Kapat
Donanım 0

Exynos 9810, iPhone X özelliklerini Galaxy S9’a getirecek

Yeni yıla hızlı bir başlangıç yapan Samsung, kendi bünyesinde geliştirdiği en son işlemci modelini de görücüye çıkardı. Bilindiği üzere Samsung’un işlemci markası Exynos, halihazırda mevcut bazı modellerde tercih ediliyor. Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerini kullanmaktan yavaş yavaş vazgeçmeyi hedefleyen Samsung, son çıkardığı Exynos 9810‘u merakla beklenen Galaxy S9 modelinde kullanmak niyetinde.

Eğer bu gerçek olursa Galaxy S9’da iPhone X‘ten aşina olduğumuz bazı özellikleri de görebileceğiz demektir.

Nöral ağ ve derin öğrenme teknolojisine sahip olacak

Verge’de yer alan habere göre Samsung, Exynos 9810 işlemcisinde yükseltilmiş performansın yanı sıra nöral ve derin öğrenme adı verilen yapay zeka teknolojisini de kullanıcıların beğenisine sunacak. Buna göre Galaxy S9‘da da kullanılması planlanan işlemci hem gelişmiş yüz tanıma, hem de nesne tanımlama becerilerine sahip olacak. Bu yapay zeka teknolojisi sayesinde S9 kullanıcılarının günlük telefon kullanım deneyimi daha da keyifli hale gelecek.

iPhone X‘le hayatımıza giren animoji ve Face ID teknolojisi de bu işlemciyle beraber Galaxy S9‘da yer alabilir.

İnanılmaz hızlara çıkabiliyor

Exynos 9 serisine dahil olan 9810‘un tüm özellikleri bunlarla sınırlı değil. Galaxy S9‘un “kalbi” olmasına kesin gözüyle bakılan işlemci dört adet yüksek performanslı çekirdekle gelecek. Hızı ise en fazla 2.9 GHz’a kadar yükselebilecek. İşlemcide yer alacak dört adet işlemci ise yüksek kapasite gerektirmeyen işlemlerde devreye girip Galaxy S9‘un batarya ömrünü uzatacak.

Geçtiğimiz yıl ARM tarafından geliştirilen Cortex-A75 ve Cortex-A55 modellerinde de Exynos 9810‘da bulunması beklenen özellikler test edilmişti. Görünüşe bakılırsa dünya genelinde yükselen yapay zeka trendi, önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar sayesinde hayatımıza daha fazla entegre olacak.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir