Kapat
Teknoloji 0

LG 88 inç dev ekranlı 8K OLED televizyonunu tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi LG, yalnızca üretmiş olduğu akıllı telefonlarla teknoloji dünyasına yön vermekle yetinmiyor. Son dönemde geliştirilen büyük ekrana ve yüksek çözünürlüğe sahip televizyon modellerinin altında yine LG‘nin logosu yer alıyor.

Sektörde bir ilke daha imza attı

Şimdilerdeyse LG, CES 2018 fuarı için hazırlıklarına tam gaz devam ediyor. Fuarda sergileyeceği ürünleri arasında yeni geliştirilen 8K çözünürlüğe sahip 88 inç OLED ekranlı televizyon da bulunuyor. Bugünün şartlarında geliştirilen en büyük çözünürlüklü ve ekranlı OLED televizyon olan bu model, bayağı bir pahalıya satılacak. Bu arada belirtmek gerekir ki, halihazırda piyasada 8K televizyonlar mevcut. Ancak bunların hiçbiri OLED ekrana sahip değil.

LG’nin önceki modeli üzerine inşa edildi

88 inçlik 8K OLED televizyon modeli, LG’nin daha önce geliştirip piyasaya sürmüş olduğu 77 inç panelli ve 4K çözünürlüklü modelin üzerine inşa edilmiş. Şuan için 88 inçlik yeni modelin fiyatı bilinmiyor, ancak 77 inçlik OLED televizyonun an itibariyle 20 bin dolara satıldığını hesaba katarsak, yeni cihazın cep yakacağını söyleyebiliriz.

Samsung da 88 inç bir TV modeli geliştirdi, ancak bu modelde OLED yerine QLED teknolojisi tercih edilmiş. Yalnızca 4K çözünürlüğü destekleyen modelde kullanılan QLED‘in ne kadar kaliteli bir teknoloji olduğu ise tartışmaya açık bir konu.

4K OLED ekranlar hem fiyatları, hem de içerik bulma noktasında sunduğu kolaylıkları gibi avantajlarla tercih sebebi. Günün birinde 8K’nın standart teknoloji haline gelmesi hayal olmayabilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir