Kapat
Hatalı hava yastıkları üreten Takata, iflasın eşiğinde
Teknoloji 0

Hatalı hava yastıkları üreten Takata, iflasın eşiğinde

 

Ürettiği hava yastıklarında kullanılan malzemeler yüzünden hava yastığının hatalı zamanda açılması ve hava yastığı açıldığı anda etrafa şarapnel parçası fırlaması gibi tehlikelere niçin olan şirket, ABD’de 1 milyar dolarlık cezaya çarptırılmış ve zarar gören kişilere de 125 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

 

Parasal Destekten Vazgeçti Satın Elde Etmek İstiyor

Davalarla birlikte finansal durumu iyice kötüye giden şirket ABD’li araba parçaları üreticisi Key Güvenlik Sistemleri’nden finansal destek almayı bekliyordu fakat Japonya’nın önde gelen medya organı Nikkei’ye tarafından Key anlaşmaya yanaşmadı ve Takata şu anda iflas başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor. İsmi rahat tutulan bir Takata yetkilisi şirketin ABD’de ve Japonya’da iflas işlemini başlatmayı planladığını iddia etti.

 

Keza Bkz.Toshiba kararını verdi: Bellek bölümü Japonya-ABD konsorsiyumuna gidecek 

Yetkilinin açıklamalarına göre Key, Takata’ya finansal yardım atamak yerine şirketin iflasının ardından Takata’ya ait malvarlıklarının borçları ödemesi halinde şirketi satın edinmek istiyor fakat konuyla ilgili ne Key’den ne de Takata’dan resmi bir izah etme gelmiş değil.

 

Kazazedelerin Alacakları Tehlikede 

Emrindeki Takata’nın iflas etmesi halinde şirketten tazminat almayı bekleyen şahısların alacaklarının tehlikeye girmesi de laf konusu. Avukatların açıklamalarına tarafından Takata’nın iflas etmesi durumunda kendisine kesilen cezaları ve kazazedelere ödenecek olan tazminatı ayrıntılarıyla ödeyemeyecek. Bir De böyle bir ihtimalde mağdurların ödeme edinmek için başvuracakları başka bir merci de bulunmuyor.

 

Şirketin ürettiği yanlış hava yastıkları bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı geri çağırma hareketine niçin olurken ABD’de 42.5 milyon, dünya genelinde ise 100 milyona yakın araç geri çağrılmıştı.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir