Kapat
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı
Sinema 0

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı Konusu Nedir? Oyuncuları Kimlerdir?

Bilimkurgu ve gerilim sinemasını sever misiniz? Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı tam olarak böyle bir film. Hem gerilimi en derinliklerine kadar hissettiriyor hem de pek çok kişiye bilimkurgunun lezzetini tattırıyor. Bu filme dair sizin için 2 farklı inceleme ve bilgi çalışması yapacağız. Birincisi filmle ilgili hikayenin özetinden bahsedip spoilersiz bir şekilde film ve senaryo hakkında bilgi verip, gerekli yorumlarda bulunacağız. Bir sonraki inceleme de spoilerli inceleme olacak ve şayet daha önce izlediyseniz de ona göz atabilirsiniz.

Ama merak etmeyin, yazının o bölümünde sizlere spoiler uyarısı yapmış olacağız. Şimdi gönül rahatlığı ile izlemeyenler için hikayeden bahsedelim.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı Spoilersiz bilgi

Malumunuz daha önce Blade Runner isimli bir film vardı ve o da bilim kurgu idi. O filmin hikayesinin üzerinden geçen 30 yıl sonrasını konu alan bu film, Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı ismi ile karşımıza çıkıyor. Hikaye aslında çok basit ve sade. Los Angeles üzerinde bir polis departmanında görev yapan memurumuz, toplumla ilgili pek çok çalışmada yer alıyor.

Toplum yaşamını kaosa sokacak olan ve bu konuyla dair uzun süredir farklı çalışmaları ön plana çıkaracak olan memurumuz, belki de bir felaketle boğuşacaktır. Ödül avcısı olarak Rick Deckard karakterini bulmalı ve onu ikna ederek bazı sorularına yanıt bulmalıdır. Sonrasında da duruma göre ilerleme kaydedecektir. Yani oldukça sürükleyici olan Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı konusu bu şekilde ilerliyor. Eğer daha önce seyretmediyseniz kesinlikle keyif alacağınız bir yapım diyebiliriz.

Filmin yapımına ve oyuncularına bakarsanız, başrollerinde Ryan Gosling ve Rick Deckard rolünde Harrison Ford’un boy göstereceği bir film çıkıyor karşımıza. Bu denli geniş ve etkileyici bir kadrodan böylesine yoğun aksiyon çıkması da zaten hiç şaşırtmıyor.

Buna ek olarak Jared Leto, Robin Wright, Ana de Armas, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James ve Dave Bautista’yı bulunduran bu film, bir devam filmi olmasının yanında sıfırdan da seyredilebiliyor. Yani daha önceki filmi izlememiş olanlar da bu filmi izletebiliyor. Bu büyük filmin ikinci halkasının yönetmenliğini Denis Villeneuve üstleniyor. Böylesine etkin bir yapımın içinde yer almaktan eminiz ki o da mutlu olmuştur. Filmin senaryosunda ise Hampton Fancher ve Michael Green imzası var.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı Oyuncu Kadrosu

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı filminin oyuncularına şöyle bir bakalım.

 • Dr. Arla Stelline: Carla Juri
  Mister Cotton: Lennie James
  Coco: David Dastmalchian
  Nandez: Wood Harris
  Freysa : Hiam Abbass
  Gaff: Edward James Olmos
  Interviewer : Mark Arnold
  File Clerk : Tomas Lemarquis
  Doc Badger : Barkhad Abdi
  Doxie #2 : Krista Kosonen
  Doxie #3 :Elarica Johnson
 • Senarist: Michael Green
  Senarist :Hampton Fancher
  Orijinal fikir :Philip K. Dick
  Orijinal fikir :Hampton Fancher

 

Şimdiden keyifli seyirler diliyoruz.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı tanıtım fragmanı

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı ‘spoilerli’ inceleme!

Başlıkta da uyarımızı yaptığımıza göre, buradan itibaren filmin spoiler içeren bir incelemesini okuyacağınızı söylemek isteriz.

Bu yeni yapıtta polis teşkilatında görevli olan kahramanımız, bir nevi ekiptir. Los Angeles Polis Teşkilatı’nda görevli olan Blade Runner ve aynı anda bir replicant’tır. Bunlar arasında yaşanan olaylar ve ilerlemeler, zaten belirli bir sona doğru giderken bir aksiyon çıkar karşımıza.

2022 Kıyameti’nin ardından tüm Nexus 8’ler hızla avlanmaktadır. Bu durum zaten kişilerle ilgili beklentileri değiştirdiği için, teknolojik bir ilerlemenin ve savaşın da öncüsü olmuş olacaktır. Yapılan her farklı yaklaşım ve yenilik bizler için de ayrıcalıklı bir ilerleme yaratıyor.

Bireysel bir ilerleme ve farklı fırsatlar hepimizi mutlu edecek türden olmuyor maalesef. Avlanan bu Nexus sekizlerin Nexus 6’lardan farkı 4 sene değil, çok daha uzun süreler yaşayabilmeleridir. İki Nexus modeli de Tyrell adlı bir şirket tarafından üretiliyordur. Tyrell Şirketi şirketinin iflas etmesinin ardından Wallace yeni ve sadık olan replicant’lar üretmeye başlar. Sonrasında da film ilerlemeye devam eder.

Yapım, K’nin 2048: Nowhere To Run kısa hikâyesinden tanıyor olduğumuz Sapper’ın evine gitmesi ile tamamen başlar. Bu durum zaten herkesin bildiği bir hikayenin devamı olduğu için de insanlara dair geniş bir anlatım sunulur. Polis teşkilatı Sapper’ın bir Nexus 8 olduğundan ciddi anlamda şüphelenir. Bu şüphelerin doğru çıkması ile K, Sapper’ı hallettikten sonra bahçedeki ağacın kenarında bir kadının mezarını bulur. Zaten sonra hikayenin seyri değişiyor ve aksiyonlar arka arkaya gelerek sonuca ulaşılıyor. Mezarın içinden çıkan cesedin hamile bir kadına ait olması anlaşılınca olaylar şekillenmeye başlar.  Farklılıkların ve ayrıcalıklı yeniliklerin tamamında bu filme dair de geniş bir dokunuş ve hikaye bulunmaktadır.

Şimdiden herkes için iyi seyirler diliyoruz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir