Kapat
iOS 0

Apple özür diledi, batarya fiyatlarını düşürdü

ABD’li teknoloji devi Apple, yayına verdiği yeni güncellemelerle eski model iPhone‘ları bilerek yavaşlattığını kabul ederek müşterilerinden özür diledi. Buna ek olarak cihazların yeniden hızlanması için gerekli olan batarya değişimini hızlandırmak adına fiyatlarda da indirime gitti.

Geçtiğimiz Cuma günü Apple‘ın resmî web sitesinden yayınlanan mesajda Apple hatasını kabul ederek bilinçli bir şekilde eski iPhone‘ların yavaşlatıldığını itiraf etti. Kendini affettirmek için de geçici olarak bataryaları artık çok daha ucuza değiştireceğini duyurdu. Buna göre Ocak ayının sonundan itibaren iPhone 6‘ların bataryaları yalnızca 29 $ karşılığında değiştirilebilecek. 2019 yılında ise bu fiyat tekrar eski halini alıp 79 $‘a yükselecek.

Yazılımsal olarak CPU hızı kısıtlanıyor

Apple, yazılım güncellemeleriyle eski telefonların CPU frekansını kısmaya kalkışarak müşterilerini hayal kırıklığına uğrattı. Apple‘a bakılırsa CPU frekansını kısmanın sebebi, batarya ömrünü uzatmak. Ancak bu, telefonların olduğundan daha az performansla çalışmasına yol açıyor. Bu sorunu gidermenin tek yolu ise bataryayı yenilemek. Bu da ciddi bir miktarda masraf anlamına geliyor.

Şirket yayınladığı mesajda “Biliyoruz, bazılarınız Apple’ın sizi yüz üstü bıraktığını düşünüyor. Özür dileriz. Hiçbir Apple ürününün ömrünü bilinçli olarak kısaltmadık, kısaltmayacağız da.” denildi.

Etkilenen cihazlar açıklandı

iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE modelleri yayınlanan her yeni iOS güncellemesinin ardından donmaya ve daha yavaş işlem gerçekleştirmeye başlamıştı. Eğer siz de bu cihazlardan birine sahipseniz, Apple’ın başlattığı batarya değişim programını mutlaka takip edin. Bu sayede uygun bir ücret karşılığı telefonunuza eskisinden daha fazla hız kazandırabilirsiniz.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir