Kapat
iOS 0

iPhone 8, iPhone X’i geride bıraktı!

Geçtiğimiz yıl üç yeni akıllı telefon modelini tanıtarak büyük bir çıkış yakalayan Apple, en çok da iPhone X modeline güveniyordu. Ancak bugün ortaya çıkan bir rapora göre çerçevesiz ekranlı iPhone X sanıldığı kadar çok satamadı. CIRP isimli şirketin yaptığı araştırmada iPhone X‘in iPhone 8 ve iPhone 8 Plus‘ın gerisinde kaldığı gün yüzüne çıktı.

Satışların yüzde 20’sini oluşturdu

Araştırma sonuçlarına göre iPhone X, ABD’de satılan tüm iPhone modellerinin yalnıza yüzde 20’sini oluşturdu. Öte yandan iPhone 8 ise yüzde 23’lik oranla iPhone X‘i geride bırakmayı başardı. Bir diğer model olan iPhone 8 Plus ise yüzde 18’lik satış rakamıyla raporda yer aldı.

Geçtiğimiz yıllarda satılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus adediyle kıyaslanırsa iPhone 8 ve iPhone 8 Plus‘ın tam bir hayal kırıklığı olduğunu da söyleyebiliriz.

Çünkü 2016 yılında satışı gerçekleştirilen tüm iPhone modellerinin yüzde 72’si 7 ve 7 Plus modellerinden oluşmuştu. Oysa bu yıl satılan 8, 8 Plus ve X modelleri iPhone satış grafiğinde en fazla yüzde 61’lik bir pay alabildi.

iPhone X ilerde tekrar atağa kalkabilir

Burada not düşülmesi gereken bir durum, iPhone X’in iPhone 8 ve 8 Plus modellerinden birkaç ay sonra tanıtıldığı gerçeği. Fiyatının çok pahalı olması da satışları olumsuz etkileyen bir faktör. Kim bilir, belki de ilerleyen dönemde iPhone X yeniden atağa kalkıp satış grafiğinde önemli bir pay almayı başarabilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir