Kapat
Engelsiz Filmler Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu
Sinema 1

Engelsiz Filmler Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir, 12-14 Mayıs tarihleri aralarında İstanbul, 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, 23 Mayıs Salı akşamı Goethe-Institut Ankara’da gerçekleştirilen Ödül Töreni ile sona erdi.

Film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, atölye çalışmaları ile batmış, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival’de tüm filmler göremeyenler için sesli tasvir, duyamayanlar için göze çarpan dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterildi. Tüm şenlik etkinlikleri erişilebilir mekanlarda gerçekleştirildi. 

Eskişehir’de Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu SineBu, Ankara’da ise Çankaya Belediyesi Modern Sanatlar Merkezi ve Ulucanlar Hapishane Sinema Salonu’nun ev sahipliği yaptığı gösterimler, her yaştan sinemasever kadar merakla takip edildi. 

ENGELSİZ YARIŞMA’DA BEŞ FİLM YARIŞTI

Engelsiz Filmler Festivali dahilinde beşinci kere gerçekleştirilen Engelsiz Müsabaka’nın bu seneki programında Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları, Reha Erdem’in Koca Dünya, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var ve Seren Ulu’nin Rüzgarda Salınan Nilüfer filmleri yer aldı. 

Eskişehir, İstanbul ve Ankaralı Festival seyircileri, yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirlediler. 

Yönetmen ve senarist İlksen Başarır, sinema yazarı Mehmet Açar ve yazan, oyuncu Nazan Kesal’dan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi ise, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Süreklilik ödüllerinin sahiplerini belirledi.

4 ÖDÜL SAHİPLERİNİ BULDU 

Levent Kol’un sunuculuğunu gerçekleştirdiği Ödül Töreni’nde, Levent Kol’a göze çarpan dili çevirmeni Oya Tanyeri ve törenin sesli betimlemesini yapan Nezahat Şalkamcı eşlik etti.

Engelsiz Yarışma ödülleri, İngiltere Büyükelçisi eşi Maggie Moore ve GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) direktörü Engin Yılmaz tarafından ibraz edildi.

Engelsiz Müsabaka’da En İyi Film ödülünün sahibi Reha Erdem’in yönettiği KOCA DÜNYA olurken, REHA ERDEM de En İyi Yönetmen ödülüne bedel bulundu. En İyi Akıcılık ödülünün sahibi Albüm filmiyle MEHMET CAN MERTOĞLU’nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Rıza Sönmez’in yönettiği ORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KARS ROMANI DA VAR filmine verildi.  

ORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KARS ROMANI DA VAR filminin yönetmeni Rıza Sönmez ve oyuncuları Yüksel Ermutlu ile İsrafil Parlak, seyirci Özel Ödülü’nü İngiltere Büyükelçisi eşi Maggie moore’un elinden aldı. Yönetmen Rıza Sönmez: “Yüksel Ermutlu olmasaydı bu filmin fikri doğmayabilirdi. Dezavantajını engel olarak görmeyen herkes için bu ödülü kaldırıyorum. Bir tek vicdanlarımız bize engel olmasın.” dedi. 

Filmin oyuncusu Yüksel Ermutlu ise “Görme engelliyim ama engelim bana hiç engel olmadı. İstediğim herşeyi yaptım. Şarkıcı olacağım dedim ve şarkıcı oldum. Derhal ise hem usta, ayrıca şarkıcıyım.” diyerek ödül sevincini seyircilerle paylaştı. 

Albüm filmini temsilen, filmin oyuncusu Muttalip Müjdeci, En İyi Süreklilik ödülünü GETEM direktörü Engin Yılmaz’ın elinden aldı. Müjdeci “Bu festivalin 81 vilayete yayılıp kalpten bakan insanların bu festivali görmesini istiyorum. Bu ödülü dünyada ve Türkiye’de ne değin ezilen işçi ve işçi varsa, onlar için kaldırıyorum.” diye konuştu. 

Gecenin bitiminde Anatole’ün Küçük Tenceresi adlı kısa film, sesli tanım, dikkat çekici dili ve detaylı altyazı ile konukların beğenisine sunuldu.

ESKİŞEHİR, İSTANBUL VE ANKARA’DA FİLM EKİPLERİ SEYİRCİLERLE BULUŞTU 

Engelsiz Filmler Festivali’nde bu sene “Engelsiz Yarışma”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Dünyadan”, “Türkiye Sineması”, “Sinema Tarihinden”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin” ve “Otizm Dostu Gösterim” başlıkları altında toplam 34 film gösterildi. 

Eskişehir’deki gösterimlerde Mavi Bisiklet filminin yönetmeni Ümit Köreken ve yapımcısı Nursen Çetin Köreken, Albüm filminin oyuncusu Muttalip Müjdeci, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var filminin yapımcısı Gürkan Kılınç; İstanbul’daki gösterimlerde Duyu filminin yönetmeni Ali Demirtaş, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var filminin yönetmeni Rıza Sönmez; Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok filminin yönetmeni Umut Beşkırma ve yapımcısı Nihan Belgin, Albüm filminin yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu, Rüzgarda Salınan Nilüfer filminin yönetmeni Seren Yüce; Kara Atlas filminin yönetmeni Umut Vedat, Babamın Kanatları filminin yönetmeni Kıvanç Sezer; Ankara’daki gösterimlerde ise Albüm filminin oyuncusu Muttalip Müjdeci, Babamın Kanatları filminin oyuncusu Kübra Kip, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var filminin oyuncuları Yüksel Ermutlu ve İsrafil Aydınlık dikkat çekici dili çevirmeni eşliğinde yapılan söyleşilerde Festival takipçilerinin sorularını yanıtladı. Filmlerini ilk kez sesli tarif ve dikkat çekici dili çevirisiyle izleyen yönetmen, oyuncu ve film ekipleri, göremeyen ya da işitemeyen sinemaseverlerin yaşadıkları sinema deneyimini paylaştılar. 

SANAL GERÇEKLIK DENEYİMİ

Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl ast etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Festival’de seyirciler iki farklı proje tamamen sanal realite ile tanıştılar. 

Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Içten adlı ilk projede izleyiciler, 1983 yılından itibaren görme yetisini yavaşça kaybeden yazar John Hull’un tuttuğu sesli günlükleri görsel-işitsel olarak deneyimleme fırsatı buldular.

Tekerlekli Sandalye Simülatörü ise, kullanıcıların; tekerlekli sandalye kullanan kişilerin kent ortamında karşılaştığı engelleri deneyimlemesine imkan verdi. 

British Council işbirliği ile gerçekleştirilen sanal gerçeklik deneyimlerine Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu SineBu ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi konut sahipliği yaptı.

ESKİŞEHİR VE İSTANBUL’DA ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Eskişehir’de düzenlenen Kahramanların Animasyonu Atölyesi’nde, 9-12 yaş grubundan 12 işitme engelli çocuk, kendilerini betimledikleri karakterler kasten, bu karakterlerle kısa birer canlandırma film çektiler. Atölyenin eğitmenliğini canlandırma sanatçısı Işık Dikmen yaptı.

Festival’in İstanbul ayağında ise, Perspektif Atölyesi gövde hareketi ile kamera hareketi ilişkisini araştırdı. Eğitmenliğini dans ve performans sanatçısı Tuğçe Tuna’nın yaptığı atölye, British Council işbirliği ile gerçekleştirildi.

Ana destekçisi Açık Toplum Vakfı olan Engelsiz Filmler Festivali, Puruli Kültür Sanat göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirildi.

Şenlik’e Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, British Council, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Ankara, İrlanda Büyükelçiliği ve İsviçre Başkonsolosluğu da takviye verdi. 

Engelsiz Filmler Festivali gelecek sene baştan buluşmak üzere seyircilerine veda etti. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir