mimarlık mesleği toplum içinde oldukça saygın bir meslek grubudur. Mimar mesleğini seçmek isteyen ve mimarlığı benimseyen bir kişinin öncelikle neler yapması gerektiği ve hangi bölümleri bitirmesi gerektiği gibi temel bilgileri bu başlık altından sizlere sunacağız.

Mimarlık nedir öncelikle bunu biraz açıklayalım, her çeşit yapı ve binaların kullanıcı ya da müşteri isteklerine göre tasarlanması ve pek çok özelliğinin açık ve net şekilde belirtilmesi, kontrol edilmesi, tasarlanması gibi temel işlerle uğraşan meslektir. Bu bölümü okuyabilmek ve bu işte başarılı olmak için öncelikle yetenekli olmak, hayal gücünün yüksek olması ve pratik zekanın yüksek olması gerekir. Bu özelliklere sahip olan kişiler meslekte kolay şekilde ilerleye bilmektedir.

Binaları tasarlayıp inşa ederken kullanışlı olması, sağlam ve kalıcılığı, estetik olması ve göze hoş gelmesi bina tasarımının yapılması sürecinde en temel kriterler arasında yer almaktadır. Bu özelliklerin olmadığı bir yapı ve bina düşünülememektedir. Bu yüzden mimarlık mesleğinde ilerleyebilmek ve önemli bir mimar olmak için kişinin hayal gücünün yüksek olması, zeki olması, yenilikçi olması, görsel sanatlar yeteneğinin iyi olması, başkalarını etkileyebilme gibi yeteneğinin olması, yaratıcı ve estetik bir düşünceye sahip olması gibi bir takım temel özelliklere sahip olmalıdır.

Mimar olabilmek için öncelikle aday üniversite sınavına girmesi gerekmektedir. Üniversite sınavında ilgili puan türünden yeterli puanı almalı ve ülkemizde yer alan üniversitelerin mimarlık bölümlerini tercih etmesi gerekmektedir. Eğer bu bölümlere yerleşebilirse lisans eğitimi sürecinde mimarlık adına pek çok şeyi öğrenerek eğitimini tamamladığında mimar olarak iş yaşamına devam edebilecektir. Siz de mimar olmak için öncelikle mimarlık bölümlerini araştırarak üniversitelerin puanlarına göz atabilirsiniz. Taban ve tavan puanlar tercih sürecinde işinize yarayacaktır.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir